Nápověda Doporučujeme:

Objevte nový Dyrsfjord 1/2

V září roku 2020 jsem se zúčastnil rybářské testovací výpravy do Dyrsfjordu. Cesta to nebyla jednoduchá, protože probíhala za doby covidové, kdy jsme byli pro Norsko rizikovou zemí a hrozilo, že na jejich území nebudeme vůbec vpuštěni. Prostě jsme to riskli a odletěli v deset hodin dopoledne směr Vídeň – Oslo. Zde nás čekal pohovor s celníkem, kde jsme museli zdůvodnit, proč do země vstupujeme, neboť Češi byli právem zařazeni do červených, tedy rizikových zemí s největším nárustem Covidu v Evropě. Celník byl velmi pomalý, ale důsledný pán, který si všechno ověřoval a dokonce volal majiteli, zda u něj můžeme trávit karanténu. Musel před námi chránit Norský národ, proto si zavolal na poradu ještě kolegu. Po zhruba třicetiminutovém výslechu nás propustili do Norského království, ale uletělo nám navazující letadlo do Tromso.

 

Letadlo je fuč

Měli jsme však štěstí, protože paní u přepážky byla velmi vstřícná a zcela zdarma nám přebukovala letenku na další spoj, který letěl za dvě hodiny. Kolem 18h přistáváme šťastně na letišti v Tromso, zde na nás čeká dodávka, která pendluje a zajišťuje transfery mezi Tromso a Dyrsfjordem. Posledních 89km před námi, za hodinku a něco vystupujeme v Dyrsfjordu. Dáváme lehkou večeři a šup do hajan. Ráno se budím už kolem šesté a navazuji pruty. Počasí nemá být zrovna ideální 6-7 m/s vítr, což na otevřené moře kolem pyramidy asi nebude nic moc. Moje rybářka Hanka je lehce nervózní, ale už sedíme v lodi a míříme na otevřené moře.

 

Mořská nemoc nastupuje

Projíždíme nádherné fjordy a úžiny, kde se vaří voda. Obrovská masa vody se tlačí přes úžiny do fjordů. Míjím poslední maják a před námi je Pyramida. Vítr je dost silný, ale nahazujeme. Vidím, jak Hanka bledne a přestává chytat. Mořská nemoc ji plně ovládá, mně taky není moc dobře. Trápíme se asi hodinu a dáváme se na ústup, začíná silně pršet, takže jedeme rovnou na chatu. První výjezd nic moc, ale přikládám to nepříznivým povětrnostním podmínkám. Další den vít ještě graduje na 11m/s, takže odpočíváme a provádíme aklimatizaci.

 

Ideální podmínky

Po ránu nás čeká klidné moře, sluníčko a 2m/s vítr. Doslova ideální podmínky, rychlá snídaně a vydatná svačina do lodi, protože dříve jak za 7 hodin nás na chatě nikdo neuvidí. Míříme opět k pyramidě, tentokrát je vše, jak má být. Jedu až na šelf, kde si užíváme parádní rybolov, o kterém si sní každý, kdo jezdí do Norska. Ryba na každý hod, zatím jen tresky obecné a sem tam keler. Po dvou hodinách už nás bolí ruce a cítím, že to chce změnu. Pojdeme zpět a budeme zkoušet halibuty ve fjordech. Na otevřeném moři se nám nedaří žádného přelstít. Měli jsme sice záběry, které se zdály, že jsou od halibuta, ale většina velkých ryb nám po 10min souboje spadla. Ve fjordech je téměř nulový vítr, ale o dobrý drift se stará proud, který s blížícím se přílivem pěkně silí a žene nás po hladině rychlostí 2km/h, což je ideální na naše nástrahy, gumové ryby Savage 300g. Já jsem si dal imitaci makrely a Hanka vsadila na sledě.

 

Hledáme místa na halibuty

Berou nám však jen malé tresky kolem 50cm. To je však v pořádku a znám to ze Soroya, kde se halibuti na podzim také vyskytují ve fjordech a společně s nimi jen malé tresky. Takže nepropadám panice a snažím se být trpělivý. Halibut se přece musí vysedět! Zkoušíme další dvě místa, ale situace se opakuje, jen malé tresky obecné. Zbývá nám poslední flek před přístavem, na který se díváme z okna. Je to hluboko ve fjordu, zhruba 10km od otevřeného moře. Hledám díru kolem 50m a spouštíme nástrahy. Já dávám prut do držáku a jdu zkontrolovat mapu, jestli nás drift táhne přes díru. Sotva jsem usedl za echolot, zatřepala se špička prutu. Okamžitě skáču za prutu, ale to už se prut ohýbá, že nejde z držáku skoro vytáhnout. Brzda odvíjí naplno a ryba už sjela do 70m a vytáhla si přes 20m pletenky z multiplikátoru.

 

Dočkali jsme se

Jsem přesvědčen, že toto je halibut. Treska tohle prostě neudělá. Beru prut do ruky a cítím, že zatím má ryba navrch. Hrajeme si spolu na přetahovanou asi 20min, potom ryba vahne a nechá se zvednout k hladině. Je to halibut! Beru gaf a zkušeným chvatem ho dávám do lodi. Mám velkou radost, že pro nás na nové lokalitě máme první vysněnou rybu, která nás potěšila mírou 128cm 23kg. Po sedmi hodinách na moři toho máme dost a jedeme se ohřát na chatu.

 

Přejít na:

Objevte nový Dyrsfjord 1/2

Objevte nový Dyrsfjord 2/2

 

Autor: Sim

Foto: rybolovnorsko.cz

2 komentářů

  1. Ještě tam jsou ty polské poruchové lodě?
    Za nás měli všechny mimo naší poruchu. Místo na halíky je super nad tím místem nátoku/ vařící se voda/ cca 300m směrem k Pyramidě. Tahal nás hodinu s lodí, nedostali jsme ho. Vypnul se.

  2. Lodě jsou kompletně repasované, mají nové motory a elektroinstalaci. Lokalita má nového majitele, který se stará a má vše pečlivě připravené na novou sezónu 2021. Startujeme již od března 2021.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Dyrsfjord » Září 2020

Soroya » Březen 2020

Maledivy » Únor 2020

Anketa

Jaký bude mořský rybolov v 2021?

(69)
(67)
(28)
(31)

Nahrávání ... Nahrávání ...