Nápověda Doporučujeme:

Halibutové uzavření sezóny 2019 2/2

Při lovu platýse, je velmi důležité si uvědomit, že nelze kombinovat lov tresek a doufat v náhodný záběr. Doufat můžete, ale z vlastní zkušenosti vím, že velký platýs se mezi hejny tresek vůbec nevyskytuje, proto ho na místech, kde se vyskytují ve velkém počtu tresky, ani nehledejte. Velcí halibuti vyjíždí koncem léta na mělčiny 20-40m a dají se cíleně lovit. Když najdete správné místo a halíci mají „žravou“ ulovíte klidně dva kusy v jeden moment. Často se nám stalo, že se nám v období přílivu povedlo ulovit i 4 kusy za hodinu.

Halibut bývá opatrný

Teď k nástrahám, mezi nejúčinnější patří gumové ryby 15–30cm. Na takovou rybu potřebujete zátěž v podobě jigové hlavičky. Je vcelku jedno, jestli použijete dražší roybait nebo úplně jednoduchou hlavičku s jednoháčkem. Nesmírně důležitá je však gramáž. Vzhledem k tomu, že halibuty budeme převážně lovit na hloubce 20–35m, tak potřebujeme maximálně hlavičky do 200–300g. Pokud použijete těžší, tak si buďte jisti, že platýs vyrazí za vaší nástrahou a pokusí se ji ochutnat, pokud se bude chovat nějak jinak než je zvyklý u přirozené potravy, tak nástrahu nedobere a vy tento záběr většinou ani nepoznáte, ale uvidíte placku, jak jede za nástrahou až pod loď. Pokud tam však napíchnete lečí hlavu, tak když ji halík ochutná, tak se mu nebude zdát nepřirozená a klidu tuto nástrahu dobere. Mezi nejúčinnější barvy gumových ryb patří modrostříbrná, modrobílá, černobílá.

Kontrola vybavení

Najít nějaký univerzální a zaručený recept „ jak na ně „ asi není možné, ale určitě si můžeme říct, jak se vydat štěstí naproti. V první řadě nesmíme podcenit svou rybářskou výbavu. Kvalitní pruty od renomovaných výrobců, kratší pro lov s nástražnými systémy, delší pro ripery a jiné vláčené nástrahy. Multiplikátory nejlépe s pákovou brzdou, její velká citlivost a snadné ovládání se mi nejednou osvědčilo. Každý prut pořádně zkontrolovat. Neporušenost rolen nebo oček, povrchové vady nebo různé „otluky“ budou nekompromisním ohybem prověřeny. Ne každý věnuje patřičnou pozornost takovým drobnostem jako jsou kroužky, pevnostní karabinky a obratlíky. Je to jen spotřební materiál a tak k nim i přistupujte. Osobně bych karabinku úplně vynechal, opakovaně jsem se přesvědčil, že se dokáže sama otevřít a narovnat. Bezpodmínečně nutné je zhotovení vlastních šokových návazců z kvalitního monofilu, můžeme používat i průměry 1,6 a 2,0 milimetry.

 

Použití profi návazců

Rovněž bychom měli návazce pravidelně převazovat, zvláště pokud jsme na nich již zdolávali nějakou pořádnou rybu. Od věci není ani pravidelná kontrola pletenky, určitě alespoň prvních 20–30 metrů od návazce může být o nějaký ten podmořský kopec porušena a případný souboj s králem norských vod by nemusela ustát, je lepší ji o pár metrů zkrátit sami než to za nás udělá nějaká ta trofejka. Samostatnou kapitolou je vázání uzlů, to je nejslabší článek celého řetězu. Kdo ho nesprávně uváže, má zaděláno na ztrátu ryby. Doporučuji používat profesionální návazce od Savagegear, které vyvinuli skuteční profíci. Úhoříky pro lov halibutů používat s impozantními háčky 12/0 i více. Pilkery všech barev s velkými trojháky, hodně se osvědčili i švédské stříbrné. Ripery s masivním jednoháčkem, klidně i velikosti 25 a více centimetrů. Návazce na mrtvou rybu opatřit jednoháčky s chemicky ostřenými hroty o velikosti 16/0. Celý ten arzenál vypadá až neuvěřitelně, ale přesvědčil jsem se, že má své opodstatnění.

 

Jak zabere halibut

Způsob vedení nástrahy bývá mnohem jednodušší než si myslíte. Nástraha se spustí ke dnu, potom, ťukneme o dno a navineme na naviják jednu až dvě otočky, abychom měli jistotu, že nástraha bude těsně nade dnem, sem tam se může i dna dotknout. Teď se pohodlně usaďte v lodi, uchopte prut a dál nedělejte nic. Lákavý pohyb už vykoná moře samo pomalým driftem. Záběr od halibuta bude zpočátku vypadat jako vázka, protože prut se ohne, potom vyčkejte dvě vteřiny a zasekněte. Pokud to byla vázka, tak zkontrolujte nástrahu, jestli na ní nemáte chaluhy a hoďte ji znovu na dno. Tento způsob lovu opakujte celý den a pokud možno tak celý pobyt, protože lov halibuta je o obrovské trpělivosti. Tam, kde se chytají platýsi většinou nechytíte žádnou jinou rybu, takže to bývá o málo záběrech, ale když se to povede, tak máte na co vzpomínat celý život.

 

Přejít na:

 

Autor: Sim

Foto: rybolovnorsko.cz

1 komentář

  1. Omlouvám se za mírné pedantství,ale pro milovníky spánku – nebude to 8h ,hodinu před přistáním budete vzbuzeni rozhlasem,případně personálem.
    Treska tmavá-sei má nad 62°míru 45cm,to už je dost selektivní nástraha. V březnu,dubnu při tření tresek se dají halibuti chytat společně s nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...