Nápověda Doporučujeme:

Na tresky s ženskou logikou 2/3

U nás na baráku je klid, takže lezu do postele, abych načerpal další síly. Budím se až po obědě, kdy mě z postele tahá Karolína a povídá: „ Hele nespletli se s tou předpovědí? Byla jsem venku a tam se nepohne ani stéblo a ty jsi věštil desítku vítr. “Je mě jasné, že touto větou mě naznačila: „ Hele kámo, oblíkej se, jedeme na ryby.“ A mně se ani trochu nechce. Je asi půl čtvrté, takže na moři bude chtít zůstat až do půlnoci, ale oblékám se a vyrážíme. Bohužel se opakoval stejný scénář, jako včera. Ryby do 110cm, je sice krásná velikost, ale na to jsme si na tomto ostrově tak nějak zvykli. Pořád nemůžeme trefit do tresek přes 20kg.

na_tresky_s_zenskou_logikou_2_5

 

Blíží se další bouře

Večer na chatě potom řešíme strategii na další dny. Předpověď říká, že zítra by mělo být slušné počasí bez deště a vítr do 5m/s, ale den na to, se to má brutálně zhoršit a má přijít další bouře s kroupami a větrem 20m/s. To už je tak velký vítr, že nepojede trajekt a my se z ostrova nedostaneme. Nakonec zvítězila varianta, že zůstaneme do zítra a krásně si zarybaříme, no a potom se uvidí, však nás nikdo nevyhání, protože jsou prázdniny a domů nespěcháme. Ráno bylo jako z pohádky. Honily se sice mraky, ale tu a tam vykouklo sluníčko, které nádherně osvětlovalo zasněžené hory s ledovcem. „Den jako z pohádky,“ hlásí Karolína. Ten den jsme změnily posádky na lodi a vyrazili jsme směrem na horu 116m, kde jsme tresky nepotkali, ale potěšili nás krásní okouni. Bral jeden za druhým na švédský pilker a návazec s červenou paprikou 12/0.

na_tresky_s_zenskou_logikou_2_2

 

Ženy prý nosí smůlu

Asi jak komu. Staří námořníci měli pověru, že ženy na palubě nosí smůlu. V jistém ohledu se toto tvrzení zakládalo na pravdě, protože žena na palubě znamenala vždy problém, ať už to byla nedostačující hygiena, větší náchylnost k mořské nemoci, nebo všude přítomná zima a rychlá únava. Ženy si musí připustit, že jsou díky svým fyzickým dispozicím vůči chladu mnohem sensitivnější než muži. Jejich cévní systém mnohem rychleji reaguje na zimu, cévy se smršťují mnohem rychleji a při vyšších teplotách než u mužů. Výsledkem tohoto procesu je, že ženy pociťují chlad mnohem dříve, zejména v extrémních situacích. Ačkoli u žen je mnohem vyšší procento podkožního tuku, mají méně svalové hmoty a nevytvářejí tolik tělesného tepla. Ženám, které mají sklony podléhat rychle zimě, se doporučuje pravidelně a dostatečně jíst, pít a vždy s sebou mít další vrstvu oblečení. Tyto problémy jsem s Karolínou naštěstí řešit nemusel.

na_tresky_s_zenskou_logikou_2_6

 

Kde hledat velké ryby?

Není žádným tajemstvím, že na moři se ryby často zdržují v místech, kde dno prudce mění tvar, profil a hloubku. Může se například jednat o terénní zlomy, kde mělké dno prudce padá do velké hloubky nebo o místa, kde vystupují podvodní skály z velké hloubky mělko pod hladinu vody. Ryby se na těchto místech nachází proto, že zde snadno nachází potravu a přirozený úkryt. Díky velkým hloubkovým rozdílům se na takových místech navíc setkáte s rozmanitostí rybích druhů, jelikož každá ryba má svoje rozmezí hloubek, ve kterých se nejčastěji nachází. Pokud takové místo na moři najdete, znamená to výrazně větší naději na úspěšný lov. V následujích odstavcích bych rád objasnil, proč se treskám v norském moři tak daří.

na_tresky_s_zenskou_logikou_2_3

 

Aktuální situace v Baretsově moři

Zvýšení teploty v Barentsově moři nedochází jen díky globálnímu oteplování, ale také kvůli přirozenému kolísání teploty v severním Atlantiku. Během období 1960 – 1970 došlo k poklesu teploty a nejteplejší byly roky 1940 – 1950, což se jasně projevilo na výskytu ryb. Nyní prožíváme nové teplotní maximum, podél pobřeží se od roku 1980 zvýšila teplota vody o 0.90C. To že se voda ohřála, zhruba o jeden stupeň neznamená jen lepší podmínky pro rozmnožování tresek, ale i otevření nových lovišť. Již nyní můžeme pozorovat hejna tresek, která rozšiřují svůj výskyt stále více na sever k pobřeží Špicberků a dokonce Sibiře. Pokud území tresek bude zasahovat od Bergenu po Sibiř, tak tomu se říká tresčí expanze. Takto obrovská tresčí populace bude mít nevyčíslitelnou hodnotu. Zdá se, že díky dobrým přírodním podmínkám, které nahrávají zvýšení výskytu ryb, můžeme očekávat úlovky obrovských matečných tresek, jaké jsme dosud neviděli.

na_tresky_s_zenskou_logikou_2_1

 

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo, Karolína Blaszczak

Foto: Michal Simčo

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(50)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...