Nápověda Doporučujeme:

Magické hlubiny

V každé jámě se může skrývat parádní mník, ten den jsme na ně nenarazili. Vyjeli na poslední lov a courali se po moři. Neměli jsme žádný konkrétní cíl. Objížděli jsme kopečky a pokoušeli se najít větší tresky obecné nebo polaky. Při jednom driftu z kopečku jsme se s nástrahou najednou propadli z 80 do 150 m hloubky. V ten okamžik jsme měli záběr od mníka na 2 pruty. Zkusili jsme si tu jámu projet ještě párkrát a ty dva tam nebyli sami. A určitě tam byli ještě větší, ale ty se nepodařilo vytáhnout. Ryby byly po záběru nekopromisní, zajeli přes brzdu do pukliny ve skále a bylo dobojováno.

Dravec z hlubin

Mník mořský je mořská ryba velmi podobná našemu sladkovodnímu mníku jednovousému (Lota lota). Od něho se liší většími zuby na spodní čelisti a také rozměry těla. Mořský mník obývá Severovýchodní Atlantik od severního Norska po Island. Najdeme ho v Severním moři, v Biskajském zálivu. Většinou se zdržují v hloubce 300 až 400 m, maximálně 600 m.

Rozpoznávací znaky

Mník mořský dosahuje délky až 220 cm a váhy kolem 50 kg. V zadní části obou hřbetních ploutví a také na řitní ploutvi má velké okrajové černé skvrny. Celé tělo je vybarvením přizpůsobeno barvě dna, nejčastěji skalnatého.

Výskyt

Mořský mník obývá Severovýchodní Atlantik od severního Norska po Island. Najdeme ho v Severním moři, v Biskajském zálivu. Většinou dospělí jedinci se zdržují v hloubce 200 až 400 m, maximálně 600 m. V moři mník obývá hlubší místa s dostatkem úkrytu na dně (200 i více metrů).  Nejčastěji ho nalezneme jej běžně tam, kde je dostatek rozličných úkrytů mezi kameny.

Potrava

Živí se dravě rybami, jako různými druhy tresek, platýzů a podobně. Z čeledi treskovitých je to ryba s největším počtem jiker. Hospodářský význam má především v západní Evropě, kde ho nejvíce loví norští rybáři, francouzští a také Angličané. Na celém světě se ročně uloví desítky tun této ryby.

 

P.S.  Úlovky mníka mořského jsou chyceny na ostrově Smola

Autor: Karel Chlumec

Foto: Václav Šefr, Miroslav Zajíc, Miroslav Staněk, Janka Seitz

3 komentářů

  1. Pánové gratuluji to jsou teda hadice! Jaké období je nejlepší na lov takto velkých mníků?

  2. Teda Borci, napište prosím kdy je nej sezóna na takový hadice. Rád bych je příští rok vyzkoušel. Pecka Ryby!

  3. Mnici se daji chytat cely rok. Jen na jare, v dobe treni, nemaji takovou chut. Fotky v clanku jsou od hostu Betten rorbuer v Jostolen z druhe poloviny srpna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(1)
(0)
(13)
(1)

Nahrávání ... Nahrávání ...