Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Filetování, zbavení vody a balení mořských ryb.

 • Toto téma obsahuje celkem 126 odpovědí. Do diskuze (45 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel sepl.k a poslední změna proběhla před 5 roky a 5 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 127)
 • Autor
  Příspěvky
 • #47368
  Preparator
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Také jsem slyšel, že když máte přes limit, je možné filety dokoupit. Vím, že už to tu bylo, ale nějak jsem zapoměl, kde se platí ? U majitele který pronajímá ubytování ?

  #4516
  Preparator
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Dobrý den všem, chtěl bych založit novou diskuzi ve které si řeknem jak nejlépe filetovat,zbavit filety vody a jak balíte mořské ryby ? než je šoupnete na mrazák. Viděl jsem už spoustu způsobů a vychytávek jak zbavit ryby vody a jak je zabalit, tak že pokuď máte k tématu co říct, rád si to přečtu. Díky Preparátor.

  #47372
  Luboš
  Člen
  (45 odpovědí)

  Ahoj všichni !!!

  Jak říká Predátor, tak je opravdu mnoho způsobů jak ryby připravit na cestu k domovu 8-O. Když jsme začínali, tak jsme dělali mnoho chyb jak při filetování, tak při samotném mrazení ryb.

  Velmi důležitá je kontrola rybího masa, zda neobsahuje parazity (toto nejlépe poznáte z jater, které jsou napadeny nejdříve). Filety připravujeme pouze z hřbetních a ocasních partií, které zbavujeme kůží. Někdo tvrdí, že fileta bez kůže ztrácí mražením kvalitu, ale není to pravda. My po filetování stáhneme kůži, filety řádně vypereme ve vodě a dáme odkapat a osušit do vaniček s děravým dnem (uloženo v místnosti s teplotou kolem nuly). Než přijedeme z dalšího lovu, tak filety necháme takto odloženy a teprve po tom je balíme do silnějších sáčků (cca. 1kg ve tvaru válečku). Polystyrénové bedny máme v mrazící místnosti a filety tam postupně vrstvíme. Pokud bereme trofejku vcelku, tak se nám osvědčil následující postup … rybu vykucháme a zbavíme žáber, necháme ji do odjezdu v mrazící místnosti. Následne ji zabalíme do alobalu v další vrstvě do bublinkové fólie a potom ji celou obalíme strečovací fólií. Zapneme ji do plovoucího obleku a domů ji dovezeme skoro zmrzlou.

  Letos jsme byli v květnu a když vytáhnu filety z mražáku, tak je to pořád ještě paráááááda 8-)8-)8-)

  #47376
  Preparator
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Yetti – Ahoj, tak já už většinou na lodi ryby rozříznu(vykrvím), pokuď jsou opravdu hodně napadené parazity, tak je rovnou vyhodím.

  Když přijedem tak začnem filetovat, ryby prosvítíme přez světlo a zkontrolujeme zda v nich nejsou nějací spiruridi, většinou filetuji i s břišní dutinou. Filety nechávám i s kůži, protože někomu upečená kůže chutná a když se ryba připravuje drží krásně pohromadě, kdo jí nemusí tak jí jednoduše sloupne. Nechávám filety také okapat, ale i když jsem zkoušel dávat je do umělých pytlů a nebo na síto, tak stejně za tu hodku z toho všechna voda nevyteče a něco jsi přivezu i domů. Nikdy mě nenapadlo nechávat filety odkapat třeba půl dne, dobrá rada 🙂

  Na balení se mi nejlépe osvědčila strečová folie a balím jednotlivé filety podle velikosti.

  Když je krabice v mrazáku tak je to přeci jen lepší, krásně se to vyskládá a doma vyndáte jen kostku masa a né 14 zkroucených filet:)

  Když chytnem něco vetšího jde to celé znovu do stračovky a i když jsme to vezli 2 dny, bylo to na kost, mohu doporučit.

  #47379
  mikulcak
  Účastník
  (376 odpovědí)

  Zdarec,co se týče zbavení vody tak my to řešíme tak že filety osušíme,nejlépe ve froté prostěradle a pak klasicky balíme do mikrotenových sáčků a skládáme do plastových krabiček a po zmrznutí jen vyklepneme.Balíčky děléme velké i malé,lépe se to pak skládá do beden.Komfort mrazících místnostní a skládání čerstvých ryb přímo do beden jsem zatím nezažil:-D.

  #47382
  Preparator
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Ahoj, už jsem ryby taky zkoušel osušit buď papírovým ručníkem a nebo normálním, ale papírového jsem spotřeboval asi tak 1 tunu a když jsem používal ručník, tak druhý den nebyl moc hygienický :)), to je tak po každém osušení vyprat 🙂

  Komfort mít bednu v mrazáku je nejlepší, to když potom skládáte bedny do auta tak musíte nést jednu ve třech :)))

  #47385
  Červený Jndřich
  Člen
  (1078 odpovědí)

  Papírové ručníky jsou naprd.Je jich velká spotřeba a všude se to lepí.Látková utěrka nebo ručník se také neosvědčil,takže filetu zmáčknu mezi dlaně a vodu tak postupně tlakem odstraním.Funguje to a vody ve filetě zůstane velmi málo.

  #47387
  kim
  Účastník
  (1879 odpovědí)

  Také vodu z filet ručně vymačkáváme (nikoliv drtíme veškerou silou), když jsme ji před tím nechali okapat. Myslím, že je to efektivní.

  #47388
  kulik
  Účastník
  (2754 odpovědí)

  Filety nechávám okapat, pak je trochu vymačkám a před balením ještě osuším starými ručníky. Ty pak přeperu a nechám uschnout. Je to pracné. Nechat je např. půl dne okapávat, dobře, ale kde, když koncem května a na začátku června může být dost teplo.

  Ještě jedna věc mě zajímá. Mnoho rybářů dává filety do krabiček a po zamrznutí je vyklepává a používá znovu. Je to asi z důvodu lepšího uložení do bedny, ale i skladování doma v mrazáku. Pominuli, že zamrazování bude asi delší než bez krabičky, tak můj dotaz je: Jaké krabičky, z jakého materiálu, jakých rozměrů a kde si je sháníte nebo kupujete? A druhý dotaz je: Používáte zamrazovací pytlíky a nebo fólii? Díky za odpovědi.

  #47390
  zdeneko
  Účastník
  (439 odpovědí)

  Letos poprvé jsme vážily filety a začali jsme používat tento způsob. Večer vyfiletujeme, dáme do přepravky okapat do rána a ráno balíme.Když zvážíte hmotnost ráno a večer tak je to neuvěřitelný rozdíl. Z osmi kg večer se stane ranních sedm. To je při 15 kg zhruba dva kg vody.vzhledem k tomu, že jezdíme začátkem května a teplota v noci bývá blízko 0, nemusíme se bát, že by se fylety přes noc zkazily. Někteří z nás používaly krabice od mléka, ale vozily jsme poloprázdné bedny, takže není důvod to do krabiček dávat. Do běžně používaných beden se lehce vleze 20 kg normálně balených ryb a není tedy důvod řešit krabičky. Kdo chce vozit limit, ten nepotřebuje balit ryby do krabiček.

  #47391
  kulik
  Účastník
  (2754 odpovědí)

  To zdeneko: Souhlasím s tebou v názoru na krabičky a limit 15 kg filet a 1 trofejka. Doma však při ukládání do mrazáku je dobré šetřit s místem a proto mě to zajímá. Doposud to balím tak, abych byl co nejdříve se vším hotov a doma si nadávám při uskladňování.

  #47392
  Pafka
  Účastník
  (3890 odpovědí)

  2 KULIK

  používáme plastové krabičky s víčkem, které mají rozměry cca 22x13x9 cm (ale to skutečně odhadem). Tyto krabičky prodávají v Makru a nám se osvědčili, nevozíme domů mezi zprohýbanými filetami vzduch a obsah jedné plné krabičky váží max. do 1 kg – samozřejmě se nemusí zcela plnit a dělat tak menší porce. Na turnus ti stačí pro celou partu kolem 15-20 krabiček – filety v nich jen zamrazíme, pak je vyklepneme a dáme do igeliťáků. Krabičky jsou pak připraveny na další várku a zmrazené ryby se krásně skládají.Má to výhodu i v tom, že naše parta chytá dohromady a teprve po příjezdu do ČR dělíme úlovek rovným dílem – když jsou balíčky zhruba stejné, lépe se to rozděluje než různě velké samostatné filety.

  Někdo to v krabičkách po zamražení nechává a vozí je v krabičkách i domů – tam je jejich spotřeba samozřejmě větší 🙂

  #47393
  Pafka
  Účastník
  (3890 odpovědí)

  2 Zdeneko

  To celonoční okapavání ryb je asi dobré, ale zřejmě ne všude realizovatelné. Např. na Bakkanu je v přístavu společná filetárna (někdy se stane, že se vrátí více part najednou a to je pak docela mazec všechno co nejrychleji zvládnout, aby další nemuseli zbytečně čekat) a pak jednotlivé mrazáky v jedné společné místnosti. Toto je cca 500-600 metrů od ubytování. To by znamenalo – vyfiletovat, odvézt na barák, nechat vykapat (nejsou tam vhodné prostory a venku by nemuselo díky zvěři nic zůstat), ráno odvézt zpět do filetárny, zabalit a dát k zamražení. Je to dost práce navíc, takže zůstaneme asi u našeho “jemného vymačkání” 🙂

  #47395
  Zdendek
  Účastník
  (281 odpovědí)

  Ahoj. Sleduji diskuzi o krabičkách. Chtěl jsem se zeptat jak dlouho to zamrazujete aby drželi filety pohromadě když je vyklepáváte?

  #47396
  honzak
  Účastník
  (2580 odpovědí)

  Ahoj všichni, můžu se vás všech zeptat jaký je důvod takhle složitě zbavovat rybu vody? Je to jen krz váhu nebo to má i jiný důvod?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 127)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Filetování, zbavení vody a balení mořských ryb.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(17)
(130)
(22)

Nahrávání ... Nahrávání ...