Nápověda Doporučujeme:

Maledivy: Zúčtování 3/4

Vracíme se na mateřskou loď, kde se mě dostává první pomoci. Provádí se desinfekce rány, na šití to na štěstí není, ale škrábanec od meče mám i na břichu, kde je rána hlubší. Zkušená posádka zastavuje moje krvácení jen obinadlem. Následuje rychle focení a pouštíme rybu zpět. Mečoun však nemá snahu se rozplavat zpět do modravých hlubin a umírá na prasklé srdce! Zdolávání trvalo na slabé náčiní příliš dlouho. Plachetník dal do boje o život všechnu sílu a energii, co měl. Tak se stalo, že 27. Února 2013 chytil těžký kardiak Michal, pouhý měsíc a půl po operaci srdeční chlopně svého prvního Plachetníka. Byl to rovný souboj, ve kterém ten, co měl ze začátku hodně navrch, prohrál… Tímto děkuji Cardio Centru v Brně u sv. Anny, týmu profesora Němce za skvěle odvedenou práci.

maledivy_zuctovani3_5

Jak na něho

Pro ulovení mečouna jsem absolvoval na Maledivy neskutečných pět výprav, než jsem se naučil, jak na něj. Začínal jsem úplně od píky, kdy jsem pronajal loď jen s číšníky, kteří vaří skvělou kávu, ale o rybolovu neví vůbec nic. Myslel jsem si, že stačí mečouny jen najít a ono to přijde samo. Opak byl pravdou, Marlini skákali všude kolem, ale mým nástrahám se vyhýbali. Bylo to dlouhé tápání v tom, co dělám vlastně špatně. Kdo si myslí, že na Maledivách uloví hlavního představitele Big Game každý, hodně rychle vystřízliví.

maledivy_zuctovani3_1

Jemné záběry

K úspěšnému lovu je třeba znát další řadu podmínek, které zásadně ovlivňují úspěšnost lovu. Mezi ty hlavní bezesporu patří barva, velikost a druh nástrahy. Velmi důležitá je také rychlost (plus vzdálenost) vedení za jedoucí lodí, dále vzdálenost od reefu a denní doba. V neposlední řadě je důležité rozpoznání mnohdy opatrných záběrů, které se projevují jemným ohnutím špičky. Pokud si někdo myslí, že se dá při trolligu chlastat, nebo chrápat, šeredně narazí. Tato ryba se opravdu sama nechytí! Určitě bych neoznačil trolling za pasivní, nudný způsob lovu, protože jen naprostá bdělost, sledování okolních podmínek, správná reakce na opatrné záběry, kdy mečoun zabere aniž prohrkne brzda, je jediná cesta k vysněnému úlovku.

maledivy_zuctovani3_2

Malí noční žraloci

Noční rybolov nic moc, protože jsme zakotvili na žraločím útesu, což jsme zjistili až velmi pozdě a nebylo možné nikam popojet. Hezké na tom bylo, že jsme si tam nejdříve všichni zaplavali a potom zjistili, jaké ryby jsou pod námi. Byla tam hloubka asi 43m a písek, takže jsme spíše předpokládali výskyt rejnoků, nežli žraloků. Před soumrakem se povedla ulovit rybka podobná Amberjackovi, což naznačovalo super noční rybolov, opak byl však pravdou. Po setmění připlavali žraloci a už sem jinou rybu nepustili. Největší byl jen 1.4m.

maledivy_zuctovani3_3

Vyšetření u šamana

Ráno jsem musel kvůli zranění od mečouna k šamanovi. Přiznám se, bál jsem se jaxviňa. Posádka mě vyložila na břeh a jeden plavčík šel se mnou, aby na vše dohlédl. Z moře to nevypadalo, ale uvnitř ostrova byla pod palmami ukryta krásná vesnička, všude to kvetlo a krásně vonělo. Na ulici bylo liduprázdno, nikde ani živáčka. Přišli jsme k šamanovi do domu a zavolali. Okamžitě vyběhli jeho tři děti, které má se dvěma manželkami a začaly nás vítat, potom vyšla jeho druhá manželka a pozvala mě dál. Uvnitř už jsem fotit nesměl, byl jsem rád, že se povedly vyfotit alespoň manželky a děti. Tady vládne přísná muslimská víra a člověk nikdy neví, jak okolí zareaguje, obzvláště když si vyfotíte ženu významného muže. Šaman, to byl kousek, pozval mě do svého pokojíku, kde nebylo žádné okno, teda myslím rám a sklo, otvor na okno tam byl, ale nebyl důvod ho do otvoru vložit, protože teploty jsou stálé a nežijí zde žádná nebezpečná zvířata ani hmyz.

maledivy_zuctovani3_7

Toto VZP neproplatí

Vyšetření probíhalo tak, že mě posadil a něco povídal sám pro sebe, buďto se modlil, nebo zaříkával. Podíval se na škrábance od mečouna, mávnul rukou, poplácal mě po rameni a naznačil, že je to OK. Potom mě nastrouhal nějaký tvrdý plod a řekl, že to mám rozkousat, ale nepolykat, jen žvýkat, jeho žena přinesla ještě nějaký hnědý prášek na lžici, to jsem si měl přidat do pusy a celé rozžvíkat. Poděkoval jsem a zeptal se, co jsem dlužen, řekl si o 5USD, dal jsem mu 10USD a on řekl, že je to moc a dal mě ještě s sebou na cestu nějakou plechovku s hákovým křížem . Asi jsem dostal nějaký opiát, protože mě bylo mooooc hezky.

maledivy_zuctovani3_6

Přejít na:

 

Autor: Sim

Foto: Sim

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(12)
(106)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...