Nápověda Doporučujeme:

Alandské štikobraní – nebraní 2/2

Jako top guma na štiky se ukázala novinka – Korum Snapper Floatex Gonks v barvě Silver Fish o velikosti 9 cm. Tato nástraha v kombinaci s 5g hlavou neměla v podstatě konkurenci. Bylo to hlavně proto, že neskutečně dobře pracuje již při pomalém pohybu. Zároveň je plovoucí, takže nezapadala rychle do všudypřítomné trávy, což byla nesporná výhoda. A měla ještě jeden obrovský benefit – díky svým elastickým schopnostem ji štičí zuby nedokázaly v podstatě roztrhat. V prutu bylo několikrát cítit, jak se guma rozpíná, když ji ryba držela jen za ocásek. A následně po uvolnění ze štičí tlamy doslova vystřelila.

Návazce na okouny štiky rády kousaly

Kompromisem byl i fluorocarbon o průměru 0,40 mm, protože jsme cílili hlavně na okouny. Při tomto lovu měla většina štik nástrahu zaseknutou jen za krajíček, častěji ji spíš tzv. zobaly, což se projevovalo množstvím neproměněných záběrů nebo ryb spadlých při zdolávání. Po přitvrzení sestavy se razantně zmenšila četnost záběrů. I zdolávání jsme si tak neužili, protože štiky zde nejsou v tuto roční dobu nijak zvlášť bojovné, a tak byla „lehčí“ sestava pro nás top. Bohužel se občas stalo, že nám štika malou nástrahu ukousla nebo jsme ji utrhli.

Nechyběl ani candát

O poslední kus jsem přišel naštěstí až den před návratem, což mě následně vedlo k použití podle mého názoru jedné z nejúčinnějších nástrah, a to Quantum 4Street B-Ass Shad, konkrétně v odstínu ghost. Tato guma fungovala trochu jinak, a to nejen pohybem. Úspěšnější byla u okounů. Hodinu před koncem výpravy přišel parádní kopanec, který jsem zprvu přisoudil štice, a v duchu si při zdolávání říkal, že guma funguje i na ně. Jaké bylo mé překvapení, které se později proměnilo v obrovskou euforii, když se u hladiny ukázal na zdejší vodu poměrně vzácný, nádherně stavěný candát 80+.

Nenachytá zde každý

Mám radost, že jsem si splnil sen a vyzkoušel alandský štičí ráj, kde chytit štiku 100+ není samozřejmost, ale šance je větší než jinde. Stojí za tím hodně dřiny a odříkání, což nám ukázala již zmíněná parta, která toto místo navštívila již poněkolikáté a po celou dobu výpravy se zaměřovala na selekci menších ryb tím, že lovila jen na nástrahy 25 cm a větší.

Vítr nás trápil celý pobyt

Další výhodou této oblasti je možnost lovu i za velmi větrného počasí, které panovalo v podstatě po celou dobu našeho pobytu. Rozhodně se na toto místo zase někdy rád vypravím, ale mezitím se podívám i na moře, kde se zaměřuji na lov tresky polak přívlačí. Tato ryba vás při velikosti kolem 70 cm dokáže řádně potrápit, ale zároveň obohatit o nádherný zážitek při zdolávání.

Autor Martin Lapec

https://tackle-box.eu/cs/b/quantum

https://www.korum.co.uk/en/search?query=snapper

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...