Nápověda Doporučujeme:

Expedice Femund 2/2

V této oblasti Sámové sdružují svá stáda sobů, využívajíc zimní pastviny na severu a celoroční pastviny na jihu. Elga je nejjižnější oblastí chovu sobů, využívaných Sámy v Norsku. Život sobů by neměl být narušován při pastvě a zvláště v době, kdy přiváději na svět mladé. První známky lidské činnosti v NP Femundsmarka se datují k pozdní době kamenné (neolitu). Mezi nejstarší známky patří různé pozůstatky příbytků a zbytky poměrně velkých systémů pastí.

expedice_femund_21

 

Jen lov a rybolov

Není jisté, jak dlouho Sámové využívají tuto oblast ke svým činnostem. Sámové naháněli svá polodomácí stáda sobů po celá staletí a před tím se živili lovem, kladením pastí, sběrem plodů a rybařením. Mají tradice a přesvědčení, spojené s místy v národním parku, často aniž by za sebou ponechali jakékoliv fyzické stopy na zemi. Některé z viditelných stop ve Femundsmarka jsou staré osady s chatkami pokrytými trávníkem, různými skladovacími místy a ohradami, kde byli sobi shromážďováni.

expedice_femund_22

 

Cíl expedice

Naším cílem bylo autem dojet k jezeru FEMUND, přejet jezero na kánoích, přejít náhorní plošinu a sejít k prvním jezerům. Dále postupovat proti proudu až na Norsko – Švédskou hranici a poté stejnoucestou po proudu zpět.

expedice_femund_23

 

Na nafukovacích člunech

Pro expedici jsme zvolili lodě Gumotex, Baraku a nový rybářský kajak Halibut. Baraku mám již několik sezón a odolnější loď jsem nikdy neměl. Proto jsem se těšil až vyzkouším kajak Halibut. Na jezeře je kajak velice rychlý a i plně naložen veškerým vybavením jede lehce. V peřejích je loď stabilní a při zapření nohou o přední lavici perfektně ovladatelný. Pro rybaření naprosto luxusní nafukovací sedačka o kterou se člověk může opravdu opřít a odpočinout záda při celodenním rybolovu. Z lodi jsem převážně muškařil.

expedice_femund_24

 

Vzhůru do peřejí

Loď se chovala stabilně a nijak zvlášť se nekývala. Sjíždění peřejí byla veliká zábava! Při sjížděních těch větších peřejí bych doporučil upustit sedačku a kleknout si na dno lodi, loď je pak ještě stabilnější díky nižšímu těžišti. Jediná negativní věc bylo poměrně těžké pádlo, které bych nahradil hliníkovým nebo uhlíkovým. Jinak je kajak Halibut bez chybičky. Za deset dní jsem loď ani jednou nedofukovat, což při poměrně velkých výkyvech počasí bylo pro mě dost překvapující. Konečné hodnocení víc jak dobré! Halibut je loď pro nezávislé rybáře, kteří chtějí rybařit tam, kam se po svých nedostanou……

expedice_femund_27

 

Fantastický rybolov

V jezerech Národního parku FEMUND se vyskytuje většina ryb, které se dají lovit na mušku nebo přívlačí. Pstruh, siven, lipan, štika a okoun. Nejpočetnější a nejčastější úlovek je lipan. Vyskytuje se hlavně v dolních jezerech soustavy. Za to pstruh a siven jsou hojnější ve výše položených jezerech. Štika a okoun je takřka všude, ale spíše v menším množství oproti lipanům. Lipan zde dorůstá do nadměrných velikostí a ryba nad 50 cm je běžná. Pstruh a siven se pohybují v průměrné lovné velikosti kolem 40 – 50 cm. Štik jsme chytili velice málo, zřejmě v závislosti na ročním období. Používal jsem prut AF6 na suchou mušku a na nymfu, dále AF8 na streamera, plus krátký vláčecí prut. Femundsmarka je jeden z nejnádhernějších národních parků v celém Norsku a budeme-li mít příležitost, rádi se tam zase vrátíme.

expedice_femund_25

 

Přejít na:

 

Fotogalerie:

 

Autor a foto: Tomáš Bauer

5 komentářů

  1. Kluci, musím moc pochválit. Super článek. Člověk Norskem většinou proletí a ani netuší, jaká nádherná příroda mu uniká. Tady se budu muset zastavit. Krásný report. Moc mě to navnadilo, že bych vyrazil hned zítra.

  2. Jedním slovem nádhera. Krásné fotky, hezky a poučně napsané.Tohle je o několik levelů výše než masařina na moři, kterou hravě zvládne i nerybář. Jenom si to přečíst je zážitek a což potom to prožít osobně.Velice závidím a obdivuji.Jste borci!!!

  3. 99% rybářů vůbec netuší jakou skvostnou přírodu norské vnitrozemí ukrývá. Hoši děkuji za článek. Otevřel mě oči. Piště dál!

  4. Tak toto muselo být životní dobrodružství! Krása, děkuji za fantastický článek. Ty fotky už si prohlížím třetí den v řadě.

  5. Cus panove sem moc rad že se vam nas výlet tolik líbil .V nejblížší době výde članek z finmarku a to je teprve divocina tak se mate na co tesit s pozdravem Tomáš Bauer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...