Nápověda Doporučujeme:

Nový rekord halibuta 231cm

8.září byl v Hasviku uloven halibut 231cm. Šťastným lovce byl belgický rybář Paul De Wilde. Souboj trval cca 98 minut, po vyčerpávajícím souboji se objevilo u lodi obrovské zvíře. Byla to největší ryba halibut festivalu, pořádaného letos v září a zároveň se stala i rekordem kempu Big Fish Adventure. Zde je jasný důkaz toto, že halibuti v okolí nejen Soroya rostou. Ryba byla opatrně změřena přímo ve vodě, aby nedošlo k poškození vnitřních orgánů, a potom byla šetrně vypuštěna zpět do oceánu. Jednalo se totiž o obrovskou samici, která během zimy vypustí milióny jiker a založí tak další halibutí generaci. Čím to je, že se v Norsku chytá stále více obrovských halibutů? Přečtěte si pozorně následující řádky a vemte si z toho něco k srdci.

No release, no glory

Z tohoto důvodu sportovní rybáři si ponechávají halibuty jen do velikosti 150cm, aby zůstala zachována jejich reprodukční schopnost. Nad 150cm se dorůstají generační samice, které je potřeba chránit. Prostě fotky s mrtvým trofejním halibutem, zavěšeným na jeřábu už nejsou in. Jak se často mezi lovci halibutů říká: „No release, no glory!“

Až 92% halibutů přežije

Každý puštěný halibut má 92% šanci na opětovné zařazení do ekosystému. Šance na přežití se zvyšuje při šetrné manipulaci s rybou. Součástí toho článku bude rovněž několik tipů, jak postupovat při ulovení velkého černého halibuta, pokud ho chceme pustit a dopřát jedinečný souboj také ostatním rybářům.

Otcem myšlenky je Kanada

Myšlenka na ochranu těchto obrovských ryb začala tam, kde se podařilo v devadesátých letech vyhladit populaci tresky obecné, tedy v Kanadě. Za několik let se přidává také USA, především pobřežní vody kolem Alasky. Sledováním populace halibutů byl pověřen biolog Scott Meyers, který evidoval 351 138 kusů ulovených, označených a opětovně puštěných halibutů. Na základě sledování bylo zjištěno, že z tohoto množství nepřežilo maximálně 8%, ačkoli se všechny čísla v této statistice zaokrouhlují nahoru. Závěr je ten, že úmrtnost pouštěných halibutů je opravdu velmi malá.

 

Dokumentace úlovku

Halibuta při fotografování dlouho netrapte, mějte na paměti, že byste jej měli pustit do 5mimut, jinak dojde u takto velkých exemplářů k absolutnímu vyčerpání a následnému uhynutí. Pro zafixování ryby u lodi použijte halibutovou smyčku na ocas a fixační háček do tlamy. Měření provádějte ve vodě. Halibuta není nutné kvůli vážení tahat do lodě, ale váhu zjistíte podle jednoduché rovnice.

 

Zjištění váhy ve vodě

Mezinárodní halibutová asociace uvádí, že každý centimetr délky nad jeden metr se rovná jednomu kilogramu váhy. V praxi to vypadá tak, že například 142cm dlouhý halibut váží 42kg. Ano existují jisté exempláře, které nezapadají přesně do tabulek, ale +-2kg už nikoho neohromí, ale halíkovi to zahrání život! Pokud při manipulaci v lodi dojde ke zranění ryby, tak ji raději snězte a nenechte tohoto bojovníka trápit.

 

Kam na halibuta

Halibuty je nejlépe hledat na písečných terasách s hloubkou kolem 30m. Na tyto místa chodí jak lovit, tak odpočívat. Atraktivita místa se ještě zvyšuje, pokud se v blízkosti nachází hloubkový zlom třeba až na 100m. Platýsi mají velmi rádi vyvýšené písčité terasy. Tyto místa si můžete sami ve vaší lokalitě vyhledat, ale jednoduší je se zeptat majitele, kde se loví halibuti, protože kde se ulovil jeden, bývají zpravidla další. Mezi nejlepší oblasti pro lov opravu velkých halibutů patří oblast severního Finnmarku jako je Soroya, Loppa, Dyrsfjord, Havoya a další. Tady máte největší šanci na ulovení vaší životní ryby, bavíme-li se o exemplářích 50–100kg.

 

>>>Vybavení pro lov trofejních halibutů<<<

 

Autor: Sim

Foto: Bilal Saab & Daniel Anderson

 

1 komentář

  1. To jsou nádherné ryby. Michale nevíš na co ty halibuty chytají? Pilkr to asi nebude. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...