Nápověda Doporučujeme:

Návrat tuňáka do Severního Atlantiku

Tunák, majestátní mořská ryba, dlouhodobě fascinuje lidi po celém světě. Jeho rychlost, síla a elegance z něj dělají jednoho z nejzajímavějších tvorů v oceánu. Ale po mnoho let byl tunákový průmysl vážně ohrožen nadměrným rybolovem, který vedl k poklesu populace tunáků v Severním Atlantiku. Nicméně, v posledních letech jsme začali pozorovat pozitivní změny a návrat tunáka do Severního Atlantiku je nyní nadějným příběhem obnovy mořských populací. Atlantický tuňák obecný, který se v těchto vodách nevyskytuje více než 50 let kvůli silnému nadměrnému rybolovu, se nejen vrátil, ale také vykazuje slibné známky vytvoření stabilní a rostoucí populace. Od roku 2023 se zdá, že tuňáka obecného nyní můžete vidět všude v Dánsku, Švédsku, Norsku a nyní dokonce i ve Spojeném království. 

 

Historie nadměrného rybolovu

Nadměrný rybolov tunáka v Severním Atlantiku trval několik desetiletí a vedl k dramatickému poklesu populací. Tunák modroploutvý a tunák obecný byli oblíbenými cíli komerčního rybolovu kvůli svému vysokému cenovému hodnocení na trhu s rybami. To však vedlo k vyčerpání populací a hrozilo jim vyhynutí. Mezinárodní organizace pro ochranu tunáků, jako je Mezinárodní komise pro ochranu tunáků v Atlantiku (ICCAT), začala na konci 20. století přijímat důležitá opatření pro omezení rybolovu tunáků. Byly stanoveny kvóty pro každý druh tunáka, aby se omezil nadměrný rybolov, a byly zavedeny přísné kontroly a sledování, aby se zajistilo dodržování těchto kvót.

 

 

 

Úspěšná obnova populací

Dalším klíčovým krokem bylo zavedení omezení rybolovu mladých jedinců tunáka, což umožnilo, aby se populace tunáků zotavila a obnovila. Tyto kroky byly důležité pro zajištění dlouhodobé udržitelnosti rybolovu a ochrany těchto ohrožených druhů. Díky těmto opatřením a úsilí mezinárodní komunity došlo k pozitivním změnám v populacích tunáků v Severním Atlantiku. Vědecká data ukazují, že populace tunáka se začala zotavovat a některé druhy tunáka byly dokonce přeřazeny z kategorie “ohrožený” na méně kritické stupně ohrožení. Tento úspěšný návrat tunáka do Severního Atlantiku má důležité důsledky nejen pro zachování biodiverzity oceánu, ale také pro udržitelný rybolov a obživu tisíců rybářů a lidí, kteří jsou závislí na tunáku jako na zdroji potravy a příjmů. Od roku 2017 se počty tuňáka obecného v severovýchodním Atlantiku každoročně zvyšují. Oresundský průliv mezi Dánskem a Švédskem, se stal rušným centrem pro kdysi vzácného tuňáka obecného. V roce 2023 jsou jejich počty působivější než kdy jindy a mnoho lidí říká, že tolik tuňáků tady ještě neviděli!

 

 

Slibná budoucnost tunáků

I když je návrat tunáka do Severního Atlantiku pozitivním příběhem, stále existují výzvy a otázky, které vyžadují pozornost. Udržitelný rybolov musí zůstat prioritou, aby se zabránilo opakování minulých chyb nadměrného rybolovu. Dále je třeba pokračovat v monitorování stavu populací tunáka a přizpůsobovat rybářské kvóty na základě aktuálních vědeckých údajů. Spolupráce mezi různými zeměmi a organizacemi je klíčová pro dlouhodobou udržitelnost tunákového rybolovu. Návrat tunáka do Severního Atlantiku je povzbudivým příběhem o obnově mořských populací a ukazuje, že pozitivní změny jsou možné, pokud se vědecké poznatky, regulace a mezinárodní spolupráce spojí. Doufejme, že budeme pokračovat v ochraně tunáka a dalších ohrožených mořských druhů, abychom zajistili udržitelnost našich oceánů pro budoucí generace. Na podzim roku 2017 bylo  úspěšně uloveno a označeno 18 exemplářů, byl klíčový pro pochopení a zajištění pokračující obnovy tohoto druhu. V roce 2018 se počet označených tuňáků obecných zvýšil na 30. Během roku 2019 bylo úspěšně uloveno a označeno celkem 91 exemplářů.

 

2 komentářů

  1. Michale, to je peckový video. Příští rok to s těma makrelama zkusím. Letos jsem je viděl 2x skákat kousk od naší lodi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...