Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
Příspěvky začly být nějak trochu mimo mísu, ale i tak jsou snad trochu poučné, hlavně pro ty, co ještě s Norskem nemají tolik zkušeností. Obecně platí, že většina českých cestovek si jen pronajme v Norsku kapacitu a tu pak musí zaplnit, takže pracují s rizikem, že se jim to nepovede a proto preventivně cenu trochu “natáhnou”. Logicky je pak levnější pobyt v kempu či chatě objednaný přímo u toho, komu patří. Nicméně pokud někdo deklaruje, že jeho ceny jsou stejné, jako o norského (či jiného) majitele nebo provozovatele, měl by to dodržet.
No a kompletní ceník všech služeb a potvrzení, co všechno si vlastně člověk zaplatil, to je snad už dneska samozřejmost, nebo ne?
Posílám ještě jednu fotku – včera chlapi přivezli z vody na střední Norsko pěkného dorše 122 cm a 18 kg, sezobnul bílou papriku. Fotka je ale mizerná, čert ví, čím to fotili, přijeli nad ránem a nedali si s tím moc práce.
Na Halsu dorazili rybáři, kteří už něco umí a hned je to znát: na první větší vyjížďce přivezli kromě jiného 6 polaků kolem 3/4 metru, pěkného ďasa a obecňačku těsně pod metr. Druhá parta sotva dojela z letiště mazala na vodu a nad ránem se už mohli chlubit doršem 122 cm a 18 kg.
Ahoj středňáci. Zkusím trochu shrnout letošní jaro u nás na Halse. Počasí nic moc, ale lepší, než vloni. Duben normálka, bylo to spíš o pilkrování. V květnu naopak největší úspěchy na vláčku, max. do 30-40 m hloubky. Malých kelerů (do 50 cm) je všude plno, doršíci leží většinou pod trávami někde kolem 10-15 m. Chytlo se dost obecňaček přes metr (nej zatím 16,5 kg), polaci se začali objevovat až v půlce května (ještě nevytření), ale spíš malí. První metrový se chytil před pár dny, předtím jen pár kusů kolem 90 cm a většina tak 60-70 cm. Větší keleři se musí hledat, metr a víc zatím snad jen 2 kusy, ani těch 80+ a 90+ není tak moc a když tak se hejna těhle větších objevují spíš navečer (což je ovšem teď v Norsku trochu divný termín). Občas zpestření v podobě štikozubce, malého halibuta, jednoskvrnky, mníka a tak, v posledních dnech najely makrely.
Nástrahy jak kdy, je třeba volit způsob chytání i nástrahu podle cílové ryby. Asi 14 dnů i velké ryby braly radši něco úplně malého na přívěsu, než hlavní nástrahu. Jinak na polaky spolehlivě fungují dufkovky, spíš tmavé barvy, dorši zatím radši světlejší, většina velkých vzala ripera či kopyto, kde bylo něco do červena či do žluta. Nejvíc větších kelerů šlo na pilkříky 60-80 g, dost často na propad přímo pod lodí. Kelerovi se zkrátka líbí, když něco rychle sviští vodou.
To Jonas – s Norwegian mám jen ty nejlepší zkušenosti – létám s nima několikrát ročně + u nich zajišťuji letenky pro naše klienty a vždy bylo vše bez problémů – platba, odbavení atd. Jediné zrušené lety byly vloni, když řádila sopka a i potom se zachovali velmi seriózně a vraceli za zrušené lety peníze. Opravdu jsem s nimi dosud neměl jediný problém a to u nich ročně objednám několik desítek letů. Jak to budeš mít v Altě se zavazadly nevím, používám přímou linku do Trondheimu, s přestupy nemám zkušenosti
No abych se přiznal, tak jsem se nikdy nezabýval limitem dovozu do EU, spíše vývozním z Norska. Jen popisuji svoji zkušenost z Ruzině, kdy nás po příletu zastavil celník. Řekl, že dovozní limit je 10kg a že nad Norskem zavírají oči. Pak se v tom vyznej!A halavně, dohaduj se úředníkem, kterej si myslí, že má pravdu
Kdo létá do oblasti středního Norska (Trondheim) s Norwegian, nemá s rybama problém – k letence si lze přiobjednat bagáž až 2×20 kg (za každých 20 kg zaplatí 60 NOK), pak na přepravu ryb stačí dobře zabalené bedny. Vzhledem k tomu, že se cesta smrskne na pár hodin (oproti autu), stačí zmrzlé filety pořádně zabalit a obalit nějakým oblečením jako izolací a dát do velké tašky. Nehrozí nebezpečí, že polystyrenku někde na letišti roztřískají. Já to už takhle párkrát vez a ryby vůbec nestačí povolit.
Jak je to dál na sever na vnitrostátních linkách nevím, tipoval bych, že s Norwegian to bude stejné, ale chce to určitě ověřit. OVŠEM BACHA NA JEDEN PARADOX: z Norska smíte vézt 15 kg filet, ale do EU lze dovézt max. 10 kg masa. Už mě jednou na Ruzyni chytli (viděli bedny a bylo to jasné), řekli jasně, že norské vývozní limity je nezajímají, že musí dodržovat ty dovozní pro EU. Nakonec to skončilo “domluvou”, ale člověk neví, kdy narazí na někoho, kdo se blbě vyspal…
To Krab – máš ode mne SZ
to Lenka – V SZ nic není, možná lépe na zindl@centrum.cz
Podívej se k nám na http://www.halsa.cz Letecky to umíme, samořejmě včetně letenek a dopravy z letiště. Budeš li chtít více informací tak klidně zavolej.
Honzo, ty zvíře – super a velké gratulace. U nás, přestože je počasí jak v Chorvatsku, jdou taky pěkný ryby, ale tohle je úžasný.
To respi – nechci ti kazit radost ale je jedno, kde pivo koupíš, jestli na trajektu nebo v Čechách. Limit je jasnej a jestli si někdo myslí, že když pivo koupí na trajektu ve free shopu, že je z obliga,, tak se moc plete. Chápu, že to roky vychází ale až vás vyberou, bude to smutnej příběh, to mi věř. Kluci, kteří u nás byli loni jako poslední parta, by ti mohli vyprávět, co to stálo. Dražší pivo v životě nepili.
honza dufek napsal: video velryby
Ahoj Honzo, teprve teď jsem si toho všimnul. Určitě nádhernej zážitek, příště je pošli přes vodu k nám, ať si taky užijem.
O trajektech se toho tady popsalo dost a dost, stačí trochu hledat, tak jen ve zkratce:
Kiel – Oslo doba plavby cca 22hodin, ceny někde od cca 500Eur:-D
Rostock – Trelleborg 5,5 hodiny ve dne, 7 hodin v noci, ceny od cca 120Eur
Jsou i jiné varianty – Rostock -Gedser, Frederikshavn-Oslo atd.
Tak vidíš Janko, pak že se v Norsku nekrade! To jsou důsledky tý jejich liberální imigrantský politiky.Až na to přijdou český cikáni, co se tam všude válí, tak pán bůh s nima.
(toho “pana Jindru” z minulýho přízpěvku ti nezůstanu dlužen:-D , to zni skoro jak “pane Zapa!)
-
AutorPříspěvky