Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Nové vývozní kvóty 2018

  • Toto téma obsahuje celkem 188 odpovědí. Do diskuze (63 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel janka a poslední změna proběhla před 4 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 31. až 45. (celkem z 189)
  • Autor
    Příspěvky
  • #284456
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Mikulčák – To s tebou souhlasím a znám hoooodně lidí , kteří jsou schopný dovézt ve 3 lidech i půl tuny. Taky k zamyšlení ….

     

    #284457
    ZAPA
    Účastník
    (258 odpovědí)

    Konečně se ta debata posunula k meritu věci. Pan mikulcák a kikibut konečně vyslovili to co jsem já jen naznačoval. Rybolov v Norsku se blíží k metodě chyť a pusť. A to opravdu bude pro většinu lidí co tam jezdí velice demotivující. Já osobně vlastně znám jen jediného rybáře který chytá a pouští. Všichni ostatní si tu rybu i rádi odvezou. Já mezi ně patřím také. Ono to tak nějak k tomu vzpomínání na Norsko patří.  Dát někomu vlastnoručně ulovenou rybu nebo si jí sám uvařit.

    Nevím co Nory vede k stále většímu utahování opasku kolem sportovních rybářů. Dovedu si představit jak rybářská komunita tlačí na zákonodárce a podsouvá jim strašná čísla kolik ty sportovní toho naloví a vyvezou. Na druhé straně je tu poměrně velká skupina pronajímatelů a ty nelze, jako voliče, jen tak opomenout. Z toho dovozuji, že se zákonodárci chovají jak chytrá horákyně. Upraví dva předpisy jedním sníží, opticky vývoz a z druhého se snaží vydolovat relevantní data pro další nátlak na případné změny.

    Rozhodně je to hlavně o penězích. Každý by jich chtěl více, jak rybáři tak ubytovatelé. Souhlasím s tím, rybáři jsou mnohem více kontrolováni a mají kvóty které je s těží uživí.  Nyní se budou kontrolovat i pronajímatelé. Kam to povede je otázka. Kolik lidí bude jezdit za desítky tisíc tisíce kilometrů aby si chytilo a vyfotilo pár ryb. Asi jich tolik nebude. Co udělají pronajímatelé? Zavřou? Zdraží aby přežili?  Najmou průvodce aby jste měli šanci na trofejní úlovek?  Nevím a ukáže to až čas. Zatím z toho zrovna dobrý pocit nemám a obávám se aby to nebyl začátek konce sportovního rybolovu jak ho známe.

    #284458
    janka
    Účastník
    (2440 odpovědí)

    To Meky: Norove zverejnuji kvoty a ulovky a podobne, ale ne v ceskych novinach 🙂

    Kouknete treba sem: https://www.fiskeridir.no/Yrkesfiske/Dokumenter/Reguleringsmoetet/Sakspapirer-innspill-og-referat-fra-reguleringsmoetene/Reguleringsmoetet-juni-2017 tady to mate uvedeno mesic po mesici za tento rok. nebo tady statisticky urad – lov 2016 https://www.ssb.no/fiskeri/ Kdyz se trochu proklikate strankama, dozvite se jeste vice. Profesni lov maji zmapovany dobre, ale prave sportovni ne. rekreacni rybari kvoty nedodrzuji, jak dokazuji zpravy celniku, takze odhadovana cisla se velmi lisi od skutecnosti. Proto ted ta hlaaseni o ulovcich.

    O to, ze by byl rekreacni rybolov zakazan, nemam strach. Ten zustane, asi s nejakou kvotou, ale pravdepodobne bude nutna povolenka. Toto by vse nebylo, kdyby nebylo hamizniku … dlouho byli norove shovivavi, ale ted je to prestalo bavit. Ja se nedivim. Snazi se osvetou a domlouvanim, ale moc to nepomaha. Tak musi prijit na radu tvrda ruka.

    https://www.youtube.com/channel/UCdLez7tQD_G85GAghdczcLg/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

    #284462
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Ale  položme si fakt otázku a klidně sem ten názor kdokoliv napište, zda je tu někdo kdo by se s tím smířil ??? Já na jednu stranu bez problému jelikož pamatuju těch X hodin ve filetárně s tunami ryb a nechutnou zimu a únavu . Kolikrát jsme si kdo řekli, že jestli nám to pak za tu dřinu stojí . Například v březnu v hoooodně mínus teplotách večer apod.

    Vím, že to k tomu patří a taky rád si přivezu rybu to na 100% a nebudu říkat ne !

    Každopádně problém dělají  samotní rybáři a to i svými fotkami, kde jsou klidně 30cm tresky a halíčci 60cm za kterých bych řezal ruce  ???!!! Tak se taky nemůžeme divit, že po zveřejnění takových fotek s “TROFEJKAMI” na internet, není problém pro ně si je dohledat .Je to zkrátka o kontrole rybí populace a tohle je další  krok co budou dělat .

    A zase na druhé straně pustit si z ruky velkou rybu zpět na svobodu je doživotní zážitek a nechci teď řesit otázku zda přežije či ne, jelikož už byly zaznamenané,sledované ryby a to se bavím halibutech 90kg+, kteří byli chyceni a následně puštěny zpět . A pokud by se takto ryby po celou sezónu držely na dobrých číslech tak ten nárůst bychom zákonitě do 2-3let museli pocítit . Hlavně v počtech úlovků a velikosti a projeté vzdálenosti od pobřeží . Můj názor ….Kiki

    #284463
    honzak
    Účastník
    (2580 odpovědí)

    Teď jsem přijel ze Soroya a nepřivezl jsem si ani filetu a vubec mi to nemrzí. Jel jsem si tam odpočinout a ne se odrovnat. Teď jedu do středního norska a    Budu jen vláčet, abych mohl pouštět menší ryby.

    #284464
    honzak
    Účastník
    (2580 odpovědí)

    Ja mám raději na maso polaky než halibuty.

    #284465
    Orfo
    Účastník
    (75 odpovědí)

    Co přesně změnou zákona norskej zakonodarce sleduje bude uplně jasné až po vydani vykonavaci vyhlašky – tak jak bylo popsané výše. Taky si myslím jak p. Janka, že nori nebude zaujímat jestli to má někdo už zaplacené pro příští rok teď anebo ne. Nejdříve dali cizincum možnost rybařit bez placeného povolení na moři bez limitu. Pak se zavedli vyvozní kvoty a taky se spřísnili podmínky pro řízení lodě na moři /nejen pro cizince/. Nyní jse jdou sledovat a hlasit úlovky, kde je dost možne že na základě statistik se zřejmě bude vykonavaci vyhláška upravovat a možna i časteji vyvozni kvoty měnit. Uvidime. Přispěvek Kikibuta mne vtiskl myšlenku kolik z nas cestu do norska přehodnotí kdyby se tam chytalo bez možnosti vývozu ryb, nebo kdyby  stala povolenka pro den lovu na moři třeba 100Nok. Vysledky hlasovani, tak jak se tady hlasuje třeba o tom kolik stoji dovolena v norsku nebo se hlasuje o rybařskem náčiní by byli jistě zaujímavé.

    #284469
    Rustara
    Účastník
    (34 odpovědí)

    S názorem Kikibuta, že problém dělají hlavně samotní rybáři snad každý kdo je “normální” souhlasí. Každý jsme asi zažili Němce, naše krajany, Rusy a další s dodávkami, přívěsy s bednami a třeba i mrazáky. Já viděl něco podobného před loni u Bolgy a nechtělo se mi tomu ani věřit. My spíš  jestli máme 15kg nebo 17 a oni v poho metrák. Koneckonců limity a co se děje nebo neděje na celnicích se tady taky opakovaně řeší nebo řešilo. No a fotky s mega výřady je kapitola sama pro sebe a je jedno kolik lidí to chytilo. Zrovna nedávno jsem se zapletl do diskuze a okomentoval jednu takovou fotku ve vláknu Loppa Bergsfjord 2017, str.7, kterou chtěl někdo někoho na…. A dnes jsem zrovna tu stejnou fotku náhodou objevil ve vlákně Severní Norsko-Lofoty, Tromso, Soroya ze 17.6.2014 na str. 29. Sice v těchto diskuzích o limity nešlo, ale holt si tak nějak “koledujeme” a Norové prostě něco řeší…

     

    #284470
    ZAPA
    Účastník
    (258 odpovědí)

    Já to vidím velmi podobně jako vy paní Janko. Mám ale trochu jiný názor na to proč se to nyní zpřísňuje. Nemyslím, že je v tom strach z úbytku ryb. Podle mě to potvrdí i nová data která odhalí kolik se toho opravdu uloví. To co se nyní děje je důsledek vnitropolitického boje opřeného o dohady kolem nekontrolovaných vývozů. Nevím kolik rybářů při odjezdu kontrolují ale asi to bude mizivé množství na nějaký kvalifikovaný odhad.  Osobně si dovedu těžko představit jak odveze 6 rybářů v jednom tranzitu víc než své kvóty. Podle mě by bylo mnohem účinnější zpřísnit postih rybářů, pašeráků, za nepovolené množství.  Třeba zákazem vstupu a podobně. Stíhat pronajímatele za něco co nemohou nijak vymáhat je přinejmenším podivné. Na mě to působí jako házení klacků po jejich nohy. Ve snaze je zlikvidovat.

    Povolenky? Ty budou řešit co? Jen to rybaření zase prodraží a odradí rybáře od chytání. To by asi ani jedné straně taky nepomohlo.

    Do Norska většina rybářů jezdí hlavně pro to, že mají jistou svobodu při tom chytání. Proto jsou ochotni slevit ze služeb kolem. Vozí si vlastní náčiní, vaří si, zpracovávají úlovky a následně si jich část mohou odvést. To vidím jako vyvážené. Rozhodně pokud někdo poruší takovouto rovnováhu jistě se to projeví na zájmu. Pronajímatelé by to mohli kompenzovat nějakým zlevněním ale to nevidím jako pravděpodobné.  Přerod na čistě sportovní rybaření je také utopie. Norům chybí ty správné sportovní ryby za které je ten pravý rybář ochoten zaplatit. Každý kdo chytal sportovní ryby v teplých mořích mě dá za pravdu. Norské fjordy prostě nejsou mekou sportovních ale jen konzumních ryb. Nyní budu asi pro mnoho lidí vyvrhel ale já by jsem za ty samé peníze taky raději vyrazil na mečouny a když neberou tak se mohu vykoupat. Večer se najím v restauraci a zapiji to čím chci a ne tím co mě politici ve své blahosklonnosti dovolí.

    #284473
    Sim
    Správce
    (11208 odpovědí)

    Norsko bude hodně dlouho zemí číslo 1 pro sportovní rybolov v Evropě.  Něco jsem procestoval a téměř nikde vám nedají loď a dělej si na moři co chceš.  Většinou je všude k mání loď s kapitánem,  který samozřejmě dohlíží na velikost a množství úlovků.  Mám odposloucháno spousty večerů,  kdy profici z kutrů dávají najevo,  že sportovní rybáři jsou hmyz,  který jim krade jejich ryby.  Ale byl jsem ujištěn,  že celoroční úlovek všech sportovních rybářů na Soroya se rovná pětidennimu úlovku velké trollingove lodí, takže že by jsme jim to moře vychytali na háček není možné.  Je jasné,  že další omezení a regulace přijdou,  ale že by mě odradily od návštěvy Norska, to rozhodně NE! To vůbec nemluvím o jezerech a řekách,  kde plavou obrovské štiky,  okouni a pstruzi, o kterých se v Evropě vůbec neví.  Protože zůstávají ve stínu úlovků halibutů, tresek,  koček a jiných ryb.  Co bude dál ukáže čas,  ale já nevidím nová pravidla jako nevhodný nástroj na omezení sportovního rybolovu v Norsku.

    #284474
    honzak
    Účastník
    (2580 odpovědí)

    Norsko bude hodně dlouho zemí číslo 1 pro sportovní rybolov v Evropě. Něco jsem procestoval a téměř nikde vám nedají loď a dělej si na moři co chceš. Většinou je všude k mání loď s kapitánem, který samozřejmě dohlíží na velikost a množství úlovků. Mám odposloucháno spousty večerů, kdy profici z kutrů dávají najevo, že sportovní rybáři jsou hmyz, který jim krade jejich ryby. Ale byl jsem ujištěn, že celoroční úlovek všech sportovních rybářů na Soroya se rovná pětidennimu úlovku velké trollingove lodí, takže že by jsme jim to moře vychytali na háček není možné. Je jasné, že další omezení a regulace přijdou, ale že by mě odradily od návštěvy Norska, to rozhodně NE! To vůbec nemluvím o jezerech a řekách, kde plavou obrovské štiky, okouni a pstruzi, o kterých se v Evropě vůbec neví. Protože zůstávají ve stínu úlovků halibutů, tresek, koček a jiných ryb. Co bude dál ukáže čas, ale já nevidím nová pravidla jako nevhodný nástroj na omezení sportovního rybolovu v Norsku.

    Michale věř, že se dá všechno vychytat je to jen otázka času. Někde jsem četl, že konkrétně okounik roste hrozně pomalu cca 1 cm za rok. Teď se chytilo dost okouníků nad 60 cm max 75 cm takže než vyroste z malého na takovou míru tak už tu nebudu😥😥. Že ryby pomalu mizí je vidět rok od roku , že se jezdí dál a dál na moře. Dnes není žádný problem vyrazit i cca 40-50 km na moře, aby se chytila velká ryba. Četl jsem článek o rybích sádkách a dokonce jsou i sádky na halibuty, vlkouše a jiné druhy ryb a to je důsledek, že ryby pomalu nejsou a lidí se rodí čim dál tím víc( beru to celosvětově)

     

    #284477
    ZAPA
    Účastník
    (258 odpovědí)

    Nebojte pane honzak, určitě tam ještě nějaký zůstal. Kolegům se zadařilo ale na okouníky jsou jiní kabrňáci , koukněte na video. https://www.youtube.com/watch?v=rw_2s9Bo5TQ  To by mě zajímalo kolik sportovních rybářů takové množství a za kolik let nachytá?  Já chytám tak 5 kousků ročně.

    Když to vidíte, také vám připadá, že se začalo s tím zachraňováním na špatném konci.

    #284479
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Norové si své bohatství velice dobře uvědomují a vynakládají nemalé peníze na to, aby si ho uchovali i do budoucnosti.I turistům rybářům nabídli nezištně a velkoryse nemalou porci z jejich bohatství v podobě rybolovu bez poplatků za rybářský lístek,možnost strávit  rybářskou dovolenou v nádherné přírodě s minimálními omezeními a na ryby tak bohaté moře, které druhé na světě jen ztěží najdete.Nabídli rybářský sen,nabídli hodně,vlastně všechno, chtěli  nic .Dokonce nabídli ZADARMO 15 kg filet na osobu.. Co mohli  ještě nabídnout víc? Za tohle vše chtěli jen férové jednání a dodržování pravidel.Přesto  tohle vše bylo málo….

    Statisíce “rybářů” ,nejprve ze západní Evropy a posléze další statisíce z té východní, zenužilo jejich pravidla a pohostinost a krásného ušlechtilého koníčka degradovali na rybí jatka a zdroj  levného rybího masa. Vím jak pozorně sledují místní profíci situaci ohledně tohoto stavu.Myslím tím ty malé,kteří na tisících malých ostrůvcích jinou práci nemají a v podstatě loví ve stejných vodách co rybáři sportovní.Oni vše pečlivě dodržují.Spolupracují s námořním institutem,dodržují doby hájení,velikost ok v sítích a trpělivě snášejí veškerá nařízení a  přání institutu ohledně různých měření a  výzkumů.  Na jedné straně příkladná spolupráce v zájmu všech,na straně druhé anarchie a neochota dodržovat jediné pravidlo.Respektovat zákon a odvézt si  ZADARMO15 kg ryb. Každý den je na hranicích při náhodných kontrolách odhalen nelegální nadlimit.Rusové,Češi,Němci nejvíce.Stále častější případy ,kdy se pašované rybí filety pohybují ne v kilech,ale v metrácích.Došla trpělivost a začla se hledat cesta jak nastolit pořádek.Není to boj proti pronajímatelům,protože turistika je mnimo jiné bohatým přínosem pro státní kasu,ale boj proti masařům.Boj který semele všechny.Včetně těch slušných…Ale napsal jsem to špatně.Ty slušné nesemele.Věřím, že norové rozumný způsob jak zjednat nápravu brzy najdou a ti slušní a rozumní  si o to více budou  i nadále užívat svou vysněnou rybářskou dovolenou v Norsku.

    Kikibut: můžeš mi napsat kdo tě na tvé vlastní dovolené nutí filetovat do vyčerpání tuny ryb? Děláš pro nějakého rusáka? Poslal bych ho do prdele!

    Orfo: těžko předjímat kolik by povolenka stála.Věřím že ale součástí nápravy stavu bude.Podle mě bude jen symbolická a byla by jen logickou součástí nových,možná chystaných pravidel.Nebyla by jen bičem,ale i dokladem pro tvé svědomí,tvým právem a klidem při rybaření.Jakási úleva a pohoda že rybaříš legálně dle pravidel.

    Zapa: tvrdý postih a zákaz vstupu by byl lék.Jenže oni ví, že chytí pouhý zlomek.Stavět všechny auta není v jejich silách.Ale i těch pár by určitě ostatní donutilo k zamyšlení. Co se týká správné sportovní ryby je jen subjektivní názor. Já bych Norsko nevyměnil ani za nic.Mečoun a tp. mě vůbec nebere a koupat se můžu doma(-:

    Sim: souhlas. Jen málokdo chápe co vlastně  Norsko pro rybáře znamená.Většina  to bere jako samozřejmost a přitom to nejbohatší moře mají vlastně “za humny”.Jak jsi napsal.Bude i nadále č.1. Odpadnou jen kšeftaři a masaři.Možná pár korun za povolenku,20kg domů a pojede se dál.

     

     

    #284485
    Holzby
    Účastník
    (633 odpovědí)

    Ahoj,

    tak se taky přidám. … nejedou jsem byl svědkem jak si někdo vozí v autě pultový mrazák a tady to pak prodává ve své restauraci.

    Souhlasím s tím, že to není v silách celníků to vše uhlídat, ale tvrdší postihy by určitě pomohly.

    Ostatně je to možná i chyba pronajímatelů, kteří určitou možnost kontroly nad tím, co se veze z jejich kempu mají.

    Jestli je to 10, 15, nebo 20kg  … měli by to nechat na jednu bednu do určitého rozměru a prostě nic víc.

    #284492
    Kikibut
    Účastník
    (1822 odpovědí)

    Jegrhanz – Ne pro nikoho takového nepracuji, ale asi každý kdo se snažil nachytat na poslední  dny limit s partou rybářů, kteří na maso silně lpí tak ví svoje . Letos jsem na Loppe mel 2 dny kdy se váha/množství ryb pohybovala okolo 1 tuny ryb a zpracovávat takový úlovek je celkem náročné . To asi zažil každý …

    Chtěl jsem tím říct, že je pohodlné si zachytat celej den na moři a neřešit špinavou loď od krve apod. a nemusí se trávit hodiny ve filetárně, ale jít si rovnou odpočinout na barák . Mě to například vyhovuje a mám větší radost, když i velké ryby, jenž by vysely na lampách apod. na molech , můžu pustit zpět na svobodu . Pro mě je to normální věc …

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 31. až 45. (celkem z 189)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Nové vývozní kvóty 2018

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(11)
(100)
(14)

Nahrávání ... Nahrávání ...