Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 326 odpovědí. Do diskuze (85 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel husky19 a poslední změna proběhla před 3 roky a 8 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 327)
  • Autor
    Příspěvky
  • #3370
    stipko
    Účastník
    (984 odpovědí)

    Už o tom bolo niečo písané v minulej diskusii, ale predsa.

    V Norsku sa platí mýto niekoľkými sposobmi. Hotovosť, karta a predplatenka – AUTOPASS. Mám pocit, že AUTOPASS sa rozširuje stále viac a preto by ma zaujímali podrobnejšie informácie. Priznám sa, že minulí rok sme prešli asi tri automatické mýta a nevedeli sme poriadne, čo s tým. V podstate sa nič nestalo a počítame, že nám príde faktúra. Je to však už viac ako 1/2 roka.

    Na stránkach http://www.autopass.no sú informácie o tomto systéme.

    V češtine je tam aj leták http://www.autopass.no/binary?id=192616

    Platené úseky http://www.autopass.no/binary?id=221487

    Možno pletiem hrušky s jabkami, ale pre systém AUTOPASS je asi potreba mať zakúpenú palubnú jenotku. V prípade, že ju nemám, nesmiem prebehnúť cez pruh AUTOPASS. No keď si spomínam, tak prejazd cez Svinesund a Oslo, bol už v automate.

    Prosím, šlo by to nejak uviesť na pravú mieru. Asi je to hlavne pre paní Janku, ale ak máte niekto ďalšie skúsenosti, tak napíšte.

    Existujú mýta, ktoré nespadajú do tohoto systému(napr. tunely a mosty)? popispopis

    #7672
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    Palubni jednotku mit zakoupenou muzete a nemusite. U prejezdu automatickym mytem se muze platit v hotovosti u nejblizsi cerpaci stanice, kiosku apod. Misto je znaceno znackou Service – bohuzel se mi tu ten obrazek nechce objevit, ale je to znacka aut. myta (kamera s vlnama 🙂 a u toho napis Service.

    #7674
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    taky se muzete zaregistrovat pres internet, auto a  svou kreditni kartu a pak se prejezdy odecitaji automaticky.

    V podstate je to na tom letaku slusne vysvetleno a ja jeste pridavam text, co posilam svym klientum.

    #7675
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    Automatické mýto v Norsku

    Norsko postupně zavádí nový systém výběru mýtného na nových silnicích, městských okruzích a v tunelech. Od léta 2008 jsou na některých místech v provozu nové automatické mýtnice. Nejspíše se s nimi setkáte v Oslo. Jejich průjezdem se zaznamená poznávací značka auta. Po ověření v centrální databázi se zjistí majitel auta a jemu pak do schránky přijde složenka, pokud nevyužívá systém AutoPASS. Jak se při průjezdu chovat, když jsme v Norsku jako turisté? Jak mýtné zaplatit a kde už se nové automatické mýtné vybírá?

    Spuštění automatických mýtnic se zatím týká především vjezdem do centrální části Oslo a Bergenu. Setkáte se s ním i na dalších komunikacích.

    Běžný turista musí u klasických mýtných stanic zastavit a zaplatit mýtné na místě (buď kartou nebo mincemi). Nové automatické stanice naopak už dopředu varují cedulí “Do not stop”. Prostě bránou jen projedete a ona sama zaznamená vaši registrační značku. Mýtné pak můžete zaplatit na nejbližší čerpací stanici. Pokud tak neučiníte do tří pracovních dnů, přijde vám domů složenka k úhradě (bez dalších poplatků). Norské firmy, které vybírají mýto spolupracují s londýnskou firmou Euro Parking Collection plc, která zajišťuje rozesílání poukázek. Systém pracuje v tříměsíčním cyklu, takže se neradujte, pokud vás platba nezastihne doma hned po příjezdu z Norska. Pokud nezaplatíte mýtné včas, přijde upomínka. Následně se pak vystavujete pokutě 300 NOK.

    A kde se při cestách Norskem setkáte s touto “automatikou”? 

    • vjezd do Oslo
    • vjezd do Bergenu
    • vjezd do Tønsbergu
    • silnice rv. 2 Kløfta-Nybakk (Akershus)
    • silnice rv. 45 Gjesdal (Rogaland)
    • silnice rv. 680 Imarsund (Møre og Romsdal)
    • silnice rv. 653 Eiksund (Møre og Romsdal)
    • silnice rv. 544 Halsnøy (Hordaland)
    • silnice rv. 9 Setesdalen (Vest Agder).

    Další úseky budou brzy přibývat. 

    Co je to AutoPASS?

    Systém AutoPASS připomíná naše mýtné pro kamiony (nebo chystané e-viněty pro dálniční poplatek). Pro její zřízení si musíte nejdříve založit účet a zaplatit dopředu  sumu, ze které se pak bude mýtné odečítat. Minimální částka je 200 NOK. S kabičkou AutoPASS pak můžete volně projíždět mýtnými branami v pruhu označeném stejnojmenným nápisem. Zároveň je hned po průjezdu na semaforu patrné, jestli váš kredit ještě stačí nebo už musíte dobít další “NOKy”. Při poklesu částky pod 75% kreditu je vám také zaslána nová faktura pro dobití.

    Po odjezdu z Norska můžete krabičku opět vrátit, buď u společnosti poskytující systém AutoPASS nebo poštou.  
    Zdroj: http://www.autopass.no

     

     

    Zahraniční turisté, kteří projíždějí mýtným, mohou po vjezdu do vnitřního Oslo během 3 následujících pracovních dnů zajet na nejbližší benzinovou stanici ESSO a zaplatit hotově. Nejdříve vyplní formulář, kde uvedou RZ, kód země, datum průjezdu a částku. Poté u pokladny zaplatí (hotově nebo kartou) a obdrží stvrzenku. Jiná místa v Norsku mohou mít odlišný systém, dohody s jinými benzinovými stanicemi či obchody apod. Některé průjezdy upozorňují na tlačítko s nápisem ETTERBETALING/PAY LATER nebo STOPP PA BENSINSTASJON/STOP AT PETROL STATION apod. Řidič stiskne tlačítko a zajede k nejbližší benzinové stanici a mýtné zaplatí.
    Pokud nezaplatí, obdrží vlastník vozu dodatečně fakturu – prostřednictvím databáze vlastníku aut v Londýně (Euro Parking Collection). Doručení faktury může trvat velmi dlouho (posílá se, až když částka dosáhne 100 NOK s tím, že nedosáhne-li po určitou dobu této částky – turista projede automatizovanou branou jen jednou – bude faktura rovněž poslána, ovšem s velkou časovou prodlevou). To je ovšem velmi náročná a nákladná praxe, která zatím není dostatečně vyzkoušená.
    Vlastníkům vozidla také hrozí, že pokud fakturu skutečně obdrží, bude na mnohem vyšší částku, než byl poplatek za mýtné – budou do ní zahrnuty správní poplatky apod. Doporučuje se proto po průjezdu neobsluhovaným mýtným zajet na nejbližší jakoukoli benzinovou stanici a zeptat se, kde mýtné zaplatit.
    Oficiální norské informace jsou v angličtině na stránkách norské správy silnic http://www.vegvesen.no a http://www.autopass.no

    Dalsi možnost platby je registrace vašeho vozidla a kreditni karty přes internet http://www.autopass.no/Besucher/Zahlung+f%C3%BCr+Besucher

    Platby pak probíhají automaticky. Vyúčtování najdete opět na stránkách http://www.autopass.no

    #7676
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)
    #7677
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    Ted se mi to podarilo – touhle znackou je znaceno misto, kde se plati mytne v hotovosti.

    #7679
    stipko
    Účastník
    (984 odpovědí)

    Ďakujem paní Janka
    Keď si to zhrniem, tak automatickú mýtnicu možem s kľudným svedomím prebehnúť a zaplatiť na najbližšej pumpe – označená Service.
    Predpokladám, že sa dá zaplatiť viacej prejdených mýt na jednej pumpe.

    Prišila už niekomu faktura za mýto?

    #7681
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    ano – mytnou stanici projedete a budete sledovat znacku service. I kdyz ted nevim, jak je to z druhe strany :-))) proste sledujte ceduli Service .. :-))

    Ale myslim, ze muzete v hotovosti zaplatit pokazde jen tu jednu stanici.

    My vloni profrceli Oslo a letos jednu stanici – nechtelo se nam uz otacet – ale faktura zatim zadna neprisla.

    #8400
    Step
    Účastník
    (1080 odpovědí)

    Poslední diskuse na toto téma je skoro měsíc stará, ale každá, byť drobná informace pro “zoufalce” jako jsem já je dobrá, proto vkládám svůj krátký příspěvek. Poprvé jsem jel vlastní dopravou do Norska v srpnu 2007. Jelikož jsme se vylodili v Kristiansandu dole na jihu a kousek odtamtud i pobývali, setkal jsem se s mýtnicí až v den odjezdu na příjezdu do Kristiansandu. Samozřejmě jsme z toho byli vyvalení, nikde žádná závora, peníze utracené, tak jsem projel. Doposud mi žádná upomínka nepřišla, byť jsem tam byl loni znovu se stejným autem. Nepříjemné je, že při prvním setkání s mýtnicí zpravidla nemáte 20 NOK v drobných mincích (papírové to nechce) a listovat ve slovníku a zjišťovat co a jak, je trochu pozdě. Řešením je platební karta, ale při představě, že mi ji sežere první automat který potkám u silnice, protože nedokážu přečíst na displeji  co po mě chce, a zůstanu tak po zbytek pobytu bez prostředků,  mi nahání hrůzu. Proto na trajektu nebo na první benzince rozměním fufniky nákupem žvejkaček a mám klid.  

    #8407
    hlasunek
    Člen
    (72 odpovědí)

    Zdravim .mím dotaz na Autopass někde jsem se doslech,že se  od 4.1.2010 používá autopass na místních trajektech společnosti FosenNamsos konkrétně FLAKK – RORVIK který potřebujeme použít při dubnové cestě na poloostrov Fossen .Hledal jsem na netu tu společnost našel jsem vše jízdí řád atd.ale stránka kde o tom něco píšou tak jí gůgl překládá nesmyslně .Pevně věřím že mi někdo poradí co a jak

    #8410
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    To Hlasunek

    http://www.flakkrorvik.no/

    tady pisou, ze pokud nemate Autopass, muzete zaplatit na palube lodi.

    Takster og rutetabell – bod 4

    #8416
    hlasunek
    Člen
    (72 odpovědí)

    2Janka

    DĚKUJI

    #11028
    Vít
    Účastník
    (4 odpovědí)

    Zdravím všechny mořské vlky

    Chci se zeptat jaké máte skušenoti s autopassem. Funguje platba na pumpě, nebo to necháváte být

    a čekáte na fakruru. Odjez se nám přibližuje atak ladíme detaily.

    Díky Brum

    #11029
    janka
    Účastník
    (2448 odpovědí)

    plati se tam, kam ukazuje sipka Service – viz nahore. Muze to byt pumpa nebo kiosk a pod.

    Da se taky cekat na fakturu, ale to upozornuji, ze muze byt pak o nejaky poplatek vyssi. My jednou profrceli bez zaplaceni a 2 roky nam zatim nic neprislo .. treba to pak prijde najednou, az se to vyplati …

    #11031
    Pafka
    Účastník
    (3890 odpovědí)

    V loni v srpnu jsme projeli jeden most bez placení (nebyla to naše vina, protože na benzínce, která byla uvedena na informační tabuli, že se to tam dánásledně zaplatit, to už nefungovalo). Na benzínce nám tedy řekli, ať se o to nestaráme, že to přijde k úhradě z Londýna. Když se půl roku nic nedělo, sami jsme do Londýna napsali, že po nás nikdo nic nechtěl (nechceme riskovat, že by nám někdo při další návštěvě Norska měl zájem deponovat auto) a oni odpověděli, že to může trvat hodně dlouho. Dosude se nic neděje, tak doufáme, že příští týden o auto nepřijdeme :-)) Pafka

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 327)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(5)
(19)
(142)
(24)

Nahrávání ... Nahrávání ...