Nápověda Doporučujeme:

Doporučené nástrahy 2017

Sezóna je v plném proudu a není od věci si připomenout pár neúčinnějších nástrah na severní atlantik. Nebudu zde rozlišovat, jestli se jedná o vláčecí nástrahu, nebo pilkrovací. Způsob použití už závisí na každém z nás, co má z dané lokality vyzkoušeno. K napsání tohoto článku mě přiměl fakt, že nástrah každým rokem přibývá, ale jasní favorité zůstávají. Nováčci se mě často ptají, jaké nástrahy si pořídit do středního Norska a co vzít na úplný sever. Odpověď je velmi jednoduchá, rozhoduje velikost. Na sever volíme spíše větší nástrahy kolem 20–30cm a do středního Norska je to spíše 9–15cm.

doporucene_nastrahy_2017_1

 

Střední Norsko i sever

V letošních doporučovaných nástrahách se podíváme jak na osvědčené nástrahy, tak i na pár novinek, které je vhodné mít sebou pro přídad, že „klasika“ nezabírá. Představíme si vhodné návnady jak do středního Norska, tak i na úplný sever. Určitě se nezapomeňte v komentářích pod článkem podělit s ostatními, co se Vám osvědčilo a na co nejvíc ve kterém období jdou.

doporucene_nastrahy_2017_2

 

Gumové ryby s olověnou hlavou

Letos přichází na trh velice zajímavá série velkých gumových ryb s jedním jednoháčkem ve hřbetu. Barevná nabídka je velmi atraktivní, protože se zaměřuje na barvy oblíbených nástražních ryb jako je treska tmavá, treska jednoskvrnná nebo sleď. V gramážích můžete vybírat od 295g přes 365g až do 425g. Pro zvýšení šance na zdolání maximálního počtu ryb doporučujeme přidat trojháček (pomocí magnetu) do ocasní části, podobně jako jsme Vám to předvedli u velkých vláčecích ryb Daiwa. Tyto ryby mají speciální úchyt na návazec, se silnou pletenkou ze spod, v hlavové části.

doporucene_nastrahy_2017_3

 

Nástrahy Zoom

Neumím si představit lov polaků v létě bez žížal Zoom. Tato nástraha je tak účinná, že si troufám říct, že dovede vybrat osazenstvo polaků do posledního, z daného místa. Pro některé rybáře se stal lov polaků, nejzajímavějším způsobem lovu. Ten kdo miluje lehkou přívlač si určitě přijde na své. Stačí Vám proutek 20-40g a naviják ve velikosti 4000, osazený splétanou šňůrou o průměru kolem 0,20mm. Chytá se na malých hloubkách 5-25m na chaluhovými pralesy. Co může být lepšího, než si zdolat velkou bojovnou rybu na jemné vybavení! Pro začátečníky se doporučuje se vybavit základními barvami jako je modrá, černá a červená. Pro lov na Zoom se nejvíce osvědčily hlavičky Jig Torpedo 22g nebo 28g. Denní doba hraje při letním rybolovu velkou roli. Nejlepší časy jsou při rozbřesku a potom hodinku před západem slunce. Není tolik světa, ryby už tak dobře nevidí a jsou méně opatrné.

doporucene_nastrahy_2017_4

 

Roybait

Paprikám a pilkrům dnes šlapou na paty gumové nástrahy z dílny Roybait. Jedná se o revoluční novinku pro lov velkých exeplářů halibuta a tresky obecné. Celá série těchto fantastických nástrah byla pro sezńu 2017 kompletně přepracovaná, přibyly nové gramáže i barvy. Za zmínku určitě stojí nová gramáž 140g, která je vhodná do středního Norska pro těžkou přívlač, která je účinná zejména na velké kelery, kteří se loví na propad ze sloupce. Za zmínku určitě stojí nová barva Gold fish, která v temných hlubinách neodolatelně světélkuje.

doporucene_nastrahy_2017_5

 

Nabídka pro 2017

V současnosti dodáváme na trh ryby v gramážích 140g, 200g, 230g, 250g, 300g, 400g, 500g a 600g. Nejvíce se ovšem prodávají 250g a 300g, protože nyní je v Norsku hit, lov halibutů na hloubkách 20–30m. Těm, kdo touží po úlovku velké tresky nebo kočky, mohu doporučit těžší gramáže, neboť tato nástraha dovede i selektovat velikost ulovených ryb. Pokud nastražíte rybu ve velikosti 32cm a hmotnosti 600g, buďte si jisti, že vás nějaká sedmdesátka určitě otravovat nebude. Tím nechci říct, že na naše nástrahy berou jen velké ryby, ale Vy si velikostí nástrahy můžete sami určit, jaké ryby vás zajímají a nemusíte z hlubin tahat a zabíjet malé rybí potomstvo. Velice důležitým faktem je i to, že naší nástrahou se nepodsekávají ryby, jak tomu bývá velmi často při pilkrování.

doporucene_nastrahy_2017_6

 

Technika lovu s Roybaitem

Velká gumová ryba nedposekává ve sloupci  menší tresky za břicho, jak tomu často bývá při pilkrování, ale počká si, až si ji nějaká velká treska vybere. Mohu garantovat, že nějaká šedesátka nástrahu o velikosti 32cm určitě atakovat nebude. Spíše čekejte velikost ryb 100cm+. S vedením této nástrahy je to také velmi jednoduché, tvar a barva gumové ryby jsou tak dokonalé, že nemusíte pilkrovat a tahat nástrahu jeden metr ve sloupci, ale stačí se v klidu usadit. Prut dobře uchopit a čekat na záběr, který bývá velmi razantní. Potom Vás čeká zasloužený souboj s velkou rybou, která nebude podseklá, ale trojháček bude sedět pěkně v koutku tlamy.

doporucene_nastrahy_2017_7

 

Zkušenosti z lovu skrejí

Hloubka 95m a ryby jsou od 50m do 90m ve sloupci nade dnem. Nikde jinde na světě jsem neviděl takovou masu ryb. 40m na výšku a rozloha asi 2km čtverečný. Nechci to nějak počítat, ale toto je opravdu hejno nedozírné hodnoty. Jarda si chytá svoji kvótu na kolečko Juxa s pěti paprikami a kilovým pilkrem. Já pouštím do hejna Roybait 600g 32cm. Jarda loví okamžitě po spuštění rybu za rybou, tahá je po 3-4ks nahoru. Já na záběr čekám cca 2-4minuty, ale vždy mám větší rybu přes 15kg. Zažívám neskutečný rybolov, nikam se nenajíždí, ryba se nehledá. Najde se jednou a pak se těží, třeba 4h jeden drift a ryby pořád pod námi!

doporucene_nastrahy_2017_8

 

Švédský nerezový pilkr

Nepřekonatelná norská klasika, která dovede z daného místa vytěžit maximum ryb. Svým tvarem a pohybem připomíná mrtvou nebo zraněnou rybu propadající kde dnu. Velmi často se stává, že dojde k záběru ještě předtím, než dosedne ke dnu. Nerez vyleštěný jako zrcadlo na ryby v Norsku neskutečně funguje. Na počet záběrů se nedá přirovnat k žádné gumové nástraze, proto bývá švédský pilkr doporučován v období, kdy ryby moc aktivní nejsou. Nerezový Švédský pilkr je pravděpodobně to nejlepší, co můžete na rybolov do Norska pořídit. Při jeho výrobě jsme vycházeli z osvědčeného designu „Solvkroken“, který jsme ještě vylepšily agresivním tvarem a umístěním háčků na bok pilkeru. Tímto jsme docílili vyloučení poškození kroužku a háčku při pilkrování na skalnatém dně. Přidáním třpytky do těla pilkru jsme zvýšili agresivitu této nástrahy na maximum. Třpytka při každném pohybu odráží tisíce lesků, které neodolatelně vábí ryby. Tento pilkr vyniká fantastickou účinností pro lov trofejních exemplářů tresek obecných a halibutů.

doporucene_nastrahy_2017_9

 

Nerez pilkr a paprika

Absolutně nej nástraha na tresky obecné a kelery. Tato nástraha je hojně používaná Nory, kteří loví z kutrů na kolečko. Pokud pojedete na velké tresky, doporučujeme návazec převázat silonem Platil 0,80mm až 1mm, potom je jistota, že vám to trofejní kus neroztrhne. Používá se také samostně jako přívěs do horního závěsu pilkru. Švéd a paprika patří mezi Norskou klasiku, kterou hned tak asi nic nepřekoná. Letos zažívají renesanci nové chobotnice, které jsou dvoubarevné ve stylu Red Head (červená hlava) s fluo třásněmi. Zažili jsme mnoho dní, kdy tresky odmítaly červené papriky a jakmile jsme je vyměnili za chobotnice, tak přišli okamžitě záběry. Chobotnice můžete vyskoušet i v severním Norsku, protože se vyrábí i ve velkých verzích až 18cm, osazené 12/0 háčky.

doporucene_nastrahy_2017_10

 

Velké twistery

Twister z měkké gumy s kulatým ocáskem náleží do kategorie nejpřitažlivějších nástach na Halibuty a velké Tresky – nový GRUBIN SHAD nabízí některé další detaily, které zvyšují jeho rybářské úspěchy na moři. Vroubkované tělo vytváří vybrace, které velmi dráždí dravce. Toto vroubkování dále napomáhá turbulencím a vibracím, které způsobuje zajímavé a dráždivé pohyby ocásku, což také vyznamně zvyšuje šanci na úspěch. Při vedení této nástrahy se doporučují krátké razatní škubance, abyste agresivně rozvlnili vroubkobání těla.

doporucene_nastrahy_2017_11

 

Magické oko

Tato lišácká nástraha si v posledních letech získala velké množství fanoušků, pro svoje universální použití. Samotná nástraha není určena k okamžitému nastražení, ale musí se ještě dolatit. Dá se kombinovat pro lov na maso u dna, nebo se doplní velkým riperem, či twisterem pro hlubinnou přívlač. Velikost kolem 100g se dá využít pro těžkou vláčku s 15cm ripery. Tato nástraha bývá osazena velkými jednoháky s dlouhým ramínkem, takže se hrot háčku dostane pěkně k ocásku ripera, odkud přichází 100% záběrů. Dodává se v grámážích 100-1000g, takže si vybere každý lovec, podle místa a hloubky, kde chce lovit.

doporucene_nastrahy_2017_12

 

 

Autor: Michal Simčo

Foto: topfishing.eu a rybolovnorsko.cz

 

 

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...