Nápověda Doporučujeme:

Maledivy jinak 2/2

Nad korálové atoly padla tma, před západem sluníčka jsme si stihli ještě zaplavat, ale koupel to nebyla dvakrát příjemná při pomyšlení, že noční dravci – žraloci, právě vyrazili na lov ke korálovým útesům. „Rychle z vody ven,“ velí kapitán. Posádka servíruje večeři. Podává se Wahoo s rýží na kari a zeleninový salát, jako zákusek máme čerstvý meloun. Po jídle rychle spěcháme na záď lodi, kde bude probíhat noční rybolov. Kapitán osvětlil zadní palubu a rozsvítil obrovský halogen do vody. Pod lodí se prohání velká hejna sardinek, které neustále něco ze tmy pronásleduje. Sardinky jsou zoufalé, v panice vyskakují k nám na palubu. Jsem naprosto šokován tímto představením. Úplně jsem zapomněl navázat prut.

 

Příprava nočního rybolovu

Náš průvodce Michal nás opět školí: „Při lovu na maso musíte navázat jednožilové nerezové lanko, jinak o velké ryby přijdete“ pronesl Michal. „To víš, že tam dám silon, nebudu přece chytat na jeřáb“ poznamenal jsem. A už připravuji montáž se 1mm silonem, tak ještě na jednoháček masíčko a sestava se 100g olovem se řítí do temných hlubin. Záběry přichází kolem 22 hodiny a to na všechny pruty zaráz. Většinou všichni sekají do prázdna, než přijdou na techniku lovu. Je to takový korálový feeder, záběr se zasekává na základě ohnuté špičky. Cítím jemné vibrace, „Prásk“ můj zásek sedí. Ryba okamžitě protáčí brzdu navijáku, má slušný tah. Také Radek něco táhne. Po pár minutách je ryba pod lodí, pěkný divoch, neustále mění směr. „Je to žralok“ volá Michal! Opravdu krásná ryba, tak 140cm. Plavčík okamžitě přiskočil a pokouší se vylovit žraloka do lodi, ale smůla, při otočce přesekla ryba můj návazec ze silonu a je pryč!

 

Jiggin přináší zajímavé úlovky

V pauzách, kdy to moc nebere skoušíme jiggin, který je na Maledivách nyní vemi populární, protože se jedná o velmi účinnou rybářskou disciplínu. Loví se velmi atraktivní druhy jako je tuňák dogtooth, modroploutví nebo velké bonita, ne zřídka zaútočí také žralok a některé druhy kaniců. Odložil jsem prut a jdu se občerstvit pivem. Připravil jsem si montáž s nerez lankem, Pavel mě následoval. Najednou si uvědomuji, že je půlnoc, stojím bosý v mokrých trenkách a není mě zima, všechno, čeho se dotknu, hřeje. Zvláštní, něco mě chybí, už vím, jsou to komáři a jiný hmyz, kterých jsou letní večery v Čechách plné. Tady nic, tropy a žádný noční hmyz, nejde mi to do hlavy, ale je to tak. Kluci chytají rybu za rybou.

 

Tropické usínání

Různé velikosti a různé barvy až oči přechází. Posádka šla spát, avšak jeden domorodců je stále na stráži a kontroluje naše úlovky, abychom nevytáhli na palubu jedovatou rybu nebo hada! Už nechytám, mířím do ložnice, kde už zmizela Hanča. Trochu jsme oslavili šťastný přílet, kolega dost chrápe, což je slyšet přes celou chodbu, tak tady spát nebudu. Procházím zadní palubu, kde probíhá výtečný rybolov a skvělá zábava. Jsem hodně vyčerpaný z celodenního rybolovu, já už chytat nebudu. Vylezl jsem si po žebříku na horní palubu, kde jsou připravena podložky pro slunění. Jsou velmi pohodlné, pozoruji noční oblohu plnou hvězd a pohupování lodi mě příjemně ukolébalo.

 

Zkoušíme dalšího mečouna

Ráno mě vzbudilo až nastartování lodi. Je kolem sedmé ráno, kapitán startuje a posádka umývá palubu. Pomalu se probírám a zjišťuji, že jsem usnul v mokrých plavkách, které na mě uschly. Celou noc jsem spal bez přikrývky a bez repelentů proti hmyzu. Neskutečné, lezu po žebříku dolů. Na zádi už operuje Michal. „Podej trollingové pruty, než se ostatní vzbudí, budeme mít mečouna na palubě“ hlásí. Loď se rozjíždí, čtyři pruty už táhnou svoje nástrahy. Začíná krásný den s azurovou oblohou. Během hodinky se servíruje snídaně.

 

Začíná opět fučet

Posádka již budí i ostatní lovce, kteří údajně chytali do čtyř hodin do rána. Pozoruji vibrující špičky prutů a užívám si chvil bez telefonního signálu, jen teplo, moře, ryby a já. Počasí se začíná kazit, vítr zesiluje až na 13m/s. Dnes to bude velmi rozfoukaný den. Trolling ve velkých vlnách vůbec nefunguje. Dařil se pouze jiggin v závětří atolů. Líbil se mi komentář Michala: „Hromada dogtaku, gtček, žraloci a k večeru 6x pendolino (chápej ryba silná jako vlak, který nejde ubrzdit) a vymotaný cívky, poslední slova vždy byla, voe brzdi, já už nemám šňůru.“ Všichni se moc těšíme, co přinese dnešní noc.

 

Závěrem

Asi nemá smysl se více rozepisovat a detailně rozebírat den za dnem. Myslím si, že jako malá ochutnávka letošního rybolovu v Indickém oceánu to stačí. Měli jsme to štěstí, že jsme si rybolov užili ještě před tím, než začal řádit Corona vir. Celkově hodnotím tuto sezónu velmi kladně, i když se nám nepodařilo ulovit hlavního představitele BigGame, což je marlin, ale co se nepovedlo nám, napravili kluci ze Slovenska. Není všem dnům konec, a já se sem určitě vrátím, abych zúročil, letos nabité zkušenosti. Pevně doufám , že panika kolem Corona brzy utichne a všichni se budeme moct do maledivských atolů vrátit, protože toto je ráj na zemi!

 

Přejít na:

 

Autor: Sim

Foto: Michal Kubíček, rybolovnorsko.cz

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...