Termín 15. – 26.8.2016, počet osob 16. Letos jsme po dlouhém zvažování vybrali termín a lokalitu, kde bychom si mohli užít Norska ne jen po rybářské stránce, ale plánovali jsme taky houbaření a výlety po okolí. Vyjeli jsme 13:08 z Ostravy dvěma tranzity v poledne směr Rostock. Objednaný trajekt byl úžasnou volbou před očekávanou dlouhou trasou do této lokality, vyjížděl ve 23:55 a do Trelleborku přijel v sedm hodin ráno.
Pohoda na trajektu
Bylo úžasné, že na trajektu nebyla žádná možnost večerního života, tím pádem se všichni po nalodění odebrali do křesel a po mírném osvěžení pák kusy Heinekenu spali, nebo předstírali spánek až do brzkých ranních hodin. Neproběhlá bujará oslava výjezdu tak jako v minulých letech na trajektu z Rigy do Stockholmu, tam to opravdu stojí za to a noční život končí příjezdem do přístavu, ale kdo má pak řídit?
Něco k cestě
Po vylodění jsme očekávali nějakou kontrolu na příjezdu ve Švédsku , ale nic tam nebylo. Dále jsme se vydali na cestu dlouhou neuvěřitelných 26 hodin, vzali jsme to přes Oulu a dále střední cestou na Moru po E45 –na E14 a dále pak na 340. Jelikož jsme jeli v noci a přes přechod, který byl i dle cesty spíše pro pěší tak bez kontrol. Avšak ve 4 hodiny ráno v okolí obce Sandvika se děli věci. Za dobu co jezdíme do Norska, jsme cestou většinou potkali jednoho dva losy, v této lokalitě jsme jich potkali snad 30, na každém kroku, od mladých po staré paroháče.
První nához
Bavil jsem se pak s jedním Norem, a tato lokalita je tím vyhlášená, losi chodí do zahrad na ovoce. Dále pak do Sandnesjonu na trajekt na Loktu. Při čekání na trajekt jsme vytáhli malý teleskop co máme v autě stále připravený, hodili na něj kraba, co Čára vyhrabal na pláži a nechali nahodit naše nováčky, ať mají svou první rybu za sebou a my máme důvod si dát po štamprlati. Samozřejmě že byli oba úspěšní a mohli své první úlovky vrátit moři.
Naše ubytování
K ubytování jsme dojeli okolo 11:30, ale až druhý den od vylodění v Trelleborgu. Majitel Kare, se nás hned ujal a rozdělil do chat. Menší u vody pro 6 osob, myslím maximální možný počet, větší dále od vody 10 osob. Pohoda velké pokoje, 3 x WC, 2X sprcha. Vše dokonale vybavené. Přebrali jsme taky lodě 1×21-80, 2×19-50, absolutní spokojenost, vozil nám benzín (není jiná volba, má v podmínkách, že bude vozit a dodávat on. Je to sice dražší, ale i když si kluci večer vzpomněli, že nemají benzín po sms byl benzín na místě. Po převzetí rychlém vybalení vercajku a nabalení jen základních věcí jsme se vydali okamžitě na lov. Na první den to nebylo špatné, sice žádný rekord, ale večeře z toho byla.
Rekordní ďas
Počasí neuvěřitelných 23-25 °C celou dobu , vítr max 5 m/s, vůbec jsme si nemohli stěžovat. Úlovky vzhledem ke střednímu Norsku velice solidní. Pohoda na této lokalitě je, že můžete chytat i za velice špatného počasí, neboť jste ve fjordu. Chytnul se rekordní mořský ďas 137 cm, 28 Kg – chycený naším kolegou na pytlačku, má super naviják Penn slamer 460, ale bohužel koupil nějaký prut s málo hlubokým uchycením. Při použití hrubé síly (už zlomil asi 5 prutů) mu při zdolávání 10 m před hladinou, zůstal prut v jedné ruce, naviják ve druhé a ryba dole na pilkru domácí výroby. Nakonec to zvládnul a v jedové chýši (nazvali jsme tak chatu, kde nebyli kluci leniví více konzumovat alkohol) proběhla náležitá oslava.
Přejít na:
Autor: David Klösel
Foto: David Klösel
Takový ďas, to je neuvěřitelný sen, a za takových okolností, upřímná závist, tak bych si představoval vrchol svého “rybářského bytí” v Norsku. Palec nahoru!
Souhlasím s tebou Vapno, pro mě taky!
Ten ďas zabral na pilker? V jaké hloubce?
Nejen mně by zajímalo vše ( v kolik hodin, na jaké hloubce, na jakém podloží, na jakou návnadu, byl to cílený lov, či náhoda ) , co se týkalo ulovení tak krásné rybky. Díky za jakoukoliv odpověď vztahující se k ulovení tohoto krasavce.
První byl chycený na 100 m taky na pilkr v oblasti Laufsnes a taky bez cíleného chytání. Osobně se domnívám, že těch zapnutí je určitě více , protože ryba neklade vůbec žádný aktivní odpor , je to jako by jste tahali pytel cementu bez známky pohybu a mnoho lidí se domnívá že má nějakou vázku, proto se snaží velkým tlakem této vázky zbavit a určitě tímto zbůsobem vyrve háček z tlamy , pokud není dobře zachycený . Jediné jak se dá identifikovat je že na začátku tam je drobný aktivní odpor jako u brosny .
nějak se mi ztratila první odpověď, nebylo to vůbec cílené chytání . pouhá náhoda na podvodním kopci 63 m na ocelový pilkr stříbrné barvy . na více méně kamenitém podloží v 10 hodin dopoledne. Musí to být asi náhoda , protože je to za dobu co jezdíme v 16 lidech do norska teprve druhý ďas a oba byli pouhým dílem náhody. První se totiž podařil mi cca 90 cm a to bylo zase na plochém dně v dolině mezi dvěmi kopci.
Davide, díky za vyčerpávající odpověď. Doufám, že se nějaký také jednou splete. Musí si ale pospíšit, nemám “moc času”(důchodce).
Ahoj ,
držím palce , hlavně opatrně při tahání pytlů je to absolutně mrtvý tah , ale když to vytáhneš do lodi, tak osádka menší lodi hledá záchranu na hranách mimo dosah této ryby , je monstrozně nádherná 🙂