Nápověda Doporučujeme:

Proč na ryby do Norska 2/2

Rybářská sezóna na moři trvá prakticky po celý rok, s výjimkou listopadu, prosince a ledna, kdy jsou dny velmi krátké a počasí bývá velmi větrné. Podle sezóny a zeměpisné polohy se v Norsku na moři nejčastěji loví tyto druhy ryb: treska tmavá, treska jednoskvrnná, treska obecná a polak, štikozubec, mník mořský – leng, mníkovec bělolemý – lumb, makrela, sleď, platýs, halibut, vlkouš, okouník mořský, ďas mořský, štítník, pyskoun. Ulovení mořského pstruha či lososa na moři je vzácností a obvykle spíše dílem náhody. Právě touto dobou (červen) najíždí štikozubci blíže pobřeží, důkazem toho je úlovek Lizy Johansen. Ryba byla ulovena kousek pod Alesundem, nástraha sleď, hloubka 160m.

 

Vývozní kvóta filé pro turisty

Ministerstvo rybolovu 5.7.2017 vydalo nové předpisy, upravující možnosti rybolovu turistů a následný vývoz ryb z Norska. Nové nařízení vstoupí v platnost dne 1. ledna 2018.  Hlavními prvky nové právní úpravy jsou tyto změny.  Zavedení systému registrace rybářských center a zavedením hlášení úlovků. V praxi to bude vypadat tak, že v přístavu bude tablet, kde se ráno před výjezdem na moře zaregistrujete a ohlásíte, že vyplouváte na moře. Po návratu jednoduše zadáte podle obrázků, kolik jste ulovili ryb.

 

Norové jsou v nevýhodě

Touto jednoduchou registrací budete moci vyvést na svoje jméno 20kg filé. Původní kvóta se tedy mění z 15 kg ryb a rybích produktů na 20 kg pro hosty v registrovaných turistických centrech a 10 kg pro všechny ostatní. Tedy např. turisty ubytované v soukromí nebo na cestě s obytným vozem. Zde bych rád apeloval na dodržování vývozního limitu, protože norská vláda může tento limit kdakoli snížit. Rád bych připoměl, že samotní Norové mohou vyvést za hranice pouze 10kg filé. Takže proti turistům jsou ve značné nevýhodě, což bývá často solí v očích místních obyvatel.

 

Doporučená doprava

Způsobů dopravy do Norska existuje několik. Určitě nejrychlejší a nejpohodlnější bude letadlo, které zase ztrácí svoji výhodnost vůči množství přepravovaného zboží, protože jste limitováni zaplacenými kilogramy nadváhy. Mezi nejrozšířenější dopravu patří jistě vlastní auto, nejlépe však dodávka. I já jezdím do Norska půjčenou dodávkou, kterou si vyzvedávám ve Fordu Carent Brno. Zde mám nejlepší zkušenosti v případě, že se auto poláme, tak dostanete nejlepší asistence. Buďto auto velmi rychle opraví, nebo vám v partnerských servisech Ford zajistí náhradní vozidlo. Zde absolutně platí jejich slogan: „Vy jezdíte, my se staráme.“

 

Dodržujte rychlost

V Norsku se velmi dbá na dodržovaní povolené rychlosti a proto jsou velice časté různé bezpečností akce a na hodně místech jsou rozmístěny stacionární radary na měření rychlosti. Nejnižší výše pokuty činí 600NOK. Když pojedete v úseku s maximální povolenou rychlostí 70km/h o 6-10km/h rychleji, tak můžete zaplatit 1600 a více NOK. Za odbočování bez použití směrových světel, nebo za jízdu bez zapnutých potkávacích světel hrozí pokuta 2000 a více NOK. Alkohol při řízení vozidla je od 0,2 promile trestný a od 0,5 promile dochází k odebrání řidičského průkazu. Pokuty je možné zaplatit buď hotově na místě, nebo Vám na místě policie vydá fakturu a i tak norské úřady zašlou zprávu o přestupku českým úřadům.

Přejít na:

Proč na ryby do Norska 1/2

Proč na ryby do Norska 2/2

 

Autor: Sim

Foto: rybolovnorsko.cz, May Liza Johansen

 

4 komentářů

  1. Sime, ten štikozubec je luxusní. Dlouho jsem neviděl tak krásně vyfocenou rybu! To pohladí oči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(12)
(106)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...