Nápověda Doporučujeme:

Poznávací cestou po jihozapádním Norsku

Určitě nejsem sám, kdo už nechce cestu na lokalitu urazit co nejrychleji, ale má zájem při cestě si “trošku” zajet a navštívit zajímavé místa v Norsku. Minulý rok v září jsem takto pojal cestu na Bakkan Wahl, na které jsem si naplánoval dvě přespání, abych si v klidu užil Geirangerfjord a Trollstigen. Asi patřím k menšině, ale osobně do Norska nejezdím jen pro “maso”, ale hlavně nasávat atmosféfu Severu všemy smysly a relaxovat. Letos se chystám důkladněji procestovat jihozápadní Norsko a rozhodl jsem se, že se s Vámi podělím o svoje body zájmu. Budu jen rád, když mě v komentářích upozorníte na zajímavá (nerybářská) místa, které zde v článku nezmíním.

Jihozápadní Norsko

První změna jinak zcela stadartní trasy nastává už v Dánsku a to ta, že z Dánska neplánuji klasicky přejet mostem z Kodaně do Malmö, ale trajektem z dánského Hirtshals Havn do norského Kristiansand.

 • Kristiansand – 68000 obyvatel, přezdívá se také jako “Severní riviéra”, město založil v roce 1641 dánský a norský král Kristián IV, pevnost Møvik fort vybudovaná v roce 1942 německými okupanty a skanzen vesnice ze 17. století Vest-Agder-Museet.

jz_norsko1

 • Lysefjorden – Fjord byl vytvořen ledovcem v průběhu doby ledové a při jeho ústupu byl zaplaven mořskou vodou. Na délku měří 42 km a jeho skalnaté stěny spadají do vody až z výšky přes 1000 m. Kvůli nehostinnému terénu jsou po celé jeho délce umístěny jen dvě vesnice – Forsand a Lysebotn.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 • Hardangervidda – Národní park Hardangervidda (norsky Hardangervidda nasjonalpark) je národní park v Norsku. Hardangervidda leží na rozmezí tří norských krajů – Buskerud, Telemark a Hordaland. Zvlněná krajina náhorní plošiny, s fjelly a s tory, místy se zaříznutými ledovcovými údolími, je posetá četnými jezery, jezírky a mokřinami. Náhorní plošina leží mezi 1100 – 1400 metry nad mořem a je největší náhorní plošinou severní Evropy. Národní park byl založen v roce 1981, se svými 3422 km² je největším a současně nejjižněji položeným národním parkem Norska.

jz_norsko3

 • Bergen – 251000 obyvatel,  druhé největší norské město, založeno v roce 1070, Akvariet (největší akvárium západního Norska), Bergen Kunsthall (umělecké muzeum), Bergenhus Festning (pevnostní komplex), Bryggen (nejproslulejší norská městská čtvrť na seznamu UNESCO), Fisketorget (rybí trh, který od pondělí do soboty 7-16°° nabízí čerstvý ryby všech druhů a mořské plody), Fløyen (oblíbené výletní místo s vrcholkem 425m nad mořem).

jz_norsko4

 • Flåmská dráha – nejkrásnější železniční úsek v Evropě, začíná ve vesnici Myrdal a končí ve vesnici Flåm, celý úsek má cca 20km.

jz_norsko5

 • Oslo – 575000 obyvatel, Akershus (pevnost, která byla v začátkem 17. stolétí přestavěna na resnesanční zámek Kristiánem IV.), Holmenkollen (skokanský můstek otevřený v roce 2010, rekord můstku 130m, výhled z něj stojí za výlet), Det Kongelige Slott (hlavní residence norské královské rodiny, zámecký park je volně přístupný), Bygdøy (muzejní poloostrov je jasná volba pro všechny, kterí se o norské historii chtějí dozvědět maximum), Operahuset (oceňovaný operní dům, který díky své architektuře a interiéru stojí za prohlídku).

Mapa s vyznačením příslušných lokalit

jz_norsko_mapa

 

Přejít na:

 

V dalším článku se důkladně podíváme na oblast středího Norska jeho zajímavých míst.

Autor: Duke

Zdroj: vlastní, wikipedia.org

 

10 komentářů

 1. Ahoj, Lysefjorden máš na přiložené mapce trošku severněji, než se ve skutečnosti nalézá. Lysefjorden s parádní vyhlídkou Preikestolen je zhruba v úrovni Stavangeru. Netuším, kudy máš naplánovanou cestu, ale vypadá to, že plánuješ jet z Kristiansandu na sever a ne směr severozápad – Stavanger. Preikestolen stojí za to vidět, ale: neni to vycházka na 2 hoďky – v klidu to vidím na 5-6 hodin s tím, že přímo na Preikestolenu budeš max. 1 hodinu. Při špatné viditelnosti, nebo za deště bych tam nešel – nic by z toho člověk neměl. V okolí je více známých, zajímavých míst, ale jejich navštívení je časově velice náročné. Sám o sobě je i moc pěkný Stavanger a to zajímavé je téměř na pětníku. Ale taky znám v okolí méně známá místa, ale jsou poměrně dost dobře dostupná a jsou z nich neméně nádherné výhledy. Vše v okolí Ardalfjordu a Fisterfjordu. Pokud by jsi jel karavnem a v něm i přespáváš, taky bych věděl o místě, kde se dá v pohodě přenocovat a ještě k tomu se tam dá přímo ze břehu parádně zachytat.

  1. Čau, díky za vyčerpávající kometář. Mapku jsem upravil. Chybička se vloudila, díky za upozornění. Přesnou trasu ještě naplánovanou nemám, ale chtěl bych určitě vidět Lysefjorden a ten park Hardangervidda, aspoň jeho zajímavější část. Karavanem cestu neplánuji, ale chci si po cestě udělat aspoň jedno, nebo dvě přespání, aby bylo dost času si naplánovat delší výlet pěšmo.

  2. Dobrý den. Rád bych vás poprosil o radu. Chceme příští rok koncem srpna jet do Norska a rádi by jsme si tam i zarybařili. Můžete nám dát nějaké rady na místa. Píšu jen stručně, protože nevím jestli se k vám zpráva dostane. Pokud ano a byl by jste ochotný nám poradit, tak bych vše upřesnil. Předem moc děkuji za vaší reakci. Martin

 2. Ahoj, planuji cestu karavanem. Kde se nechází to místo, že se dá přenocovat a ještě si zachytat ze břehu?

  1. Ahoj Glume, překopíruj si tohle do google map – 59.22001 6.10216 – zde je místo, kde nikomu karavan překážet nebude a z toho betonového mola kdykoliv ( mám vyzkoušeno pouze v srpnu x let za sebou) nějakou rybu chytíš.
   Pokud by si jel přes vesnici Ardal směr Hjelmeland tak zde – 59.17707 6.15438 – je nádherná vyhlídka na Ardalské údolí. Při dobré viditelnosti je vidět několik horstev za sebou. Dojedeš tam pohodlně autem až na místo. Lepší místo na focení je pár metrů nad touto cestou – street view http://1url.cz/Qt1Mm – u těch břízek u cesty jsou sloupy elektrického vedení. Street je good, ale pohled na vlastní oči je prostě jinde – je to výš než se na streetu zdá..
   Lauvasen – když nejsou mraky tak nádherný západ slunce a parádní výhled na okolní fjordy se spoustou ostrůvků zde – 59.18540 6.08991 – autem dojedeš pouze sem – 59.18143 6.09960 – dál je sice cesta, ale jen soukromá – uzavřená. Odsud na vrchol to je cca 1,5 km pohodlné chůze po cestě do kopce. Vyjíždíš z obce Fister, přímo u hladiny moře a vrchol je v 500 metrech. Most který je u místa kde se dá pohodlně parkovat karvanem, je z Lauvasenu krásně vidět, je téměř pod nohama.

 3. Ahoj, moc ti děkuji za vyčerpávající info. V létě určitě vyzkouším. Kam se chytáš letos?

  1. Jednou za pár let vyrazíme někam severněji a v roce 2014 jsme byli v Hogsetu, takže letos opět sem 59.14620 6.07857. Klídek, pohodička, téměř sami. I když by se mohlo zdát, za když člověk navštíví jedno a to samé místo 10x, že již neni co objevovat, tak pokaždé nalezneme nová lovná místa a jiné skály – hory, které jsou pohodlně dostupné a z nich nové nádherné výhledy. Když člověk nepotřebuje zrovna chytat trofejní ryby, tak za ty roky nás ono místo zklamalo jen jednou. Jezdíme pravidelně v srpnu a tak chytneme mnoho různých druhů ryb. Slušné mníky, pěkné polaky, mnoho makrel. Tresky obecné jsme dříve chytali běžně, poslední roky to velká sláva neni. Pokaždé chytáme menší druhy platýzů a tresky bezvousé. Sem tam chytneme tresku jednoskvrnou a díky těm srpnovým termínům tresek tmavých taky moc neni. Pro zábavu a většinou z mola chytáme pyskouny a jehlice. Za ty roky máme z tohoto místa pouze 1 rybu přes metr. Většina je od 60 do 80 cm. Neni vyjímkou chytat makrely nad 45 cm, ale nejsou všude. Slávek tam bývalo veliké množství, ale v dnešní době je problém je najít.
   Jezdíme do Norska především na dovolenou a přitom i samozřejmě rybaříme. Na lodi, na moři strávíme téměř každý den maximálně 6 hodin. Často zakotvíme u nějakého ostrůvku, vyšplháme na nejvyšší bod a kocháme se pohledem na fjord, kde jsme právě chytali. Navečer si většinou ještě zachtáme z mola nebo ze skal v okolí chaty.
   Prostě na pohodu.
   Jsem zvědavej, jak to bude letos. Čím nás dovolená v Norsku překvapí.

 4. Ahoj,
  rád bych se do Norska také podíval. Jezdím plně vybaveným obytným VW T4 a tak kdyby měl někdo zájem o spolujízdu,nemám problém.Ženu “sever” neláká,takže bez bab….Rybaření mám rád,ale poznávání a cestování také. No a když už pojedu,tak určo aspoň na 2týdny. Termín dle domluvy. Náklady napůl.
  Dotazy rád odpovím,mobil777636183 Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...