Nápověda Doporučujeme:

Mořská přívlač 2/3

Plovoucí jig – jak již název napovídá, tyto velmi lehké hlavy jsou určené hlavně ke gumování u hladiny, i když ne nutně. Vyrábějí se nejčastěji z tvrdé pěny či polystyrenu. Protože s takto okovanými gumami nenahodíme daleko, využijeme je nejčastěji buď na mělkých tekoucích vodách, kde je necháme splavat k vybranému místu, nebo před ně umístíme zátěž (asi 70 až 100 cm před jig). Gumu s předsazenou zátěží pak nahodíme dál. Za olovem, které vlečeme po dně, guma volně plápolá, aniž by měla výraznější tendenci klesat ke dnu.

 

Torpedo jig

Podlouhlá, extrémně rychlá při potápění, do špičky zakončená hlava se zapichuje do twisterů nebo zoomů. Jinými slovy další ze speciálních hlav, které se používají především k lovu s podlouhlými červy.

 

Třásňový jig

Tyto hlavy jsou kvůli zvýšení dráždivosti vylepšené třásněmi, nejčastěji gumovými. Třásně během přískoků střídavě přiléhají ke gumě, aby se pak od jejího těla zase odlepily a široce rozevřely (tak trochu pohyb chobotnice). Při lovu s těmito jigy používáme kvůli jistějšímu záseku přívěsy.

 

Pilkříky

Hmotnosti pilkříku se pohybují v rozmezí 10g až 200g. Specialisti už vyprofilovali nejlepší tvary a barevné kombinace, úspěšné pro danou situaci…hlavně malé gramáže by neměly být jenom kus olova, ale měly by dělat i určitý pohyb. Loví se s nimi klasickou vláčkou a na vertikálni přívlač se používají jen sporadicky. Pokud nemáte už od výrobce upravené pikříky, doporučuji si je “vytuningovat” ještě před odjezdem na moře. Samotný “tuning” se upraví  vyosením do tvaru “S” stává se z něho klasická plandavka a daleko více upoutá ryby. Další tuning uděláte, když navážete na trojháček pikříku barevné peří, hlavně červené marabu nebo syntetická vlna je dobré řešení na mělké vody. Kombinace, klasický stříbrný s červeným ocáskem, je přímo vražedná kombinace.

 

Chlupaté háčky – Flashjigi

Jedná se o hodně perspektivní nástrahy pro lov Polaků. Když jsou kvalitně navázané, mají několikanásobně větší životnost jako gumy. Specialisté si je vyrábějí sami. V podstatě se dají vyrobit jakékoliv barevné kombinace a velikosti. Jigstreamery mají rychlejší propad jako gumy a proto si je Polaci nemají čas okoukávat a většinou je dobírají už při propadu. Již tři roky se právě těmto nástrahám intenzívně věnuji a spousta kamarádu je začalo používat také. Osvědčily se hlavně při sluníčku a bezvětří. Při vláčení se zdá, že jsou to mrtvé nástrahy ,ale pokud jsou vyrobeny z dostatečně jemných materialů a pracují překvapivě živě. Nebojte se použít i peří. Polaci hlavně na mělčinách na ně dobře reagují.

 

Gumy, twistery, ripery

Poté, co jsme probrali nejčastěji užívané typy jigových hlaviček, si nyní řekneme něco málo a dalších druzích oblíbených nástrah. Určitě je z čeho vybírat… Dá se říct, že gumy jsou asi nejpoužívanější nástrahy pro lov Polaků. V současné době je na trhu nepřeberné množství různých velikostí, tvarů a vzorů gum. Vyznat se v tom množství chce opravdu už zkušenosti. Kdo se věnuje Polakům, nezaobejde se bez pořádné zásoby gum i jigových hlaviček. Barvy gum – tohle téma nikdy neskončí…Všeobecně nejúčinnější barvy kopírují barvy rybiček a živočichů, které žijí v Polakovém teritoriu. A pak jsou to výrazné barvy v odstínech žlutých, oranžových a červených. Pro všechny gumy platí jedna zásada a to správný pohyb. V době intenzivního braní Polaků to ryby až tak nevnímají a kolikrát se stává, že ryby berou jen na zbytky gum. Zato když jsou těžké podmínky a polaci si jen tak proplouvají, potřebujete opravdu živou nástrahu.

 

Používejte lepidlo

Důležité je umět správně napíchnout gumy na jigové hlavičky. Vždy musíte přizpůsobit velikost háčku velikosti gumy. Tady používám taky spousta vychytávek, které výrazně prodlouží životnost gum. Máte v podstatě dvě možnosti a to: měnit gumy na háčkách přímo u lovu, nebo si připravit už hotové gumy s hlavičkami. Já používám druhou možnost, i když je poměrně náročná na počet hlaviček, ale při správném napíchnutí a nalepení gumy, vám tato nástraha vydrží daleko déle. Spotřeba gum bývá fakt velká a je potřeba mít alespoň ty vychytané barvy v dostatečném množství. Nezbytnou pomůckou je gelové sekundové lepidlo, které docela dobře lepí silikon a dá se s ním opravit spousta gum. Velikosti gum používam od 5cm až po 15cm.

 

Používání přívěsů

V diskusích jsem hodně psal o používání streamerů jako přívěs před gumu. Při testech nám tahle kombinace vycházela vždy jako nejlepší kombinace. Jediná slabina jsou uzly na přívěsu. Když se pověsí Polaci na streamer a gumu,pro jejich vlastnost dělat prudké úniky, docházi téměř vždy k roztržení návazce. Letos to bude hlavní úloha doladit tento problém. FLASHJIG je vlastně klasický jigstreamer. Jen použitý materiál je specialně vyrobený, vysokolesklý a hodně jemný. Právě tyto vlastnosti dodávají flashjigům živost a atraktivitu na mělčinách. Z barev se nám nejvíc osvědčily modré s duhovým odleskem a pak žluté oranžově a fialové kombinace. Jak jste mohli postřehnout, používam barevné hlavičky. Na menší množství se dají použít laky na nehty s odleskem. Snažím se vždy použít přibližnou barvu k nástraze nebo kontrastní. Takto mi to funguje a i kamarádům se zvýšil počet úlovků používáním barevných hlaviček. Ale jak jsem už psal, hraje tady více faktorů.

 

Zkušenosti se Zoom

Psal se srpen 2011 a já se chystal na testovací výlet na Bakkan Wahl, což podle vláčecích guru bylo vynikající místo na test těchto nástrah, do mělčí vody.  Přijel jsem k Bennovi plný očekávání z nových nástrah. Překvapení, v podobě excelentního lovu polaků, se však nekonalo. Chyba nebyla v nástrahách, ale ve mně, protože jsem měl nedostatečné vzdělání na to, jak tyto úžasné nástrahy používat a vodit. První, co mě zarazilo, byla délka žížaly a umístění háčku v přední části. Měl jsem tehdy starou školu a vždy se snažil origovat rypera, tak aby háček byl co nejvíce u ocasní části.

 

Praktická rada

Myslím, že klid na lodi a nenastartovaný motor, bývá rozhodující. Jedna taková rada: „Na dno lodi spadla z rukou rybáře hlavička a bylo takřka vymalováno, mohlo se jet jinam.“ Vytipování dobrého lovného místa na chytání polaků si vždy pečlivě vybírám již doma z tepla obýváku při dlouhých zimních večerech a na místě již nic nehledám. Podle mého názoru Polaci mají rádi velké hloubkové rozdíly nejlépe porostlé chaluhami  kde vrcholky kopce jsou cca 10 – 15 metrů hluboko a padají  jak to jen možné je. Dále si myslím, že vyhledává členité a porostlé pláně chaluhami s hloubkou okolo 10 metrů. I zde se dá velice dobře lovit. Staly se případy, že jsme ulovili tuto bojovnou rybu i v menších hloubkách a to bylo víc záživné s tím, že rybu již při prvním výpadu neudržíte a následně o ni přijdete.

 

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo

Foto: rybolovnorsko.cz, flashjig.com a HEKTOR

3 komentářů

  1. Když jsem začínal, tak jsem sebou tahal pár kg pilkrů různých gramáží. Dnes ale vjenujeme s kámoši přednostně přívlači veškerou aktivitu , není při ní žádný tak nadělaný, jak při pilkrování na hloubkách. Přívlač má u nás palec nahoru, už bych neměnil !

  2. Moc užitečný článek, více takových. Perfektně vysvětleno hlavně pro začátečníky. Děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...