Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Elektronické mýtné v Norsku

  • Toto téma obsahuje celkem 141 odpovědí. Do diskuze (47 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel janka a poslední změna proběhla před 1 rokem.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 61. až 75. (celkem z 142)
  • Autor
    Příspěvky
  • #16803
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Tvůj odkaz je naprosto stejný jako můj o pár příspěvků výše…

    #16823
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Mýto – mýtné brány – jak na to

    Zítra sem doplním jasné body této problematiky tak, aby se v tom každý vyznal.

    Už bylo dost chaosu.

    #16863
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Mýto – mýtné brány – jak na to

    Každý, kdo jezdí po vlastní ose se v Norsku setkává s takzvanými mýtnými bránami = MB.

    V dnešní době jsou dva základní druhy těchto MB.

    1: Automatické mýtné brány = AMB

    2: Ostatní mýtné brány = MB

    1: U automatických mýtných bran už nejde zaplatit v hotovosti a to je jediný rozdíl mezi automatickými a ostatními mýtnými bránami. AMB se jezdí bez zastavení.

    Jak postupovat při “střetu” s takovouto automatickou mýtnou bránou !

    Jsou zde čtyři možnosti zaplacení.

    A:V hotovosti= někde za AMB na místě s označením “Kr-service” Na tomto místě – běžně benzínová pumpa – musíte vyplnit formulář.

    Tuto variantu nedoporučuju. AMB v Norsku přibývá a za každouABM hledat příslušné místo a tam vyplňovat nepřehledný formulář udělá z našich cest doslova peklo a nakonec se může stát, že “Kr-service” nenajdete a proto je hodně pravděpodobné, že stejnak někde nezaplatíte. NEDOPORUČUJUpokud je jisté, že na své cestě projedete vícero ABM.

    B: AutoPASS = je jen další způsob jak projet AMB a mít takzvaně zaplaceno. Při této variantě musíte uzavřít smlouvu s jedním z provozovatelů AutoPASS a obržíte takzvanou krabičku do auta. Při každém projetí ABM se poplatek odečte z vašeho účtu.Všem autům, která nemají krabičku = AutoPASS je vyfocená SPZ.

    Norové toto doporučují pro pobyt v Norsku delší jak 3 měsíce. Krabičku lze po vykonání cest vrátit poštou. Tuto druhou možnost plateb beru jako vhodnou pro kamionovou přepravu, která jezdí pravidelně do Norska. Je to obdoba platby po projetí mýtných bran

    u nás.

    C: Online platba = o této varintě je v tomto odkazu napsáno vše co se dalo napsat. Norové tuto variantu doporučují. Tato varinata platby je relativně jednoduchá. Kdo se nebojí registrace platební karty přes internet, kdy zaplatíte online kartou zálohu, kdy vám můžou po vyčerpáni limitu strhnout další částky, je to nejvhodnější platba při průjezdu AMB. Tuto variantu DOPORUČUJUvšem, co vládnou internetem a důvěřují online platbami přes zaregistrovanou kartou a jedou vlastnímdopravním prostředkem. Bez jakýchkoliv problémů projíždí ostatními MB, atd. Tato varianta je jednoznačně nejlevnější a po registarci bez dalších starostí. NERDOPORUČUJU všem těm, kteří mají dopravní prostředek (DP)zapůjčený a je peravděpodobné, že DP bude zapůjčený k dalším cestám do Norska.

    D: Fakturou = o nic se nestarám, projíždím ABM jako by ani nebyly a počkám si až mi přijde faktura. Teď vyloženě cituju z http://www.autopass.no viz odkaz výše – Platební smlouva – faktura bude zaslána poštou na majitele auta, a to bez příplatku. To platí i pro zahraniční vozidla. A dále – pokud fakturu nezaplatíte do data splatnosti, obdržíte upozornění s tím, že se vystavujete penále za pozdní platbu 300NOK.Takže kdo neni trubka nezaplatí nic navíc. Nevýhodou této varianty je bohužel poměrně vysoký bankovní poplatek za proplacení faktury = přes internetové bankovnictví to je 200Kč a pokud to vyřízení svěříte bankovnímu úředníkovi na přepážce, tak to dělá 200+200=400Kč. Tato zlodějna neni trestná. Tato částka se může od jednoho dankovního domu od druhého lišit.DOPORUČUJU – nejednodušší platba za projetí AMB. Tato varianta neni nejlevnější a to díky bankovním polatkům u nás .

    Pokud této varianty využijete a máte zapůjčený dopravní prostředek, je celkem vhodné upozornit majitele auta, že jste projeli v Norsku AMB a pravděpodobně mu přijde z Euro Parking Collection (EPC) plc in London, United Kingdom faktura. Na faktuře je uvedený den a čas, kdy jste ABM projeli a samozřejmě částka. Faktura může přijít ¨s hodně velkým zpožděním. Někteří dostali fakturu půl roku po projetí AMB jiní ji ani po roce nedostali – pravděpodobně záleží na výši částky a až bude adekvátní k zaslání faktury, tak jí pošlou.

    2: 1: U ostatních mýtných bran tedy mimo těch automatických lze ještě zaplatit v hotovosti a to je jediný rozdíl mezi ostaními a automatickými MB.

    Jak postupovat při “střetu” s mýtnou bránou, kde je možnost zaplacení keš.Každý, kdo nemá AutoPASS nebo Online platbu přes kartu, by měl zbystřit. U každé takovéto MB je jízdní pruh pro platbu v hotovosti = MANUAL a další jízdní pruh, nebo pruhy kde se projíždí s předplacenou službou nebo krabičkou.

    A:V hotovosti – Fakturou– Každý, kdo se rozhodl vše nechat ležet běžet a spoléhá na to, že mu dojde faktura, by měl u takovéto MB zaplatit hotově. Pokud projede jízním pruhem pro předplacené služby nebo pro krabičku, se vystavuje hrozbě pokuty. Pokud se to přesto stane ještě nehoří. Do 14 dnů po průjezdu MB kde je možnost zaplatit hotově a projede bez zastavení jiným jízdním pruhem – prostě na takovéto MB nezaplatí hotově, stačí registrovat službu Online = a pomocí kreditní karty a niternetu smázne dluh.

    B: AutoPASS – viz popsáno výše = krabička. Při této variantě nic neřešíte a projedete bez zastavení mimo pruh, kde se vybírá poplatek hotově.

    C:Online platba – viz popsáno výše = registrace kreditní karty online. Při této variantě nic neřešíte, protože máte předplaceno a projedete bez zastavení mimo pruh, kde se vybírá poplatek hotově.

    ——————————————————————-

    Suma sumárum:Pokutě jako takové se vystavuje pouze ten, kdo nemá předplacenou jakoukoliv službu a projede takzavnou starou mýtnou bránou – kde je budka s možností zaplatit hotově, bez zaplacení. Je to přeně tak, jak to bylo vždy. Značky mě upozorňují na mýtnou bránu a já už vyhlížím jízdní pruh s možností zaplacení v hotovosti. Pokud tam tento jízdní pruh s budkou neni tak vězte, že se jedná o automatickou mýtnou bránu a frčíte v klidu dál, ať už máte předplaceno nebo ne.

    Dovětek:Kalsické mýtné brány s možností zaplatit v hotovosti pravděpodobně vymizejí a budou plně nahrazeny automatickými mýtnými bránami. Mýtné brány jsou při průjezdech větších měts, dálnic a místních trajektů atd. a ty se pravděpodobně ” rušit” nebudou. Ostatní mýtné brány, za nové úseky silnic, nové mosty, nové tunely atd. se možná – jako v dřívějších letech časem zruší. Každý kdo cestuje Norskem zhruba ví, kolika MB projeli a že jejich množství se nějak drasticky nemění a tak se nikdo nemusí bát toho, že by MB byly na každém ” druhém ” kilometru.

    Tyo informace jsem čerpal přímo ze stránek http://www.autopass.no a to pomocí překladače google. Nikdo neni nomylný a doufám, že tyto mé informace nikdy nikoho nepoškodí, pokud nejsou správné. Ověřit si je ovšem můžete na výše uvedeném odkazu v noštině, angličtině a pomocí překladač i v jiném jazyce.

    Já se podle toho co jsem napsal řídit budu.

    #16865
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Děkuju – výborná práce !!!!

    #16867
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 Vlkouš

    Perfektně sesumírované. Snad to už každý pochopí.

    #16871
    Naki
    Účastník
    (900 odpovědí)

    Zdar Vlkouši

    Tak to jsi moc velkou radost neudělal. Jsem moc zvědavý,kdy přijdou ty faktury za průjezdy AMB + MB na Transity,které v Norsku byly v roce 2010. Jak píšeš,můžou přijít i po delší době jak půl rok.

    Je to přesně tak,jak jsme o tom mluvili telefonicky v týdnu.

    Ahoj Naki

    #16873
    otapa
    Účastník
    (305 odpovědí)

    Vlkouši je to super,jen se zeptám – v případě variantu C by měla být možnost po návratu resp. po proběhnutí platby registraci (kartu + SPZ) zrušit.Pro jistotu….Nebo se pletu???

    #16876
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Přesně tak to je. Doufat, že nepřijdou by mohlo být bláhové. Prostě je třeba s tím počítat.Když nepřijdou, tak OK. Když přijdou tak se bude holt doplácet – platit. Horentní sumy to nebudou. Řádově desítky až stovky NOKů na jedno zapůjčení, ale cekově to může být poměrně hodně.

    Na každé faktuře lehce zjistíš podle SPZ,datumů a částek kolik který a jaký tvůj zákazník projel placených MB. Rozpočítáš bankovní poplatky, podle toho kolik zákazníků se ti vešlo na 1 fakturu.

    Evidenci kdo a v jakém termínu zapůjčeným autem jel a kontakty na ně jistě eviduješ a máš.

    Jsme národ velice slušných, rozumných a kultivovaných lidí a každý

    ti bez dalších diskuzí dlužené částky zaplatí. Tohle přeci každý musí uznat.

    Kdo použil poměrně drahý trajekt, kde je využitý AMB a nic neplatil a nechal by to za sebe zaplatit autopůjčovnu a dělal by mrtvého brouka, tak by nebyl nic jiného než zloděj.

    Věř mi, že slušní lidé se ti ozvou sami až zjistí, jak vlastně funguje AMB v Norsku. Neznalost tohoto systému, je prozatím omlouvala.

    Je třeba tohle vyřešit v dalších smlouvách na zapůjčení aut.

    Určitě tam máš i napsané to, že případné pokuty za rychlost atd. atd.

    tam již jistě máš.

    I v tomto případě – jako je zapůjčení aut – snad osvětlení problematiky ABM pomůže.

    Jen je škoda, že to tu nebylo dřív. Mohlo se předejít mnoha komplikacím.

    #16877
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 otapa

    Jak jsem koukal do registrace karty, tak při tomto úkonu zadáváš dobu pobytu. Z toho usuzuji, že poplatky stržené z karty by se mohli vztahovat pouze na toto období. Období je maximálně na 3 měsíce.

    A jak už kdosi psal výše, můžeš kartu zaregistrovat (a zaplatit mýtné pomocí ní) nejpozději do 14 dnů po opuštění země. A to je asi i důvod zpoždění plateb přes fakturu.

    EDIT : špatně pochopený překlad 😉

    #16878
    masar
    Účastník
    (83 odpovědí)

    A co se stane,když pojedu přes MANUAL kde nikdo nesedí,zmáčknu tlačítko,závora se otevře a já jedu? Už se tak totiž stalo.V budce

    nikdo nebyl,i když jsem mával penězma pořád nic,zmačknul jsem tedy zelené tlačítko a závora se otevřela.

    #16880
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 masar :

    viz prispevek Vlkouse :

    Vlkous napsal: Suma sumárum:Pokutě jako takové se vystavuje pouze ten, kdo nemá předplacenou jakoukoliv službu a projede takzavnou starou mýtnou bránou – kde je budka s možností zaplatit hotově, bez zaplacení. Je to přeně tak, jak to bylo vždy.

    #16881
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    otapa napsal:

    Vlkouši je to super,jen se zeptám – v případě variantu C by měla být možnost po návratu resp. po proběhnutí platby registraci (kartu + SPZ) zrušit.Pro jistotu….Nebo se pletu???

    Přesně ti rozumím na co se ptáš.

    Online platba – zaregistruješ si kartu oni ti strhnou částku jakou sis určil. A frčíš do Norska. A nebo to můžeš udělat i zpětně – zaregistrovat po návratu do 14 dnů po projetíí AMB. A ty se ptáš na to, jestli po příjezdu jde tu registraci zrušit. A rozumím i tomu, proč by bylo na místě tohle udělat.

    Já tuto variantu platby nezkoušel. Takže opravdu nevím, jetli ta možnost zrušení tady je. Mám nejasný pocit, že jsem tady někde četl, že to jde, ale na 100% to nevím. Paní Janka je v tomto více zkušená a možná, že ti na tohle dokáže odpovědět. A nebo si registraci vyzkoušej s tím, že jí nepotvrdíš, ale opět nevím, jestli to tam při registraci bude napsaný. Předpokládám, že jo – podmínky při registracích karty na netu bývají všude.

    #16882
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    masar napsal:

    A co se stane,když pojedu přes MANUAL kde nikdo nesedí,zmáčknu tlačítko,závora se otevře a já jedu? Už se tak totiž stalo.V budce

    nikdo nebyl,i když jsem mával penězma pořád nic,zmačknul jsem tedy zelené tlačítko a závora se otevřela.

    Supr otázka.

    A teď babo raď. Na tuhle možnost jsem na jejich stránkách nenarazil.

    Tuto otázku by mohl někdo znalý jazyka položit někomu přímo v Norsku, kdo této problematice dobře rozumí.

    Při variantě fakturou – pokud bych jel jen tak a spoléhal na to, že mi přijde faktura:

    Já osobně bych si vyfotil budku a jel dál s tím, že jsem projel prostě AMB.Když tam neni obsluha, tak neni co řešit. Možnost zaplacení hotově nebyla, tak mi nic jiného nezbývalo, než projet bez zaplacení. Rozhodně bych se nesnažil hledat možnost zaplacení někde dál u pumpy.

    Trápit se někde s formulářem nehodlám.

    I dříve jsem projel MB bez zaplacení, když tam nikdo nebyl.

    #16884
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    A pokračování až v pondělí 🙂

    Doufám, že se k tomu, co jsem napsal, vyjádří i paní Janka.

    Nerad bych někomu uškodil i když jsem o správnosti přesvědčený, z jejich stránek.

    #16885
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    2 Vlkous

    zalezi na tom, zda vedle nebyla AMB

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 61. až 75. (celkem z 142)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Elektronické mýtné v Norsku

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(16)
(119)
(21)

Nahrávání ... Nahrávání ...