Nápověda Doporučujeme:

Jak na platýse

Nejdůležitější je chytat platýze tam kde jsou, vím že je to dobrá rada nad zlato ale je to tak. Takže začneme vytipováním lovného místa, jde lovit jak ze břehu, tak i z lodě, ideální je najít písečnou plotnu jen s malým porostem chaluh.

 

Kde je hledat?

A to bud podle echolotu nebo podle námořních map s rozepsaným složením dna, na mapě hledáme písmeno „S“ jako SAND což znamená písek. (např. Mapa dna )Ideální hloubka je cca 15-25 metrů, ale je to o zkoušení a troše toho hledaní, například v Dánsku takovou hlubinu jen těžko najdete, proto se tam placky chytají do 10 metrů. V Norsku jsou platýzi i v mělčí vodě ale většinou jsou menší vzrůstem. Platýzi nemají rádi svahy a hrany proto hledáme rovnou plotnu. Výborná plotna je před hasvickým zálivem na Soroya, kde se kromě malých platýsů může splést také halibut, mořská kočka, nebo treska.

 

Na co chytat?

Návazec jde koupit bud hotový, nebo si návazec udělat. Na návazec používám silon cca 0,35 (ale je to celkem jedno), s koncovým olovem a dvěma až třemi bočními návazce nad olovem cca 40 cm od sebe. Nad háček je dobré dat nějaké korálky a cingrlátka, které fungují jednak jako atraktor a druhak braní nástraze zapadnout mezi řasy nebo případné kameny. Olovo používáme podle prutu ať se nám dobře nahazuje, takže řekněme 60-150g.

 

Nejlepší nástraha

Jako návnada se dá použít fůra věcí, nejjednodušší jsou kousky masa po filetování, necháváme si bříška nakrájena na proužky velikosti cigarety (kdo nekuři tak cca 1*6cm) čím tučnější ryba tím lépe (makrela, sleď). Použít jdou i různé mušle,krevetky a mořští šneci těch je všude habaděj. Nejlepší nástraha jsou však píseční červy, které vyrýváme za odlivu na písečných plážích. Kde žijí, poznáme podle jejich písečných „domečků“(viz foto).

 

Vhodná doba

Chytáme večer za stmívání nebo ráno za rozbřesku. Ideální je když se večer potká s přílivem, když hodně proudí voda. Nástrahu často přehazujeme, protože ji ožírají drobné rybky a kraby. Platýz je hejnová ryba a najíždí v nepravidelných intervalech. Tím pádem se stane, že jste dvě hodiny bez záběru, potom chytnete 10 platýzů, načež zase hoďku čekáte na záběr. Když bydlím někde kde mam verandu přímo nad vodou, tak mám nahozené dva pruty na platýze celou dobu. Při chytání se chytnou i jiné druhy ryb: štítník, kočka, treska… tátovy se jednou do nástrahy zamotal i humr, ale to už je jinačí štěstí.

 

Autor: Snori

Foto: Michal Simčo

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(13)
(107)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...