Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Kdo poradí jak nachytat nějaké rybky..

  • Toto téma obsahuje celkem 78 odpovědí. Do diskuze (22 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Peeta a poslední změna proběhla před 12 roky a 4 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 46. až 60. (celkem z 79)
  • Autor
    Příspěvky
  • #23982
    mirecek
    Účastník
    (252 odpovědí)

    to all: Pěkně jste se tady rozepsali, než to přečtu, tak mě možná vyhodí z práce. Ty nešťastníku napiš, jestli jsi něco ulovil.

    #23989
    Pafka
    Účastník
    (3886 odpovědí)

    Čím dál víc uvažuju o tom, že bych na trofejního halibuta jako návnadu použil Šroubka. Velikostí by odpovídal, hbitý je jak Gripen, takže by nade dnem dobře pracoval a úspěch by měl být zaručen 😀 😀 😀 Peťo, kdy že to zase jedeš do Norska? 8-)8-)

    #23997
    Peeta
    Účastník
    (125 odpovědí)

    Ahoj.

    Ve Snillfjordu jsem byl v druhé polovině května se stejnou cestovkou (moje první Norsko a navíc “rybář” amatér). Nevím, kdo tam z cestovky s Vámi je, ale já si nemůžu stěžovat. Jel s námi majitel + 2 delegáti (tímto je zdravím)-dostali jsme mapy i rady, kam jezdit a na co chytat a jak chytat. Opravdu se nám věnovali a pokud byl nějaký problém, hned to řešili. Prostě spokojenost. Jen se to chce chodit ptát jak delegátů, tak i ostatních účastníků zájezdu. Nás bylo 5 (4 amatéři + 1 rybář, který chytá jen u nás) a dokázali jsme něco nachytat.

    Moje “poznatky” a zkušenosti:

    Počasí nám moc nepřálo, do Snillfjordu jsme přijeli v sobotu ráno – úžasné počasí , vymetené nebe, téměř bezvětří a slunce svítilo jak šílené. To trvalo ještě v neděli dopoledne, odpoledne začal foukat a v pondělí jsme se na moře vůbec nedostali – majitel kempu vydal zákaz. Od úterý se citelně ochladilo a až do konce zájezdu s přestávkami pršelo. Takže jsme při každém výjezdu minimálně jedenkrát zmokli. Ale i to k rybařině patří.

    Člun jsme měli pro 3 osoby, motor na 9,9 HP, nebyla to sice žádná střela, ale dojet na cílové místo se s tím dalo. Na moři nám v průměru jedna vyjížďka trvala cca 7-9 hodin, odhadem jsme jeli maximálně tak 7 km od přístavu, bez zastávek mohla jedna cesta trvat kolem 1,5 – 2 hod podle počasí.

    Na člun jsme si přiobjednali sonar – ukazoval hloubku, 3 velikosti ryb a dalo se poznat, jestli je dno kamenité nebo tam jsou chaluhy

    A teď k našemu samotnému rybaření.

    Vzhledem k tomu, že jsme byli v Norsku všichni poprvé jsme dle delegátů byli úspěšní. Kolegové chytli 30 a 45 ryb (kelery a obecňačky), já jsem chytl 54 ryb (kelery, obecňačky, 2 mníky a 1 štítníka). Zkušení rybáři to naše množství byli schopni nachytat za 1 den, ale oni byli vědomostmi, zkušenostmi i vybavením úplně někde jinde než my.

    Samotný lov

    Chytali jsme pouze na přívlač a “pilkrování” s přívlačovým prutem max. do 40m hloubky s pilkrem do 100g. Zkoušeli jsme pilkry, gumy a pak i návazce s peříčky (doporučení od delegátů).

    Nejvíc jsme nachytali na pilkry (40-100g), já jsem používal 40, 50 a 60g. Jeden bezbarvý, a další 2 měly z vrchní strany modrý, respektive červený proužek. Pilkry s proužky byly ploché a prohnuté, ten čistě kovový měl tvar podlouhlého vajíčka. Pocitově nejvíc záběrů bylo na celokovový, pak s červeným proužkem a nejméně na pilkr s modrým proužkem. Necelou polovinu na peříčka – návazec se 4 peříčky v barvě stříbrno-hnědo-bílé. Kolegové měli peříčka růžová. Zkoušeli jsme i jiné barvy, ale ty zcela bezúspěšně. Gum jsem měl mnoho, ale chytil jsem na ně pouze 1 kelera a 1 obecňačku – žlutá guma 8 cm s 20g bezbarvým jigem. Kolega chytl na gumy 2 kelery (oranžová s tmavým pruhem a modrobílá). Jinak nic. Ale to bylo spíš rukama, protože minimálně 4 rybáři chytali pouze na žluté gumy s 15g jigem a nachytali na to vše.

    První den jsme jezdili po fjordu a kde nám ukázal sonar ryba, tak jsme hned zastavovali a snažili se něco chytit. Ryby které jsme takto chytli (celkem 8 ks) asi chtělo spáchat sebevraždu a nebo nám udělat radost. Funkce sonaru nám zcela unikla. Nějak jsme si odvodili, že to co vidíme na sonaru je před námi a ne pod námi. A už nám nedošlo, že i když jsme třeba nahodili nevzdálenost 30 m, ryby vždy zabrala až u člunu.

    Druhý den jsme byli již o něco chytřejší, než den první, ale zase jsme netušili, že je potřeba co nejpřesněji vyhledat nějaký zlom a nahodit tak, aby nástraha spadla na zlom a pak dolů, kde čekaly „hladové“ ryby. Jinak druhý den se nám podařilo trefit hejno kelerů a během 15 min jsme vytáhli asi 16 ks. Pak nám hejno uplavalo. Že jsme trefili hejno jsme se dozvěděli až po návratu do kempu, když jsme se „chlubili “ delegátům a taky další informaci, jak si hejno udržet na místě – jeden musí vždy chycené ryby nechat na prutu ve vodě aby dělaly rozruch. Tak to už se nám bohužel nepodařilo znovu vyzkoušet, protože na další jsme už do konce nenarazili.

    Třetí až poslední den – střídavé úspěchy, kdy se nám v některých případech podařilo najít ryby, najít i zlom, dobře nahodit a rybu dostat na loď. První nalezení zlomu bylo podstatně jednodušší, než jeho opětovné nalezení po tom, co nám člun vždy poodjel působením přílivu nebo odlivu. Někdy jsme ho už prostě najít nedokázali. Stejně tak i byl problém s alespoň částečně přesným umístěním nástrahy na zlom. Na jednom místě byl proud spodní vody tak malý, že pilkr podle vlasce dopadl téměř kolmo do místa, kam jsem jej nahodili nebo spouštěli. A při dalším pokusu, kdy nám člun kousek poodjel se pilkr klidně ocitl i o 30m dál, než byl spuštěn. Prostě a jednoduše, byl to neustálý boj s vlastními chybami a omyly, ale stálo to za to.

    Další co jsme řešili, ale nedokázali jsme si sami odpovědět, jestli rybám, kterým stojíme nad hlavou vadí zapnutý sonar (někdy jsme ho vypínali, ale pak jsme zase už neviděli, jestli jsme ještě nad daným místem nebo nás to odtáhlo úplně jinam), stejně tak i spuštěný nebo zastavený motor (při zapnutém motoru jsme byli alespoň chvíli schopni zůstat na jednom místě, na druhou stranu „šofér“ byl v tomto případě vyloučen z lovu).

    Zkoušeli jsme i trolling – jednou jsme chytli 2 malé kelery a 2x jsme se chytli všichni navzájem, tak jsme toho raději nechali.

    Ryby – keleři měli v průměru kolem 40 cm, největší chycený v našem termínu měl 96 cm, obecňačky v průměru kolem 60 cm. Moje největší obecňačka měřila 67 cm a mník 70 cm. Oba mníky jsem chytil na přívlač na pilkr v hloubce cca 30 m. Někteří „účastníci“ zájezdu brali vše, co se jim podařilo vytáhnout, my jsme se snažili brát kelery 30+ a obecňačky 40+, pokud nebyly nějak poraněné od háčků.

    Chycené ryby jsme hned zabíjeli dřevěnou paličkou, 2x jsem to vzal i se svými prsty a to jsem pak myslel, že vyletím z kůže. Někteří ryby nezabíjeli, nechávali je leknout – prý se v tomto případě veškerá krev nahrne do žáber. Nevím, pro mne byla ta palička tedy mnohem humálnější, než pomalé udušení. Pokud jsme měli ryby na lodi delší dobu, tak jsme je vykuchali a dali do bedny s mořskou vodou. Zase ale nevím, jestli to bylo to pravé ořechové.

    Samotná kapitola bylo i zpracování chycených ryb. Když jsem viděl, jak to vypadá, když někdo umí filetovat … Já jsem si udělal škrabku s dřevěné destičky na kterou jsem přišrouboval vršky od piva a bylo to super na kelery. Obecňačka byla kapitola sama o sobě, škrabat šupiny bylo za trest. Kelery jsem jen vykuchal, uřezal hlavu a ocas a mrazil v celku, obecňačky jsem kromě jedné filetoval (nebo spíš jinak – na oddělení masa od kostí jsem použil filetovací nůž – to je přesnější definice)

    Moje poznatky a ponaučení:

    – zkušení rybáři měli echoloty s navigací a přesnou mapou mořského dna, naprosto přesně věděli kde by měly být ryby a kam mají nástrahy nahazovat. Používali pouze přívlač a to žluté 5 cm gumy, 15g jigy a vlasec 0,15, uhlíkové pruty a na vodu jezdili maximálně tak na 3-4 hod. Pak si mohli dovolit jet při každém přílivu. Zjednodušeně řečeno – připadalo mi, že na moře si pro ryby jezdili jak do obchodu.

    – ryby ve fjordu nebyly až tak velké, aby bylo nutné používat nějaké robustní nářadí, prut (40-80g) který jsem nakonec měl mi připadal zcela dostačující. Alespoň jsem si užil ten „souboj“ s chycenou rybou.

    – pro možnost rychlého dopadu nástrahy na předem určené místo by bylo asi vhodnější použít tenčí vlasec 0,15-0,20. Já jsem měl 0,30. Na druhou stranu – za celý týden jsem v chaluhách nebo skaliskách visel snad 15x (a to jsem na tom v porovnání s kolegy byl ještě hodně dobře) a přišel jsem jen o jeden pilkr

    – použití šňůry – na vytažení z chaluh ideální, stejně tak i lepší manipulace s nástrahou (průtažnost proti vlasci je minimální). Problém je zase v odporu vody, kdy nástraha na šňůře klesá podstatně pomaleji. Mnohem vhodnější než vlasec byla pro případ, kdy jsme chtěli prochytávat sloupec vody cestou dolů i cestou zpět. Na šňůře se dalo mezi prsty poznat, jestli ryby do nástrah „ťukají“. To se nám osvědčilo v případech, kdy se ryby nedržely až u dna, ale tak 5-10 m nad dnem.

    – nemá cenu zkoušet chytat ryby, které na echolotu byly v jedné řadě na dně. Nevím, co to bylo za ryby, ale nikdy jsme žádnou z nich nedostali. Vždy na echolotu musely být ryby zobrazeny v několika vrstvách nad sebou a pak jsme dokázali něco chytit.

    A to je asi tak vše. Každopádně to bylo úžasné a určitě si to budu chtít zopakovat.

    Zkusím najít mapu přibližně vyznačit místa, kde se nám podařilo něco chytit. jinak ve společenské místnosti mají na stěně velkou podrobnou mapu celého fjordu, dotáhni tam delegáta a nech si ukázat místa, kde se dá něco nachytat.

    Ale jak jsem psal již na začátku – v Norsku jsem byl poprvé a …

    #24015
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    Pafka napsal:

    Čím dál víc uvažuju o tom, že bych na trofejního halibuta jako návnadu použil Šroubka. Velikostí by odpovídal, hbitý je jak Gripen, takže by nade dnem dobře pracoval a úspěch by měl být zaručen Peťo, kdy že to zase jedeš do Norska?

    příští rok….8-O 😯

    #24016
    vincek00
    Člen
    (19 odpovědí)

    tak jsem tady..nešlo to dřív nějak jsem se nemohl připojit..tak že jsem vyzkoušel vše co se za den vyzkoušet dalo a celkem nic..:-? pošlu vám foto co jsem dnes ulovil..jinak moc díky za rady..zítra to tady vypustím a nachytám to rukama jak již jsem psal..ale jinak se nevzdávám,příští rok pojedu určitě znovu,ale trochu líp se na to připravím..tak že Petru zdar..8-)

    #24040
    prochor52
    Účastník
    (120 odpovědí)

    Trochu se přidám, i když vše podstatné už asi bylo řečeno. Nějaká mapa dna je základ a cestovka by ti to měla obstarat(mají nějakou i na webu). I když najdeš flek, pokud nebudeš mít naprosto jasné orientační body, příště ho už netrefíš. Byli tady u nás na Klevsetu kluci, co byli dřív ve Snilfjordu, takže zahrnu i jejich zkušenosti. Tady chytáme taky ve fjordu, ale ne tak zavřeném a dlouhém.

    Zahoď pilkr a vem si vláčák – testuj zlomy, hrany (to najdeš i s echolotem), pobřeží pod chaluhama. Vystřídej menší pilkříky (do 60 g) a gumy různých velikostí a barev. Navaž si nad koncovou nástrahu jedno malé “dráždítko”. Vláčkou prochytáš daleko větší kus vody, než s pilkrem. Nech padnout na dno a navíjej – rychle na kelery, pomalejc na polaky, na dorše klidně válej gumu po dně. Když ti bude malovat echolot ryby ve více vrstvách, nech to jen padat pod loď a lehce prstem kontroluj vlasec – když se to zastaví, vzala to ryba při propadu.

    Po pilkru bych sáhnul jen když se zastaví voda (konec přílivu či odlivu), pak bych s kusem masa oťukával tvrdé dno na větších hloubkách – nějaký mníček tam bude.

    Večer vem pivo a jdi za těma, co to tam znají a něco chytají, vytahej z nich všechny rozumy a domluv se, že druhý den pojedete společně, abys jim moh koukat “pod ruku”.

    Hodně zdaru.

    #24057
    Vlkous
    Účastník
    (484 odpovědí)

    Jestli jsi ještě na místě:

    Výše popsané rady jsou opravdu dobré.

    Zkusím poradit ještě něco jiného:

    Máš dost páternosterů. Zkusil bych lehčí pilřík pod páternoster – meší háčky na makrely – bez masa. Pouštěj to nahoru a dolu od 5 – 15 m. Tímto se pokus chytit nějakou makrelu. Zkoušet chytat makrely můžeš v podstatě kdekoliv, ale kolem břehů – cca do 50m od břehu by jich mohlo být víc, protože tam mají co lovit.Tu makrelu použij – kusy masa bez páteře cca 1x až 4x4cm kousky na háčky páternosteru na tresky s těžším pilkrem, dle driftu – a můžeš jít na dno nebo ke dnu a to klidně na 30 m a hlouběji. Pokud nechytneš makrely, tak tam dej maso z tresky tmavé, které jsi nějaké už chytil.Maso na chytání z jiných ryb bych nepoužíval ( ještě sledě, ale toho asi těžko chytneš ) Na fjordu se dají chytat mníci okolo 70cm i na menších hloubkách – ideální jsou hloubky od 30 do 70m.

    Na menších hloubkách 20 – 40m můžeš ještě vyzkoušet páternoster na makrely – menší háčky a na ně kousky masa 1x1cm. Pustíš to pod loď a pokusíš se nechat pilkr na dně, tam kde dopadl. Šňůra napnutá. Při menším driftu překlop překlapěč a šnůru povoluj rukou aby pilkr byl stále na dně na stejném místě. Až budeš už dost daleko natoč šňůru a opět spust na dno. Tou rukou v které držíš šňůru kontroluješ i záběry. Takto můžeš nachytat platýze a tresky bezvousé. V tomto případě nečekej nějak moc razantní záběry. Takže lehčí proutek postačí.

    Přeju ti aby se nakonec vše obrátilo v dobrý rybolov v Norsku.

    #24073
    Harty
    Účastník
    (1243 odpovědí)

    Fotka bohužel nejde vložit.Jeďte dál přes dráhu trajektu,a pak kolem skály do prava až k velkému mostu.Je to sice daleko,ale vyplatí se.Cesta trvá asi hodinu a půl.Tam také můžete chytat s pilíře mostu.Až tam jsme teprve nachytali.Dají se tam chytit mníci přes metr,velký obecňačky,velký keleři i halibut.Dá se tam pěkně zapilkrovat,ale super i na vláčení.Námi osvědčená nástraha pilkříky velikosti 40až60gramů,a nebo pilkr s filetou.Také jsme chytali v okolí kotviště,a výsledek tři dny jedna pěkná jednoskvrná.Taky jsme si nechali poradit a vyplatilo se.Co nához to ryba.Chtěl jsem poslat foto ,ale nezdařilo se.Za tři hodiny plná loď ryb.Hodně štěstí ať nachytáte.Poznámka:mi neměli echolot ani GPS.Čau Harty

    #24115
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    I když do Norska jezdím mnoho let, vždy musím začít tzv.hledáním barev. První dva výjezdy bych to tak nazval. S kolegy na lodi navlíkneme každý jinou barvu,tvar, velikost atd. nástrah a zkoušíme. Až najdeme tu pravou chytáme na ni. Letos jsme přebarvili hlavičky sytě červenou barvou. Bylo zajímavé, že s kolegou, který měl jinou barvu hlavičky a nahazovali jsme do stejných míst jsem byl úspěšnější já s červenou a to asi o 200%. Možná příští rok bude platit jiná barva. Prostě je to příroda a tak to je. Také se nám stalo, že jeden den to šlo např. na modré a druhý den na žluté a pod. To hledání barev a tvarů nástrah je však kořením lovu. Pak se však nemůžeme divit, že s sebou každý tahneme např. 300 ks různých gum, nehledě na to, že na místě ještě něco dokoupíme dle aktuální situace.

    #24119
    petras
    Účastník
    (272 odpovědí)

    Tak jak to dopadá?????

    #24226
    vincek00
    Člen
    (19 odpovědí)

    Všem moc děkuji za rady..už jsem doma a co se týče úlovku tak o tom se nebudem moc bavit..:-P nemohl jsem se ozvat dřív,neměl jsem net..ono vlastně není co psát,akorát to že tam přijeli Slováci a oni chytali na voblery..nechali to spadnout tak do 10 metrů a pomalu jeli z lodí a tím to způsobem něco málo nachytali..já jaksi voblery neměl tak že nic..jinak se můžu pochlubit co chytli sousedi z Moravy..bylo to na pilkr..ale myslím že byli odseknuté..no na závěr musím napsat že příště pojedu zase,ale líp se vybavím..tak že díky všem a lovu zdar..8-)

    #24227
    vincek00
    Člen
    (19 odpovědí)

    #24279
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    vincek00 napsal:

    Všem moc děkuji za rady..už jsem doma a co se týče úlovku tak o tom se nebudem moc bavit.. nemohl jsem se ozvat dřív,neměl jsem net..ono vlastně není co psát,akorát to že tam přijeli Slováci a oni chytali na voblery..nechali to spadnout tak do 10 metrů a pomalu jeli z lodí a tím to způsobem něco málo nachytali..já jaksi voblery neměl tak že nic..jinak se můžu pochlubit co chytli sousedi z Moravy..bylo to na pilkr..ale myslím že byli odseknuté..no na závěr musím napsat že příště pojedu zase,ale líp se vybavím..tak že díky všem a lovu zdar..

    líbí se mi tvůj přístup a nenechal ses odradit..je třeba nezoufat,ten D přijde a pak je to paráda…mé první Norsko vapadalo taky podobně v tomto duchu…

    Ten kdo si myslí,že když jede poprvé do Norska a nachytá na každý náhod metrovou rybu,tak je na velkém omylu,není to tak,ryba když nebere,tak prostě nebere ani v Norsku,a když tam zrovna není,tak ju taky nechytnem..

    Mám spoustu známých,co si myslí,že když jedu do Norska,tak chytám na každý náhod velké ryby,nechávám je při tom 🙂

    Když se vrátím dom a chcou rybu,tak jim řeknu ať si tam zajedou,že berou na každý náhod…ale potom jim to u piva vysvětlím a stejně mi nevěří… 🙂

    Mám za sebou dni,kdy sme taky vyhořeli,není se za co stydět,je to o rybách a mají taky právo vyhrát…

    #24344
    tronda
    Člen
    (8 odpovědí)

    sroubek282 napsal: vincek00 napsal:

    Všem moc děkuji za rady..už jsem doma a co se týče úlovku tak o tom se nebudem moc bavit.. nemohl jsem se ozvat dřív,neměl jsem net..ono vlastně není co psát,akorát to že tam přijeli Slováci a oni chytali na voblery..nechali to spadnout tak do 10 metrů a pomalu jeli z lodí a tím to způsobem něco málo nachytali..já jaksi voblery neměl tak že nic..jinak se můžu pochlubit co chytli sousedi z Moravy..bylo to na pilkr..ale myslím že byli odseknuté..no na závěr musím napsat že příště pojedu zase,ale líp se vybavím..tak že díky všem a lovu zdar..

    líbí se mi tvůj přístup a nenechal ses odradit..je třeba nezoufat,ten D přijde a pak je to paráda…mé první Norsko vapadalo taky podobně v tomto duchu…

    Ten kdo si myslí,že když jede poprvé do Norska a nachytá na každý náhod metrovou rybu,tak je na velkém omylu,není to tak,ryba když nebere,tak prostě nebere ani v Norsku,a když tam zrovna není,tak ju taky nechytnem..

    Mám spoustu známých,co si myslí,že když jedu do Norska,tak chytám na každý náhod velké ryby,nechávám je při tom

    Když se vrátím dom a chcou rybu,tak jim řeknu ať si tam zajedou,že berou na každý náhod…ale potom jim to u piva vysvětlím a stejně mi nevěří…

    Mám za sebou dni,kdy sme taky vyhořeli,není se za co stydět,je to o rybách a mají taky právo vyhrát…

    Naprostá pravda a souhlas.

    #27773
    Fish
    Účastník
    (308 odpovědí)

    To Vincek00.

    Není náhodou tvůj článek na úvodní straně? Mluvil jsem se Simem a hledá jméno autora, protože se nepodepsal. Vypadá to, že ryby jste nakonec nachytali?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 46. až 60. (celkem z 79)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Kdo poradí jak nachytat nějaké rybky..

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(16)
(117)
(17)

Nahrávání ... Nahrávání ...