Nápověda Doporučujeme:

Pstruhový survival 3/3

Takovou krásnou přírodu, kterou jsem uviděla na cestě, budu mít do konce života v paměti. Byl to rozhodující den, kdy jsme se konečně měli trefit do ryb a nachytat siveny větší velikosti. Na sobím jezeře jsme ulovili spousty ryb, ale žádná ryba neměla přes 30cm. Rozhodli jsme se, že půjdeme dál, na další jezero. Šli jsme dlouho, snad tři hodiny, až jsme došli k velkému vodopádu a dostali jsme nápad vylést nahoru, doufaje, že nad vodopádem bude další jezero. Byla to opravdu extrémní cesta. Ujela mě noha a řítila jsem se dolů, odhodila jsem svůj prut a snažila se zachytit o kosodřevinu. Ta se však vytrhla z kořenů a já se řítila dolů do propasti.

siveni_survival_soroya_31

 

Parťák do každé situace

Na štěstí tu byl Michal, který mě chytil za nohu a zastavil můj posun směrem do údolí. Byla jsem z toho hodně vyklepaná. Mohla jsem se totálně rozsekat o skály. Musela jsem si na chvíli sednout a vydýchat se, když si uvědomím, co všechno se mohlo stát… Ne, tak přemýšlet nesmím! Když jsme se dostali na vrchol, byla jsem totálně vyčerpaná. Lehla jsem si na vřesy a odpočívala. Michal byl nabitý energií, úplně smyslů zbavený a hned začal prochytávat jezero.  Toto jezero se ukázalo, že je smyslem naší expedice. Počasí bylo proti nám, foukal strašný vítr. Byly velké vlny. Myslím si, že toto je naše šance. Velké vlny znamenají, že nás pstruzi nebudou vidět. Jako první dávám do vody zlatou rotačku, kterou mi dal Michal.

siveni_survival_soroya_32

 

Nikdy nezapomenu

Bičovala jsem vodu asi patnáct minut a přišel první záběr na plandavku zlatofialové barvy. Siven mně to vzal těsně pod nohama. Pravděpodobně třpytku sledoval z velké hloubky a teprve na mělčině se nechal vydráždit provokujícími odlesky. Zlehka jsem přisekla a pozorovala jsem nádherný souboj dravce, který se pral o život. Ihned po záseku následovala série několika divokých výskoků, kde se pstruh snažil zbavit ostrého háčku. Když se mu to nepovedlo, tak ze všech sil protočil brzdu a snažil se ukrýt mezi velké balvany, ale ani to jsem mu nedovolila. Po chvíli si lehnul na bok a odevzdal se svému osudu. Bylo mně líto takovou krásnou rybu zabít, ale to už za mnou stál Michal a hlásil: „Á siven cca 45cm to bude dobrá snídaně! Zabij ho a pojď si vypít teplou kávu!“ Pobídl mě. Nezabila jsem ho, ale tajně pustila.

siveni_survival_soroya_33

 

Siveni na víně

Najednou volá Michal, že má dalšího sivena 40cm+. Toto jezero je pro mě totální Eldorado, ryba za rybou. Ulovili jsme zde moc velkých sivenů. Měli jsme strašný hlad. Nakonec jsem souhlasila, že nějaké siveny ochutnáme a osmažíme na pánvi. Měli červené maso jako losos a chuť byla jako nebe v hubě. Rybu jsme zapíjeli bílým vínem. Co Vám budu povídat, lepší zážitek jsem nemohla zažít. To byl konec naší cesty a jsem nesmírně ráda, že jsem přežila.

siveni_survival_soroya_34

 

Úžasné dobrodružství

Až tady jsem poznala, co to je, lovit ryby z hladu. Potřebovali jsme nachytat ryby, abychom zvládli tu šílenou cestu zpět. Při návratu se změnilo počasí a dva dny vytrvale pršelo. Ikdyž jsme měli nepromokavé spací pytle a outdoorové oblečení, buďte si jisti, že jsme se vrátili totálně vysílení, provlhlí na kost a pořádně nachlazení. Teď, když píšu tento článek, nevím, jestli bych se chtěla ještě někdy na obrovské pstruhy vypravit. S jistotou ale vím, že tam jsou a možná ještě větší než jsme ulovili. Stejně mně to nedá a za rok jsem tam zase! Tentokrát má Michal ještě šílenější nápad, vyzkoušíme přežít v horách v zimě, pstruhy budeme lovit z ledu a spát zahrabaní ve sněhu. Už jsem mu to schválila a moc se těším.

siveni_survival_soroya_35

 

Tipy pro Survival, jak se rychle zahřát

 • Pravidelně jezte a přijímejte dostatek tekutin.
 • Při aktivním rybolovu odkládejte vrstvu oblečení ještě před tím, než se začnete potit. Když budete odpočívat, oblékněte si náhradní vrstvu ještě předtím, než začnete pociťovat chlad.
 • Je-li to možné používejte raději palcové rukavice. Palčáky jsou totiž mnohem teplejší než prstové rukavice, protože prsty mají možnost sdílet společný prostor, a tím generovat více tepla.
 • Používejte tenkou vnitřní rukavici, ideální je Merino vlna, která hřeje i mokrá. Tenká vnitřní rukavice vás nebude omezovat v pohybu a navíc dostatečně zahřeje, když budete muset sundat vnější rukavici.
 • Noste vlněnou nebo fleecovou čepici a šálu nebo nákrčník, protože až 50% ztráty tepla uniká pryč z těla přes oblast hlavy a krku.
 • Ujistěte se, že vaše boty, rukavice a ponožky nejsou příliš těsné a nezamezují cirkulaci krve, která je nezbytná pro udržení nohou a rukou v teple.
 • Jestliže už cítíte, že prsty jsou totálně promrzlé a ztrácíte v nich cit, roztočte paže jak rychle je to jen možné, po pár minutách se do konečků prstů dostane dostečné množství krve a prohřejí se.

siveni_survival_soroya_36

 

Přejít na:

 

Autor: Karolina Błaszczak a Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz

7 komentářů

 1. Jste totální magoři, ještě teď mám husí kůži. Je to podobné jako skočit ž letadla bez padáku. Jdu do hor, vemu su málo jídla a pak se divite, že máte hlad? To můžete příště jít v trenýrkách a stěžovat si, že je vám zima. Trochu jsem použil nadsázku, jděte do toho, dobře sr to čte. Toto máte nafilmováno?

 2. Ano, tento výlet je nafilmován. Reportáž dokončíme a zveřeníme v průběhu letošní zimy.

 3. Toto video bude jako premiéra na vánoce? Už se moc těším. Viděl jsem všechny vaše videa a můžete jich dělat klidně víc!

 4. Ano, zatím to vypadá, že pstruhový survival zvítězí a bude jako premiérové video na vánoce 24.12. ve 12h.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(50)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...