Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Tvrdost odlitků z olova

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 91)
  • Autor
    Příspěvky
  • #72155
    mira.sta
    Účastník
    (1492 odpovědí)

    Roman1312 napsal:

    Kupujete si někdo surovou gumu na odlévání gumových rybiček ? Třeba u Formy Brno? Sháněl jsem různé odlévací hmoty s nějakými rozumnými vlastnostmi, ale ta cena je opravdu neúměrná.

    zatim sem se tak daleko nedostal, v nemecku litr asi za 450 korun, barva cca 65 gliter 50, jeste sem nepropocital kolik to vyjde na cca 10cm gumu s barvou a prisadama. ale uz sem nad tim taky uvazoval, zkusit to

    #72156
    meky
    Účastník
    (286 odpovědí)

    Trochu od zadaného tématu k výrobě gum.

    O lití gum jsem též uvažoval a zajímal se o to. Výsledkem bylo zjištění, že nejlepší je nákup hotových gum, protože finanční úspora je malá a navíc si mohu vybrat gumu jakou chci a nemusím dělat či kupovat formu.Určitě při množstevní ceně na desítky a stovky litrů tekuté gumy by to vyšlo levněji, ale s takovou výrobou nepočítám. Kupoval jsem hotové gumy na brněnském veletrhu za ceny, do kterých bych se nevešel ani za výrazného snížení cen vstupních materiálu. Obarvené, perfektně zpracované.To mě jen o mém rozhodnutí potvrdilo.Koupit hotové!

    #72157
    mira.sta
    Účastník
    (1492 odpovědí)

    tak spis jde o to ze clovek neco pres zimu dela kdyz je venku hnusne a pak ta radost ze si neco chyt na neco co sis udelal. mozna se mohlo vlakno jmenovat domaci kutil, a nebo tak nejak, hromada lidi si dela treba i navazce. :-):-)

    #72158
    meky
    Účastník
    (286 odpovědí)

    mira.sta- plně tě chápu, ale ta výroba(i s formou) je celkově složitá a pokud nemáš podmínky, tak téměř nerealizovatelná. Já si dělám splávky na naši rybařinu a mám ten dobrý pocit taky.Na jiný brk by mě rybařina vůbec nechutnala. S tím tématem to špatné nebylo, ale po mnoha příspěvcích by to bylo nepřehledné a nikdo by v tom nehledal.Takže bych se přikláněl k zadání vlastního tématu.

    #72159
    mira.sta
    Účastník
    (1492 odpovědí)

    jen sem reagoval na Roman1312:-)

    #72161
    meky
    Účastník
    (286 odpovědí)

    Roman1312- Křivánek ji má za relativně nízkou cenu oproti nabídce jiných firem. Přesto je vysoká v přepočtu na výrobu.

    #72162
    roman1312
    Účastník
    (802 odpovědí)

    Mě jde spíš o to,jak píše “meky”, že má člověk radost z toho, že si udělá něco sám a je to třeba konkurence schopné s komerční výrobou. Ta práce a čas za to určitě nestojí,protože než si udělám model(dřevo,balsa) potom formu na odlévání(Lukopren N1522), tak za ty peníze si můžu nakoupit pilkrů a pilkinů,jig.hlaviček na výpravu do Norska dostatečné množství. Neotřelé tvary rybiček, různé barevné varianty, to je to co mě na tom láká. Koupil jsem si asi deset druhů holografických tapet, tak experimentuji. Trošku mě nakopl mám takový dojem, že asi “Harty” který na nějakých předešlých vláknech prezentoval svoji výrobu, která si nezadala s profi

    #72206
    007krivanek
    Účastník
    (917 odpovědí)

    Zdravím ve spolek.

    1. Olovo a tvrdost.

    Co se týče jigových hlav, tam se leje, co se najde doma, nebo ve sběrných dvorech.

    Pilkry, tedy úzké a dlouhé věci, tam je potřeba zabránit ohýbání konečného produktu.

    Olovo z baterek – tím bych se vůbec nezabýval. Výtěžnost z baterky je malá, je s tím práce a smrdí to. I po odlití.

    Cín. Ten je dobrý, udělá krásný lesklý povrch a je pevnější. Míchá se až 30% do olova. Ale je drahý.

    Zinek . Ideální volba. Každý pneuservis ti ho prodá. Z 5-ti kg závažíček po roztavení získáš asi 3 kg zinku. Do olova přidávám asi 20% . Povrch má matnější , odlitky již cinkají a jsou pevné.

    Nejlepší , co jsem doposud lil je tiskařské olovo. Tzv liteřina. Sehnat ji je problém, protože když to někdo nabídne, tak prodává 200 kg a více. A je o to poptávka. Kupují to hlavně střelci, kteří to míchají s olovem a odlévají projektily do zbraní. Čistá liteřina je na zbraně moc tvrdá a olovo se jim lepí v hlavni.

    Další variantou je do čistého olova přidat 10 – 20% antimonu. Tato směs je tvrdší a má lepší zatékavost.

    Tak jak psal Doršák. Je to trochu alchimie , ale olovo se zinkem u mne vítězí.

    Já odleju za rok max 1 tunu-1,5 tuny olova. Myslím, že Harty , který se tím opravdu baví, by mohl dát i své poznatky.

    Zde si lije tak 40% přihlášených.

    Jestli máš formu, tak zkoušej. Jestli nemáš, tak si pořiď. Věř mi, že se ti náklady na její pořízení za první Norsko vrátí.

    Co se týče odlévání gumových nástrah.

    Pro domácí odlévání musíte být opravdu do toho zapálení.

    Musíte si odlévat tvary, nebo kombinace barev, které nemůžete sehnat. Výtěžnost, neboli úspora peněz při drobném odlévání není žádná, naopak je i 2-3 x vyšší, než v obchodech.

    A to nejdůležitější.

    POLYVINILCHLORID . Při odlévání horké směsi se do ovzduší dostává dost svinstvo, které vdechujete.

    Snad jsem ti poradil.

    Kdybys něco nevěděl, klidně se ptej.

    Není otázky, na kterou by ti zde nemohl někdo odpovědět.

    #72207
    roman1312
    Účastník
    (802 odpovědí)

    Děkuji moc za rady,

    je mi jasné, že o nějaké velké úspory se jednat nemůže, ale docela mě to baví a nechci přes zimu ležet na gauči a potichu tloustnout. Jenom jsem nepochopil, že když roztavím to závažíčko z toho pneuservisu, tak tu směs můžu potom přidávat do toho relativně čistého olova.

    Nebo dát olovo na tavení a do toho hodit “dvě” závažíčka a ono se to promíchá.

    Jinak odlít 1 -1,5 t už je na hlavní pracovní poměr ne?

    s pozdravem

    #72208
    roman1312
    Účastník
    (802 odpovědí)

    Děkuji moc za rady. Poradíš mi kde třeba sehnat ten antimon, nebo to taky existuje po nějakým jiným názvem.??

    007krivanek napsal: Zdravím ve spolek.

    1. Olovo a tvrdost.

    Co se týče jigových hlav, tam se leje, co se najde doma, nebo ve sběrných dvorech.

    Pilkry, tedy úzké a dlouhé věci, tam je potřeba zabránit ohýbání konečného produktu.

    Olovo z baterek – tím bych se vůbec nezabýval. Výtěžnost z baterky je malá, je s tím práce a smrdí to. I po odlití.

    Cín. Ten je dobrý, udělá krásný lesklý povrch a je pevnější. Míchá se až 30% do olova. Ale je drahý.

    Zinek . Ideální volba. Každý pneuservis ti ho prodá. Z 5-ti kg závažíček po roztavení získáš asi 3 kg zinku. Do olova přidávám asi 20% . Povrch má matnější , odlitky již cinkají a jsou pevné.

    Nejlepší , co jsem doposud lil je tiskařské olovo. Tzv liteřina. Sehnat ji je problém, protože když to někdo nabídne, tak prodává 200 kg a více. A je o to poptávka. Kupují to hlavně střelci, kteří to míchají s olovem a odlévají projektily do zbraní. Čistá liteřina je na zbraně moc tvrdá a olovo se jim lepí v hlavni.

    Další variantou je do čistého olova přidat 10 – 20% antimonu. Tato směs je tvrdší a má lepší zatékavost.

    Tak jak psal Doršák. Je to trochu alchimie , ale olovo se zinkem u mne vítězí.

    Já odleju za rok max 1 tunu-1,5 tuny olova. Myslím, že Harty , který se tím opravdu baví, by mohl dát i své poznatky.

    Zde si lije tak 40% přihlášených.

    Jestli máš formu, tak zkoušej. Jestli nemáš, tak si pořiď. Věř mi, že se ti náklady na její pořízení za první Norsko vrátí.

    Co se týče odlévání gumových nástrah.

    Pro domácí odlévání musíte být opravdu do toho zapálení.

    Musíte si odlévat tvary, nebo kombinace barev, které nemůžete sehnat. Výtěžnost, neboli úspora peněz při drobném odlévání není žádná, naopak je i 2-3 x vyšší, než v obchodech.

    A to nejdůležitější.

    POLYVINILCHLORID . Při odlévání horké směsi se do ovzduší dostává dost svinstvo, které vdechujete.

    Snad jsem ti poradil.

    Kdybys něco nevěděl, klidně se ptej.

    Není otázky, na kterou by ti zde nemohl někdo odpovědět.

    #72209
    Step
    Účastník
    (1080 odpovědí)

    Musím se zde připojit k názoru, že odlévání pilkrů a jiných serepetiček po domácku není na zbohatnutí. Já jsem do toho z počátku taky šel s naivní myšlenkou, že ušetřím, ale když jsem něco odlil, přišel jeden z party, pak druhý a tomu třetímu mi bylo hloupé si říct o peníze, když už těm dvěma před tím jsem to dal. Teď to dělám pro zábavu, mám pár forem od 007křivánek, něco jsem si odlil z lukoprénu, ale z něj má forma malou životnost. Zpravidla se mi po dvaceti odlitcích začne v místech průchodu oček odlupovat a spravit to nejde. Pak tam vznikají nálitky, které se musí brousit a to je na nic. Zkoušel jsem přidávat cín, ale bylo to spíš kontraproduktivní, směs mi v mnoha případech nezatekla všude a naopak mi při odlévání pilkrů přišla měkčí. Nejlepší olovo je opravdu tiskařské a to už nemám, tak to leju z trubek. Odlévám teď jen malé pilkříky na přívlač a zpevňuju je drátem skrz, kterým nahrazuju očka. Velké pilkry kupuju, na lov větších ryb stejně používám jen pilkr bez trojháčků jako závaží a návazec s jedním háčkem a patlat se s jigovejma hlavičkama, vždyť to nestojí svět a profíci to mají vymakané. Kdo však má trpělivost a je šikovnej, proč ne je to koníček jako ta rybařina.

    #72213
    meky
    Účastník
    (286 odpovědí)

    007krivánek- mám jednu nejasnost v tvých návrzích v odstavci Zinek. Že by se dávala na vyvažování kol zinková zátěž, tak o tom pochybuji.Možná připevňovací spona je ze zinku, ale vlastní zátěž je z olova a dosti měkkého.

    #72217
    lacoh
    Člen
    (792 odpovědí)

    007krivanek napsal: Zdravím ve spolek.

    Nejlepší , co jsem doposud lil je tiskařské olovo. Tzv liteřina.

    Potvrdzujem , že najlepší mateiál je tlačiarenská kompozícia. Aké je jej zloženie však neviem. Odlievame z nej olovká aj na iné druhy lovu.

    meky napsal: 007krivánek- mám jednu nejasnost v tvých návrzích v odstavci Zinek. Že by se dávala na vyvažování kol zinková zátěž, tak o tom pochybuji.Možná připevňovací spona je ze zinku, ale vlastní zátěž je z olova a dosti měkkého.

    Vyvažovacie olovká sme používali v minulosti, ale už niekoľko rokov sa na vyvažovanie kolies používa iný materiál ako olovo. V našich provizórnych podmienkach (plynový varič) ho nedokážem roztaviť.:-D

    #72218
    meky
    Účastník
    (286 odpovědí)

    Ještě k mému minulému příspěvku. Možná že se nyní používají zinková vyvažovací závaží kol v rámci šetření životního prostředí.

    Řešíme tu tvrdost olova na pilkry a potažmo, zda se to vyplatí odlévat. Profi pilkry jsou lesklé – pokovené a co vím, tak za pokovení levná náhrada není.Nemyslete si, že odlité pilkrÿ jsou tak krásně lesklé a to jsou zase náklady navíc.

    #72219
    roman1312
    Účastník
    (802 odpovědí)

    Je mi jasné,že kdyby si měl člověk ještě domlouvat v nějaké zinkovně pochromování, tak to už by byl i koníček dost drahý. Snažím se i pilkry na způsob Svenskepilkrů barevně odlišovat a vymýšlet různé varianty. Čekám na foťák a pokusím se sem něco dát. Holt když se to nebude líbit, budu vypadat jako debil.

    meky napsal: Ještě k mému minulému příspěvku. Možná že se nyní používají zinková vyvažovací závaží kol v rámci šetření životního prostředí.

    Řešíme tu tvrdost olova na pilkry a potažmo, zda se to vyplatí odlévat. Profi pilkry jsou lesklé – pokovené a co vím, tak za pokovení levná náhrada není.Nemyslete si, že odlité pilkrÿ jsou tak krásně lesklé a to jsou zase náklady navíc.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 91)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Tvrdost odlitků z olova

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(107)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...