Nápověda Doporučujeme:

Maledivy: Zúčtování 2/4

Oba si to užíváme, vnímáme příjemné ranní teplo a vůni tropických květů, z nedalekých ostrovů. Nastražil jsem dva pruty na Rapalu a zbylé dva na chobotnice. Krásně kopírujeme lodí reef, když se rozezpíval první multiplikátor, budím Petra, ať si jde zaseknout a zdolat rybu. Bohužel po chvíli je jasné, že to není žádný obr. Moje domněnka byla správná, protože brzy do lodi vylovujeme malou rybu Amberjack, něco kolem 80cm. Nalíknul jsem rychle vytažený prut, aby bylo trollingové kvarteto kompletní. Po chvíli nás posádka volá k hotové snídani, odmítám jist uvnitř lodi a vyžádal jsem si jídlo na zadní palubu pěkně k prutům. Mám snězenou sotva půlku, když vidím, jak se kolem chobotnice udělala obrovská vlna a nástraha zmizela z hladiny, okamžitě se rozjíždí divoká jízda, volám Martina, který je na řadě. Než kapitán přibrzdil loď, dostal záběr na woblera Milan, který ho stahoval, aby se nám ryba nezamotala do šňůr. Je to nádherná krása, sledovat jak se zdolávají dvě ryby zaráz. Netrvalo to dlouho a už jsou v lodi dvě Wahoo, obě přes metr dlouhé. Ryby bereme do kuchyně na pozdější zpracování. Vše jsem rychle znovu připravil a za pruty si sedá Richard. Nemá s rybolovem v tropech žádné zkušenosti, tak jen doufám, že při záběru dobře utáhne brzdu u multíku a nepovolí ji, což by způsobilo výbuch a totální zauzlování návinu.

maledivy_zuctovani2_5

Jak unavit děti

Po dalších dvaceti minutách projíždíme místem, kde divoce vyskakují malé rybky z vody. Prásk, a už to znovu hrčí! Richard zasekává, rychle jsem k němu skočil a pomohl mu správně doladit brzdu. Ryba tančí nad hladinou, je to tentokrát mořská jehla. Hluk na palubě a neustálé zastavování lodi vzbudil Milanovi děti. Je mně jasné, že se děti budou chtít koupat. Je po trollingu, zajíždíme dovnitř atolu a vybíráme pro šnorchlování krásný ostrov s bílým pískem. Já do vody nejdu, vyměňuji chobotnice, které jsou po dvou dnech trollingu úplně okousané. Maledivská posádka zatím připravila oběd. Všichni se vracejí z koupání unavení a nadšení, takže si jdou po obědě lehnout. Zatímco všichni spí, pokračujeme s trollingem, no parádně jsem si to zařídil. Všechny jsem unavil a já teď mohu sám lovit, nikým nerušen na čtyři pruty. Po dvaceti minutách, mám první záběr na chobotnici, brzda prohrkla, ale ryba nástrahu stačila vyplivnout.

maledivy_zuctovani2_2

Tančící Plachetníci

Vše jsem znovu naladil, za nedlouho pozoruji skotačit u chobotnic dva plachetníky. Najednou se otáčím a vidím, že se roztáčí brzda smekacího navijáku no name (mrdka), kterou jsem nastražil, jen tak pro strýčka příhodu, aby nebyl prázdný trollingový držák. Je to tady! Mečoun po výskoku zaútočil na Rapalu. Bohužel si vybral nejslabší článek naší sestavy! Volám na kapitána, ať rychle zastaví loď. Mezi tím si ryba bere nekonečné metry pletenky a já mám velmi omezenou kapacitu cívky. Okamžitě mně došlo, že musím něco vymyslet, jinak o rybu přijdu. Napadl mě starý trik, odklopit cívku a dát rybě naprostou volnost, aby necítila žádný odpor, teď je to vabank!

maledivy_zuctovani2_4

Beznaděj

Riskuji, že při povolení šňůry, Marlin vytřepe nástrahu z tlamy. Volám Nasíra a sedám do malého člunu, na cívce je asi 15 otoček, ryba přestala divočit a stáhla se pod hladinu, první lest vyšla. Rychle si navíjím ztracenou pletenku, tak aby nic necítila. Hlavou se mně honí ukrutná spousta myšlenek a dochází mi, že vlastně nemám žádnou šanci. V ruce držím něco, co dříve býval rybářský prut původně na sumce (dnes tyčka k rajčatům) a naviják osazený starou pletenkou, už toho má také spoustu za sebou. Tušil jsem, že Plachetník udělá tři výskoky, mečem přetne pletenku a bude po trápení!

maledivy_zuctovani2_1

Pronásledování životní ryby

Pomalu jsme se přiblížili na dohled k rybě. Pokouším se doladit rozhrkanou brzdu a jde se do boje, mečoun jak ucítil odpor, začal okamžitě bojovat a napálil to do divoké jízdy, plné obrovských skoků, kdy jeho tělo šlo celé metr nad hladinu. Neustále se snažil vytřepat z tlamy wobler, což se mu zatím nedařilo. Byl to můj zatím největší rybářský zážitek, když jsem viděl tak obrovskou rybu jen pár metrů ode mě. Neznám moc lidí, kteří pronásledovali mečouna na malé lodi a celý souboj mu byli těsně v patách. S kapacitou pletenky již nebyl problém, ale přehřála se brzda u „veterána“. Více již nejde utáhnout, a přesto nedrží. Musel jsem si pomáhat, rukou přibrzďovat cívku. Velice těžko jsem odhadoval, jestli mám ještě držet, nebo naopak spíše povolit. Toto nemohu zvládnout, začínal jsem slábnout, bolela mě jizva po čerstvé operaci srdce. Mečoun se nevzdával. Zkoušel nové taktiky, otočil se a mířil rovnou k naší loďce. To jsem nečekal, nezvládám dovinout pletenku. Plave přímo pod loď! Znenadádí sleduji obrovské tělo s mečem, jak se hrne k hladině, přímo po mně. Stojím celý konsternovaný, čekám, co bude.

maledivy_zuctovani2_6

Ve výskoku dostávám zásah mečem

Najednou další výskok, těsně vedle mě, nestačil jsem uhnout a ryba mě lehce škrábla mečem pod loket. Začíná mě téct krev, beru Varfarin, léky na ředění krve, takže to bude ještě pěkná divočina! Plachetník mění taktiku, nabírá směr znovu pryč od nás. Následuje série dalších výskoků, loďkou ho rychle dojíždíme, jsme mu neustále v patách. Cítím, jak mně krev stéká po předloktí a kape na nohy. Ryba začíná mít dost, pomalu si lehá na hladinu a přiskakuje Nasír, který k nám přeplaval z mateřské lodi, protože jako jediný má zkušenosti s vylovováním těchto divochů. Byly chvíle, kdy byl mečoun přesně pod ním a musel dát pozor, aby se nezamotal do pletenky, nebo ho nevzal mečem. Teď již však přichází závěrečná fáze boje, kdy Nasír chytil Plachetníka za meč a páčí ho do loďky. Povedlo se! Mám obrovskou radost a adrenalin se mě rozlévá po celém těle, že moc necítím, jak bodnutí mečem štípe.

maledivy_zuctovani2_7

Přejít na:

 

Autor: Sim

Foto: Sim

2 komentářů

  1. Chystáme se v únoru na Maledivy s rodinou. Je možné si objenat vaši loď na dva dny rybaření? Budeme na Ari atolu. Děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den, celý únor již máme vyprodaný. O rybolov je velký zájem a pobyty se rezervují rok dopředu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...