Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Uzení nejen mořských ryb

 • Toto téma obsahuje celkem 81 odpovědí. Do diskuze (35 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel ZM a poslední změna proběhla před 5 roky a 11 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 82)
 • Autor
  Příspěvky
 • #27136
  pecana1
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Vážení kolegové rybáři,

  ryby udím již mnoho let, a vím že je mnoho způsobů jak to dělat.

  Já osobně udím v udírně vlastní konstrukce vyrobené z plechu.

  Jedná se o válcovou udírnu o průměru 0,5 m s bočním 1,5 m kanálem na jehož konci topím zásadně bukovými třískami.

  Specializuji se na teplé uzení, kdy je ryba zbavena přebytečného tuku, což ocení každý, kdo někdy udil např. uhoře.

  Podle druhu a typu ryby udím celkem 2 až 3 hodiny.

  Prvních 30 minut udím ( osouším a zahřívám )na teplotu 90 – 95 C

  Zbývající dobu 90 až 150 min udím na teplotu 70 až 80 C.

  Samozřejmě ryby před uzením nakládám do normální soli, a to na dobu 48 hodin, s tím, že vodu dvakrát denně vyměním, aby se ryba vyčistila od slizu a jiných chuťově nepříjemných věcí.

  Osobně preferuji střídání čistého až lehkého kouře, žádná dýmovnice.

  Osobně mě nejvíce chutná uzený uhoř, potom kapr a candát,i štika je super. Někdo říká, že nejlepší je uzená makrela, sám jsem ji však neudil. Osobně totiž vozím udírnu na naše rybářské výpravy po Evropě, ale do Norka je to přeci jen trochu z ruky, do letadla ji brát nebudu.

  Jinak čerstvá ryba, je čerstvá ryba.

  Přeji všem dobrou chuť.

  #4172
  MifakM
  Účastník
  (2601 odpovědí)

  Udíte své úlovky?

  Buď doma, nebo již v Norsku?

  Máte nějaké osvědčené recepty a postupy?

  A jakým dřevem se Vám udí nejlépe?

  Fotografie nejsou moje (zdroj http://www.angelnrolfman.de/), jen abych navodil “atmosféru”.

  #27140
  kim
  Účastník
  (1879 odpovědí)

  Ryby jsem udil jen asi 2x s kolegou. Byly to marény a 2 štiky. Štiky byly příliš suché. Marény se povedly. Rovněž jsme je dali do soli a část jsme jich před uzením vevnitř vytřeli, ale opravdu jemně česnekovou pastou. Nevím jak dlouho se mají ryby udit. Asi je to rozdílné dle druhu a velikosti. My jsme je vyndali až byly doslova zlaté. Jedenkrát jsme z Norska přivezli sledě a také se zadařilo do zlaté barvy- myslím, že byly lepší než z obchodu. Asi proto, že jsme je konzumovali čertvě uzené. Někdo tvrdí, že by se zamražené ryby neměli udit. Nevím. Uzené ryby (kapr, pstruh, sumec) jsem také několikrát okusil. Musím konstatovat, že byl velký rozdíl v chuti od různých “dodavatelů”. Jeden můj kolega, co se s ním potkávám v Norsku umí také udit různé druhy ryb. Vím, že čte tyto stránky, ale nepíše. Proto Tě Láďo D ze severu vyzývám – také něco přidej.

  #27145
  mima
  Účastník
  (312 odpovědí)

  Aj ja údim ryby už niekoľko rokov, najviac duháky,ale aj pstruhy potočné, lipne, menej kapre,tolstolobiky, amure.Skúšal som aj mrazené tresky,lumby a makrely, bolo to výborné, len do morských rýb je potrebné dávať menej soli.Po mnohých rokoch experimentovania s prípravou pred údením-marinovanie-som zistil, že najlepšie aj najjednoduchšie je ryby naložiť na 24 hod do nálevu na nakladanie zeleniny, napr.Deko, samozrejme bez konzervačných látok.Nálev pripravím podľa návodu na obale, ale bez octu a k sladkovodným rybám pridám soľ. Nechám vychladnúť, ponorím ryby a držím v chlade.Potom údim v nerezovej údiarni asi 20 min na bukových pilinách.Nespotrebované ryby po vykostení dávam do pohárov od detskej výživy,trochu Vegety bez glutamánu,lyžička olivového oleja a 30 min.sterilizujem.Žiadne sardinky alebo iné ryby v konzerve(kúpené) sa tomu nevyrovnajú.

  #27150
  pecana1
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Ještě bych rád dodal, že osobně preferuji chuť ryby nepřebitou různými příchutěmi.

  Samozřejmě to musí být také dobré, ale….

  Přirozenou chuť ryby krásně zauzené nemůže nic nahradit.

  Co se týče doby uzení, je nutné kontrolovat její stav, aby byla krásně vyuzená, na povrchu suchá a uvnitř šťavnatá. Někdo má rád třeba více vysušenou, ale já vyhledávám něco mezi. Záleží také na typu ryby.

  Jinak jsem zapomněl říci, že ryba by podle mě měla vyset, aby z ní mohla vykapávat voda a tuk. K tomu je třeba propíchnout ocásek, aby měl tuk vespod z čeho vykapávat.

  Ve své udírně sleduji vždy dvě teploty, ve spodní a vrchní části. Poznám tak, v jakém stádiu už ryby jsou, resp. kolik v nich zůstalo vody. Podle toho také přikládám ( ubírám ).

  Základem všeho, je ale otevřené ohniště, kde regulujeme výkon množstvím paliva, nikoli zavíráním přívodu vzduchu. Přivírání vzduchu způsobuje nedokonalé spalování, více sazí a látek, které fungují projímavě.

  Ve spodní části udírny mám samozřejmě síto pro rovnoměrné rozložení ( proudění) spalin v udícím válci. Ve vrchní části válce zase víko s regulací rychlosti proudění spalin.

  Každému však doporučuji, aby při prvním uzení dal udit něco, na čem mu moc nezáleží. Každý si musí svou udírnu osahat a naučit se v ní topit.

  P.C. ATMOS

  #27156
  Martin Rollo
  Účastník
  (415 odpovědí)

  Udim pravidelne makrely a jsou supr.Treska uzena neni dobra protoze neni tucna a to same stika

  #32283
  MifakM
  Účastník
  (2601 odpovědí)

  S kolegama jsme se rozhodli, že si do Norska pořídíme cestovní udírnu. Hledal jsem na internetu, ale našel jsem jedinou pro nás vhodnou. Sháněli jsme totiž udírnu, která se dá kompletně rozložit (na jednotlivé desky) a tak by nezabírala moc místa v autě.

  Rozměry: 35 x 35 x 90 cm (sestavená)

  Již ji máme objednanou a letos ji 100% vyzkoušíme. Dáme pak vědět.

  #32285
  pecana1
  Účastník
  (777 odpovědí)

  Vážení, dostal jsem z toho hlad !!!:-D

  Mám dotaz, jaký je uzený okouník ?

  Máte s tím někdo zkušenosti?

  #32286
  Kikibut
  Účastník
  (1822 odpovědí)

  pecana1 napsal:

  Vážení, dostal jsem z toho hlad !!!

  Mám dotaz, jaký je uzený okouník ?

  Máte s tím někdo zkušenosti?

  Na Seilandu nám ho pan domácí dal uzeného ochutnat. Bomba ! Jen se musí trochu silou stáhnout kůže. Mase je dost tučné až takové lehce mazlavé ,ale chutné 😀

  #32302
  Franta
  Účastník
  (357 odpovědí)

  Tady se ty příspěvky dají číst jen když je člověk fakt dobře najezený. Jinak slintám jak Pavlovův pes.:-D

  #32304
  PP
  Člen
  (223 odpovědí)

  Já mám nejraději uzené makrely.

  Používám recept převzatý od Norů, aby byly akorát nasolené. Stačí brambora hozená do vody a sůl. Já přidávám ještě namačkaný česnek. Postup je takový: Naliju vodu do hrnce podle počtu ryb, aby byly potopené. Pak do vody hodím středně velikou omytou bramboru a přidávám postupně sůl a při tom ji promýchávám, aby se postupně rozpouštěla. Když brambora vyplave ode dna je roztok akorát. Do roztoku dám ryby na 24 hodin. Pak je vytáhnu omyju vodou a dám do udírny tak na 3-4 hodinky. Udírnu mám jen tak zkleplou z prkýnek a topeniště mám tak 2,5 m od udírny. Topeniště z udírnou mám propojený rourama od kamen. Bohatě to poslouží účelu.

  #32310
  vaga
  Účastník
  (67 odpovědí)

  prevareny solny nalev /cca 2 dkg na 1 kg ryb/ staci nalozit na noc, v pripade velkeho hladu stacia 4-6 hodin.. pre chut jemne doladit cesnakom, neprehlusit chut ryby. recept si uz jemne vyladi kazdy sam udit do zlatista v zavislosti od velkosti ryb a druhu udiarne, zo zasady na suchom tvrdom dreve bez kory. idealny je buk, slivka – ta to viacej zavonia a zafarbi.. pripadne piliny – pozor na tie od motorovej pily, aby ryby nechutili ako M2T:-)

  #32326
  respi
  Člen
  (1804 odpovědí)

  V sobotu budu udit dva amury:-D co mě zbyli po zimě v bazénu,mňam ;-)docela slušný kousky.Až je budem konzumovat,vzpomenem si na Vás:-P čau

  #32327
  Kikibut
  Účastník
  (1822 odpovědí)

  respi napsal:

  V sobotu budu udit dva amury co mě zbyli po zimě v bazénu,mňam docela slušný kousky.Až je budem konzumovat,vzpomenem si na Vás čau

  Hoď pak foto 😎

  #32330
  MifakM
  Účastník
  (2601 odpovědí)

  2 kikibut

  Jaképak foto? Vzorek ať pošle 😀

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 82)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Uzení nejen mořských ryb

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...