Nápověda Doporučujeme:

Expedice Femund 1/2

Národní park Femund se nachází u stejnojmenného jezera v Jižním Norsku, zhruba 400 Km nad Oslem. Toto jezero je třetím největším jezerem v Norsku. Park patří mezi nejzachovalejší přírodní rezervace celé Skandinávie. Minimální zalidnění a striktní pravidla pro návštěvníky zaručují čistotu a nedotčenost zdejší přírody. V nadmořské výšce cca 800 metrů se nachází velké množství jezer a jezírek tvořící obrovskou vodní soustavu.

expedice_femund_11

 

Příjemný trek

Západní hranici národního parku tvoří jezero Femunden, které je druhé nejdelší v Norsku – po Mjøse. Východní hranici tvoří švédská hranice, kde park pokračuje plynule do švédského národního parku Rogen. Jih je hornatý, velmi příjemný na trekování s batohem. Sever parku je zase velmi jezernatý, nížinatý, náročnější na tůry. Vprostřed parku se nachází údolí Grøtadalen, které rozděluje jih od severu.
expedice_femund_12

 

Úžasná příroda

Zkroucené borovice a osamělá jezera, roztroušená mezi mořem balvanů – Národní park Femundsmarka vás láká zažít toto a mnohem víc. Před deseti tisíci lety ustoupily ledovce a zanechaly zde pustý, téměř pravěký terén, který se od té doby skoro nezměnil. Po celé dny zde můžete pádlovat v kánoe na četných řekách a jezerech. Můžete si vzít i rybářský prut a chytat velké pstruhy, kteří se zde nachází a pokud budete mít oči upřené také na krásnou krajinu, budete odměněni nezapomenutelným zážitkem.

expedice_femund_13

 

Žádný rybář neodolá

Ať je rybolov vaše vášeň nebo hobby, v národním parku Femundsmarka najdete po této stránce spoustu výzev. V bezpočtu jezer, řek a potoků to nejsou jen pstruzi, kteří koušou, ale i okouni, siven, lipan, síh a štiky. V Revsjøen a Styggsjøene objevíte hlavně lipany, okouny a štiky, zatímco v Grøtåa, Mugga, Roa a Rogen je hlavním úlovkem obvykle pstruh. Vydejte se pěšky nebo na kánoe a najdete svá vlastní rybářská místa. V zimě si můžete také vyzkoušet rybaření skrz led. Nejlepší rybaření na ledu je v Revlingsjøene, jezerech na Røvolfjellet, Rønsjøen a některých z menších jezer v Engerdal.

expedice_femund_14

 

Pestrá fauna a flóra

Mnoho jezer a mokřadů poskytuje ideální podmínky pro hnízdění a krmení, zejména kachen a dalších brodivých ptáků. V bažinatých oblastech kolem Lille Grøvelsjø můžete spatřit jespáky a lyskozoba úzkonohého. Potáplice severní, charakteristický druh pro NP Femundsmarka, také hnízdí v této oblasti. Pustá krajina neposkytuje vhodné prostředí pro bohatou faunu. Nicméně řada druhů žije poblíž vodních toků, z nichž některé jsou v této části země vzácné nebo ohrožené. Jsou zde dobře usazeni rosomáci, zatímco hnědí medvědi a rysi se potulují směrem více do parku. Žije zde i stádo pižmoňů, které se přistěhovalo z Dovrefjell.

expedice_femund_15

 

Pozor na rosomáky

Přestože park působí dojmem pustiny, skýtá útočiště mnoha živočichům a najdeme zde i několik zelených oáz kolem potoků a jezer. Impozantní jsou velmi staré křivolaké borovice. Z nich často visí cáry lišejníků a dodávají krajině mystický nádech. Jezera a močály jsou domovem mnoha druhů kachen a brodivých ptáků. V dutých stromech hnízdí datlík tříprstý. Setkáte se se severskou sojkou zlověstnou. V parku jsou hnízdiště orlovce říčního, který v mělkých jezerech nachází dostatek potravy. Z velkých dravců zde žije také orel skalní. Vedle něj pak zde loví menší dravci, jako sokoli a jestřábi a také sovy. Z velkých šelem zde žijí rosomáci, medvědi a rysi. Z Dovrefjellu sem přišli pižmoni a střídavě přecházejí do sousedících švédských rezervací Rogen a Långfjället. Femundsmarka je jedním z mála míst ve vnitrozemí jižního Norska, kde žije stálá populace vydry. V některých větších vodních tocích narazíme na stopy bobra, pokácené stromy a přehrady. V parku žijí také losi, vlci a sobi.

expedice_femund_16

 

Přejít na:

 

 

Autor a foto: Tomáš Bauer

2 komentářů

  1. Tak o tomto jsme vůbec nevěděli, co ukrývá vnitrozemí. Moc krásné! Bohužel mí kamarádi, mě tam nikdy nezastaví. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...