Nápověda Doporučujeme:

Mořská přívlač 3/3

U Zoomu jsem měl jigový háček asi jen v první čtvrtině nástrahy, řekněme prostě hned za hlavou. To mě vůbec nesedělo a hned od začátku jsem pojal k této nástraze nedůvěru. Další velkou chybou, kterou jsem dělal, bylo, že jsem jezdil na místa, kde se chytali tresky a keleři v brzkém jaru a špatně jsem Zoom vodil, navíjel jsem příliš rychle. Také místa jsem vybíral špatně. Volil jsem podmořské hory 30-60m a to je na polaky v srpnu zbytečně hluboko. Co Vám budu povídat, já na tuto luru nechytil první dva dny vůbec nic a táta sekal obecné na pilkříky a rypery jednu za druhou. Třetí den jsem to nevydržel a odložil Zoom hodně hluboko na dno tašky s nástrahami. Prostě jsem nevěděl, jak na to!

Vedení nástrahy

Další chybou, kterou jsem dělal, bylo vedení nástrahy. Já jsem nahodil a čekal, až nástraha klesne ke dnu. Tomáš nahodil a okamžitě začal navíjet. A měl záběry, kdy polak zaútočil na luru po prvním otočením kličky a ryba vyskočila na hladinu jako pstruh, to jsem fakt ještě neviděl. Denní doba hraje při letním rybolovu velkou roli. Nejlepší časy jsou při rozbřesku a potom hodinku před západem slunce. Není tolik světa, ryby už tak dobře nevidí a jsou méně opatrné.

 

Denní doba

Ráno a večer se nám stávalo, že jsme chytali polaky podobně jako při pilkrování (tím myslím počet záběrů), když narazíte na hejno obecných. Já i Tomáš jsme 4x nahodili a 4x po sobě jsme vytáhli polaka. Pokaždé to bylo v době, kdy již bylo málo světla, a ryby žraly. Tento způsob lovu mě doslova uchvátil, protože je to velmi podobné přívlači u nás s jemným vybavením. V pohodě stačí pruty max 2.4m a zátěž do 50g. Vždyť my jsme lovili jen na 20g hlavičky. Každou rybu si prožijete a ten záběr od polaka nemá chybu.  Je to rána do prutu a okamžitě ječí brzda, dost často se stává, že ryba zajede do chaluh. Potom máte dvě možnosti. Utáhnout brzdu a polaka vyrvat, nebo naopak odklopit cívku a počkat, zda nevyjede sám ven. Druhý způsob se mě zdál více efektivní a mohu říct, že když jsem odklopil, tak mě každá ryba vyjela ven.

 

Zkušenosti z praxe

Na Zoomy se chytá podobně jako na Relaxy jen s tím, že na Zoomy jsou záběry daleko víc agresivnější. Záběry přicházely buď jako nepatrné drbnutí a po jedné až dvou vteřinách rána jako z děla a nebo rovnou rána jako hrom. Celkem si nejsem jistý, jestli bylo lepší vláčet z hloubky na mělčinu nebo naopak ryby braly snad všude. Většina, ač je to zvláštní, měli gumu celou v sobě poctivě shltnutou a to i přes její celkovou délku. Nechaly se chytnout ryby jen o málo větší než byla guma sama a také poctivě dobrané. Neustále jsem zkoušel různé barvy a modely a musím jen upřímně říci, že jsem si favorita nenašel, možná olivová, tmavě modrá a černá byli přeci jen o malinko lepší než zbytek mého arzenálu. Chodily dobře a všechny.    Petrovi musím jen a jen poděkovat za díky jemu dovezené super nástrahy a vím jen jedno, že od loňského roku mi ZOOMy nebudou chybět na žádném výletu za těmito bojovnými krasavci severu.

Ztráta úlovků

Nejvíce Polaků se ztráci i tak, když je dotažená brzda. Stáva se to hlavně po vázkach, když se trhají nástrahy. Povětšinou se Polaci chytají na krátkou vzdálenost, proto aby nedocházelo k vyříznutím nebo utrhnutím ryb, je potřeba mít sladěnou celou sestavu prut, naviják, vlasec. Právě pro vlastnost dělat prudké výpady, doporučuji pruty s měkčí akci B až C, hlavně když používate šňůry. Vlasec vám i při prudkém výpadu víc odpruží a nedochází tolik ke ztrátam ryb. Kdo nedá na šňůry dopustit, doporučuji od 0,08 do 0,12mm a použít návazec. Pruty používam na mělčiny dva: jemnější 2,70 6– 25gr a 2,40 15–45gr. Když jsou extrémní podmínky, musíte všechno zjemnit, zmenšit nástrahy a minimálně použít návazce s fluocarbonu. Používam 0,22–0,24mm cca 2m.

 

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz, HEKTOR

3 komentářů

  1. Celá serie nemá chybu. Pro začátečníky výborný návod, jak na to. I já jsem si doplníl svoje znalosti.

  2. Moc pěkné a poučné.
    Píšeš: “a minimálně použít návazce s fluocarbonu. Používam 0,22–0,24mm cca 2m.”
    Mám dotaz – jak vážeš fluorocarbon na šňůru? Když navážu 2m přes obratlích, tak již s krátkým prutem nenahodím. Máš nějaký specoš uzel?

    Díky za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...