Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Elektronické mýtné v Norsku

  • Toto téma obsahuje celkem 141 odpovědí. Do diskuze (47 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel janka a poslední změna proběhla před 11 měsíci a 3 týdny.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 142)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3804
    hellstar
    Člen
    (77 odpovědí)

    K mému překvapení mi došla faktura za el. mýtné na E6 (ne dálnice) za úseky Hovinmoen-Dal a Kaberud-Kolomoen, poslaná přes Europarking Collection PLC, London. Jezdím do Norska X let a letos to bylo poprvé. Dotazem na norské ambasádě v Praze jsem zjistil, že je faktura oprávněná a v Norsku bylo na některých úsecích silnic zavedeno elektronické mýtné i pro osobní auta a mýtné brány stejné jako u nás. Takže buď si člověk pořídí krabičku za sklo (kredit NOK 200) nebo registruje Visa či Mastercard v online systému a poplatky průjezdy se mu odečítají. Je možné platit i na benzínkách, které jsou v okolí mýtných zón. Vzhledem k tomu, že se ke mně tato informace nikdy nedonesla (moje blbost), zaplatil jsem EUR 15 a nějaké drobné a byl jsem moc rád, že mi nenapařili pokutu NOK 300.

    Protože jsem jediné informace zatím získal na http://www.autopass.no, kde jsou mýtné body i poplatky, ale o pořízení přístroje toho tam zas tak moc není, byl bych rád, kdyby tu někdo, třeba paní Janka, mohl uvést, kde pořídit onu krabičku a kde ji pak vrátit. Kreditku se mi nějak registrovat nechce…..

    #15684
    Anonymní uživatel
    Neaktivní
    (140 odpovědí)

    To hellstar:

    Proč Ti to vadí, že jsi dostal fakturu za mytné?

    I když máš krabičku od Autopass zaplatíš.

    Přece je to pohodlnější, když přijde faktura poštou domu bez další práce nebo ne?

    Pozdrav, Kormoran;-)

    #15687
    MifakM
    Účastník
    (2601 odpovědí)

    A nebo má možnost jezdit trasou, kde se mýtné neplatí 😉

    #15688
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    Prectete si muj clanek https://www.rybolovnorsko.cz/index.php?text=193-automaticke-myto-v-norsku a i diskuzi k nemu.

    Porizeni cipu se vam vyplati jen pri dlouhodobem pobytu. Musite si nejen cip pujcit, ale i zaplatit zalohu, zaregistrovat kartu, cip pak vratit (lze i postou), uzavrit a pak zase vypovedet smlouvu, ..

    Nejjednodussi je si pouze zaregistrovat kartu pro platby pro navstevniky. Trva to jen par minut, vyuctovani je prehledne, smlouva pak automaticky vyprsi, informace o vsem dostanete i mailem.

    Info k cipu najdete na http://www.autopass.no a https://www.fjellinjen.no

    Cip se da pujcit v Oslu a Akershus na benzinkach Esso https://www.fjellinjen.no/om_oss/Forhandlere/922/no pak na dalsich smluvnich mistech. https://www.fjellinjen.no/takster/autopass/no

    celkovy seznam nemam, ale kouknu se jeste na to, ale treba to vi pan Kormoran 😉

    Jinak, jak jsem uz psala, pokutu dostanete pouze pokud nezaplatite a nebo projedete mytnou branou s manualni platbou bez zaplaceni. Faktura by mela byt pouze na mytne, presto varuji pred moznosti manipulacniho poplatku.

    #15691
    Anonymní uživatel
    Neaktivní
    (140 odpovědí)

    Opravdu by mě zajímalo, kdy konečně budou někteři akceptovat a pochopit, že zaplacení mytného přes fakturu, která přijde automaticky z Anglie je absolutně normální způsob uhrazení dlužné částky?!?

    Pozdrav, Kormoran 😐

    #15692
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    Tak jsem koukala, zda najdu nekde seznam mist, kde se da chip vyzvednout, ale pohorela jsem.

    Vsude se pise jen, ze se da objednat u spolecnosti, ktere maji s Autopass smlouvu. Adresy najdete zde http://www.autopass.no/Besucher/AutoPASS-Chip+und+Vertrag

    kdyz najedete na mapku a kliknete na puntik. Otevre se vam nove okno a tam je adresa i seznam servisnic stanic, tedy mist, kde se da zaplatit mytne za ten urcity usek v hotovosti. Zatim mi neni jasne, zda se na techto mistech dostane i ten chip. Docela o tom pochybuju.

    #15695
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    To Kormoran:

    Na spouste ruznych diskuzi a forech (a dokonce myslim i tady nekdo o tom mluvil) se pise a nebo rika, ze nekdo povidal .. slysel .. a podobne, ze zahranicni navstevnici mytne na automatickych mytnicich platit nemusi.

    Uz pri malem zamysleni musi byt kazdemu jasne, ze to neni mozne. Proc by meli vsichni drive platit a najednou zavedenim automatickeho mytneho uz ne?

    Druha vec je, ze zaslani faktury trva dlouho, a jak uz jsem myslim psala, do urcite castky zatim zadne ani neposilali, protoze se to nevyplatilo. Naklady na postovne a zpracovani byly neumerne vysoke. Proto taky moznost manipulacniho poplatku, ktery asi nekdy prijde, protoze proc by meli Norove ztracet tisice a miliony na mytnem? A kdyz nekdo neni schopen zastavit a zaplatit, tak holt musi zaplatit za ten servis, zaslani faktury az domu, poplatek navic. Zastaveni u servisniho bodu ho nic nestoji, postovni znamka zadarmo neni.

    Jak vidime, system se stale zdokonaluje a pocatecni mouchy se ztraci.

    Spousta lidi se taky pred odjezdem neinformuje, od CK zadne rady taky nedosanou a pak se divi.

    V neposledni rade je nase neustala snaha vsechny predpisy a zakony obchazet a ignorovat.

    kdyz se kouknete na diskusi k memu clanku, taky tam nekdo pise, ze si pocka na pristi rok, s cim se kdo vrati … na co bude cekat? Ta situace bude stejna, jako v tomto roce .. jen tech faktur mozna uz prijde vic.

    Mimochodem stale jste mi neodpovedel na tu pokutu – je to tak, jak to tam pisu?

    #15706
    Anonymní uživatel
    Neaktivní
    (140 odpovědí)

    To janka:

    Paní janko, to, že člověk musí zaplatit např. úroky z prodlení respektive manipulační poplatek, pokud nezaplatí nějakou fakturu v čas, to je snad normální.

    To, že hellstar obdržel fakturu z Anglie za mytné v Norsku jen potvrzuje to, co říkám, a sice že se jedná o normální způsob zaplacení mytného za které nehrozí žádné finanční sanke pokud zaplatím fakturu v čas.

    Jinak to může každý dělat, jak se mu chce!

    Někdo si vypůjčí krabičku od Autopassu a pošle jim peníze předem na účet, což stojí samozřejmě také dost vysoké bankovní poplatky a někdo třeba zaplatí u pumpy v Norsku a riskuje to, co se stálo známému v Německu, který zaplatil mytné v Norsku u pumpy a za cca. 3 měsíce obdržel fakturu s tím, že má platit ještě jednou. Každý se dokáže představit, že v takovém případě to není lehké se společností Autopass přes agenturu v Anglii komunikovat, že je to vlastně již zaplaceno.

    Takže osobně si čekám krásně na fakturu z Anglii, kterou zaplatím a hotovo (a ne paní janko, nezaplatím navíc nějakou pokutu nebo manipulační poplatek!).

    Pozdrav, Kormoran:-D

    #15707
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    ze se opet vracim…

    Pane Kormoran, o pokute jste muvil vy v souvislosti s jizdou v pruhu Autopass, kouknete na diskuzi k memu clanku.

    a ja se vas ptala, kde jste na to prisel a posleze nasla, co asi myslite. Zda je to tak, mi stale dluzite odpoved.

    Pro osvezeni pameti, zde kopie meho dotazu:

    ——————————————————————————–

    Pane Kormoran, ja uz jsem to nasla, kde si asi nerozumime!! A co jsou asi ty me blbiny!!

    Vy mate asi na mysli toto:

    Andere Mautstationen

    Andere Mautstationen haben AutoPASS Fahrspuren und Fahrspuren für manuelle Bezahlung. Bitte beachten Sie, dass Ihnen eine Strafgebühr in Rechnung gestellt wird, wenn Sie die AutoPASS – Fahrspuren ohne AutoPASS Vertrag oder ohne «Zahlung für Besucher» benutzen.

    Jine mytne stanice

    Jine mytne stanice maji Autopass jizdni pruhy a jizdni pruhy pro manualni platbu. Upozornujeme, ze vam bude do faktury zahrnuta pokuta, pokud pouzijete jizdni pruh AUTOPASS bez autopass smlouvy a nebo bez “Platby pro navstevniky”.

    Coz znamena, kdyz nekdo profrci rozdelenou mytnici po pruhu pro predplatne a nezastavi u budky, aby manualne zaplatil, dostane pokutu. Je to tak?

    A dokonce mam dojem, ze ty pokuty jsou 300 a 1000 NOK. Ze vy jste tu pokutu dostal? (maly zertik)

    Tohle ovsem nema nic spolecneho s manipulacnim poplatkem, ktery muze naskocit na platbe fakturou.

    Kdybyste to napsal hned, mohli jsme si usetrit oba cas ..

    http://www.autopass.no/Besucher/AutoPASS+und+norwegische+Mautstrassen

    menu: hoste bez autopassu

    Jinak s vami souhlasim, sankce za neplaceni faktury jsou a jejich vyse je taky dana. Ze faktury prijdou je taky jasne dano, tak jako zpusoby placeni.

    A ze nekdo o tom nevi a nebo je informovan spatne a pak se divi, je bohuzel taky tak.

    Jinak co budete a nebudete nebo jak budete platit je samozrejme vase vec.

    #15717
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    To Hellstar

    tak jsem hledala a koukala a moc vic nezjistila.

    Smlouva se da uzavrit s jednotlivymi spolecnostmi, provozujici Autopas, jejich seznam najdete jako jsem psala nahore na mapce Autopassu, tam jsou take tarify a odkaz na jejich stranky, kde se chip (Brikke) objednava.

    Take jsem nasla spolecnost, kde si muzete objednat chipy pro vice zemi: http://www.tolltickets.com/country/scandinavia/autopass.aspx?lang=de-DE#articles

    Za sluzby si ovsem uctuji nejaka procenta navic. Vse najdete na jejich strankach.

    #15736
    hellstar
    Člen
    (77 odpovědí)

    janka: Děkuji, nejspíš si tedy nechám zaregistrovat kreditku.

    Kormorn: Nevadí mi to. Jen to bylo letos poprvé a za úseky na E6. kde nejsou žádné brány jako na dálnici od hranic k Oslu. Nemám problém tyhle marginální částky platit, jen jsem hledal více informací, protože jsem se dočetl, že správně by měly být poplatky uhrazeny do 14ti dní po opuštění Norska. Nechci mít žádný problém příští rok.

    #15738
    hellstar
    Člen
    (77 odpovědí)

    to janka: Jedná se o úseky, kde žádné budky nejsou a není co profrčet. Mýtné je jako u nás pro kamiony – jsou jen velké mýtné brány nad vozovkou a mýtné naskakuje automaticky, vyfotí si SPZku a k ní naskakuje mýtné…

    #15748
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    To Hellstar

    Ja vim, jak to vypada. Bohuzel to neni uplne vsude stejne kdyz tech plne automatickych stale pribyva.

    To s temi jinymi mytnymi stanicemi bylo pro pana Kormorana, on vi o co jde, jen se k tomu uz nevyjadruje … a stacilo by jen napsat, ano je to to, co jsem myslel. Bohuzel tu par lidi zmatl a tak vzniklo “mnoho povyku pro nic”.

    Take jsem se snazila i pro ostatni najit fotky ruznych mytnic, aby vedeli, jak takove mytnice muzou vypadat. Davala jsem je do te diskuze k clanku. Clovek musi jen koukat po dopravnich znackach a pak se nic nedeje. Myslim si, ze vse je docela prehledne znaceno, vcetne servisnich stanic, kde se da zaplatit v hotovosti.

    Kdo si zaregistruje auto a kreditku se nemusi o nic starat. Podle me je to stale nejjednodussi, i kdyz konecne vyuctovani muze trvat dlouho. Mne doslo konecne vuctovani 1.12. 2010 a posledni prujezd byl nekdy kolem 14. 9. 2010. Ale nejedna se o nejake velke sumy, aby clovek na tom zbankrotoval, kdyz pocka 3 mesice na vraceni penez.

    Vloni se mi podarilo projet pres most bez zaplaceni a fakturu jsem nedostala. Myslela jsem, ze to treba dodatecne priradi ted k tomu vyuctovani, ale nic tam nebylo.

    Co se tyce tech 14 dni – na vyuctovani se muzete registrovat do 14 dni po projeti prvni mytne stanice, tedy muzete platit 14 dni dozadu.

    #15750
    hellstar
    Člen
    (77 odpovědí)

    Paní Janko, díky, napsal jsem to špatně, máte pravdu, do 14ti dní po projetí, pro jistotu si kreditku a SPZ na Autopass zaregistruju dřív než vyrazím….

    #15752
    janka
    Účastník
    (2442 odpovědí)

    pri registraci stejne udavate dobu sveho pobytu, takze to neni tak dulezite, jak dlouho predtim se zaregistrujete.

    Ja to delala snad tyden pred odjezdem.

    Vyuctovani muzete sledovat na internetu, je docela prehledne – chtela jsem sem kouset okopirovat, ale je to moc siroke, nevejde se to na radek. Ale mate tam datum, misto a cas prujezdu, castku, zustatek na vasem konte .. vse, co je potreba. Pokud mate reklamaci nebo dotaz k nejakemu prujezdu, rovnou z te tabulky lze odeslat automaticky mail.

    Jedina chyba je, ze to tam zatim nemaji cesky… 🙂

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 142)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Elektronické mýtné v Norsku

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(14)
(110)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...