Nápověda Doporučujeme:

Objevte nový Dyrsfjord 2/2

Další dny se nám zhoršilo počasí, tak jsme se mohli věnovat prohlídce kempu, který změnil majitele a prošel celkovou rekonstrukcí. Ve všech apartmánech byly vyměněny podlahy, nové jsou koupelny a zrepasovány byly i kuchyně. Všude se vymalovalo a voní to krásně novotou. Nachází se zde 6 apartmánů pro 4 osoby se zastavěnou plochou 65m² a 90m². Ke každému apartmánu je v ceně loď. Apartmán má samostatný vstup, obývák, kuchyň s jídelním koutem, koupelnu a dvě ložnice po dvou postelích. Tři apartmány mají výhled na moře a další tři okouzlí výhledem na přístav. Součástí pronájmu apartmánu je ložní prádlo a závěrečný úklid. Mrazáky na úlovky jsou umístěny v přímo v apartmánech, takže máte vše hned po ruce.

 

Možnosti rybolovu

Rybolov je zde nenáročný, protože se chytá mezi fjordy, které chrání toto místo před velkými vlnami z oceánu. Pro cesty na oceán jsou zde velké kutry pro 4 osoby s uzavřenou a vytápěnou kabinou, nebo rychlou hliníkovou loď Kvaerno 19ft 60HP Suzuki, echolot a GPS Garmin. V okolí základny jsou fantastické podmínky pro přívlač i pilkrování. Hlavní cílenou rybou je halibut, treska obecná, mořská kočka a keler. Uvnitř fjordů jsou rozsáhlé písčité partie, které dávají dokonalé podmínky pro hojný výskyt halibuta po celou sezónu. Pro fanoušky rybolovu na otevřeném oceánu je tu fantastické místo u „Pyramidy“, kde začíná mořský šelf s velkou populací tresek obecných.

 

Doba denního světla

Počasí – v okolí Dyrsfjordu v zimě moře nikdy nezamrzá ani při břehu a podstatně méně mrzne než ve vnitrozemí. Průměrné denní i noční teploty v zimním období XII. – III. jsou od -3 st. C do + 3 st.C. s poměrně slušnými srážkami. Zajímavá je délka dne: ve srovnání s Prahou je v Dyrsjordu 1. dubna delší světlo o 1 hodinu, 1.května již o 1 hod. 40 minut. Dne 19. května začíná v Dyrsfjordu tzn. Polární den, kdy denní světlo je po celých 24 hodin, a trvá až do 24. července – tedy více než 2 měsíce !! Pak denní světlo pomalu ubývá, ale přesto např. 1. srpna je délka dne o 5 hod. 20 minut delší než v Praze a ještě 1.září je v Dyrsfjordu delší doba denního světla o 2 hodiny! Počasí je velice proměnlivé a je nutno počítat s jeho náhlými změnami. Naštěstí norské předpovědi deště, směrů a síly větru, včetně teploty jsou poměrně přesné (viz. www.yr.no) a jsou po hodinách. Nejdůležitější je sledovat rychlost a směr větru.

 

Nejlepší místa

Lokality pro rybolov v Dyrsfjordu jsou velmi blízko od přístavu, kousek od ubytování jsou loveny tresky obecné zcela běžně, sem tam vlkouš obecný (kočka), nebo mník. Na dohled od ubytování (po maják) se loví halibut a všechny běžné druhy ryb. Tyto místa jsou vzdáleny loděmi Sandvik a Daryacht cca 10 – 15 min. jízdy. Lov ve fjordech při cestě na “hranu” už může přinést cokoliv. Pro trofejní ryby vyhledávané TOP místa, hrany – Sorfugloya (Piramida) či Torsvag (Lyngoya) jsou vzdálené do 20 – 25 km. Tresku poutníka zde chytnete jen v zimě. Pouze od ledna do konce března je k mání treska, jíž se říká skrei. Má mimořádně delikátní maso, což má celkem jasný důvod, tahle ryba toho uplave opravdu hodně a právě intenzívní pohyb z ní dělá kulinářskou lahůdku.

 

Podzim znamená konec sezóny?

Určitě neplatí, že podzim znamená v Norsku konec sezóny. Ryb tam bylo mnoho a daly se velmi snadno ulovit. Nejdůležitější bývá vyčkat na správný okamžik, kdy je možné bezpečně na otevřený oceán vyrazit. Často se nám stávalo, že aktuální předpověď počasí nebyla přesná a i přes špatnou prognózu na internetu, se dalo krásně rybařit. Jako velmi účinný způsob lovu se ověřila těžká přívlač se 300g gumovými rybami Savage Gear a největší rybou pobytu byl halibut 51kg! Za rok se tam těším naviděnou.

Přejít na lokalitu DYRSFJORD

 

 

Přejít na:

Objevte nový Dyrsfjord 1/2

Objevte nový Dyrsfjord 2/2

 

Autor: Sim

Foto: rybolovnorsko.cz

4 komentářů

  1. O velmi dobré lokalitě s nechvalnými loděmi, tady zákonitě s nechvalným majitelem, bylo již v minulosti napsáno mnohé. Přesto několik málo postřehů.
    Výborný počin, že původní lodě Sandvik a Daryacht byly kompletně, hlavně motorově opraveny. Při jejich rychlosti a jízdě na “plný ceres” 13-15 km/h však i nadále na atraktivní místa (např. Pyramida) bude trvat stejně úmorných 3-3,5 hod. v závislosti na přílivu a odlivu.
    Začátkem června 2015 jsme ve fjordech neměli valný úspěch ( necílili jsme na halibuta ), což kontrastovalo se šelfem poblíž Pyramidy. Přitom jsme náhodně zkoušeli fjordy jak k Pyramidě, tak Torsvagu. Na jednom místě nedaleko Torsvagu neskutečné množství lovících racků, voda jen vřela. Pár malých kelírků jsme pustili. Byla zde mělčina, a proto pod nimi asi žádná větší ryba.
    Kolegův menší kutr Sandvik měl 2x poruchu s nutným odtažením, jednou až od Pyramidy. Naše loď, tenkrát č.3 naštěstí celý pobyt, i cestu 3x na šelf držela. Oproti minulosti bych asi ve fjordech více cílil na halíka, i když šelf a Pyramida je jistota. vše ale řídí počasí!

    1. My by sme tam s přítelem měli letět koncem dubna a doufáme, že všechno bude fajn. Ráda si z každé dovolené píšu deník, tak klidně poreferuji jaké to tam bylo.

  2. Queen, určitě většina z nás bude zvědavě očekávat tvé postřehy z dubnového Dyrsfjordu. Přeji nám všem, aby epidemiologická situace u nás a ve světě nebyla překážkou opět v klidu rybařit v ” rybářském ” Norsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...