Nápověda Doporučujeme:

Lov velkých kelerů 1/3

Po úlovku takové ryby touží asi každý, kdo do Norska cestuje za rybami. Jeho záběr je nepopsatelný, přide znenadání, když ho nejméně čekáte, připraven odhalit tu nejmenší slabinu Vašeho náčiní. Pokud nemáte kvalitní vybavení, nemáte šanci ulovit kelera přes 1m na přívlačové vybavení. Tato ryba se také zdržuje na velkých hloubkách, takže ani pilkrovačka není k zahození. V tomto případě dvě papriky nad sebou a pilkr znamenají také ztrátu trofejního úlovku, pokud nepoužíváte návazec ze silonu o průměru minimálně 1mm. Ano, takto bojuje velký keler – velmi žádná sportovní ryba norského moře.

 

Kdy na ně

Nejvhodnější čas pro jejich lov je od měsíce května do října. V severním Norsku kolem Soroya je nejlepší čas vrchol léta červenec, srpen a září. Dorůstá délky až 1,5 m, ale obvykle se loví jedinci 80-90 cm (nepočítáme-li salátové exempláře do 50cm) a ryby délky nad 110cm jsou považovány již za slušný úlovek (ve středním Norsku), směrem na Sever se úlovky dramaticky zvětšují. Vyskytuje se po celém pobřeží Norska, nejčastěji ve velkých hejnech, která se pohybují na volném moři, ale za potravou táhnou i do fjordů a menší exepláře najdete dokonce v přístavu mezi loděmi. Ty nazýváme tzv. nástražky na lov halibutů a velkých tresek. Další přezdívkou, kterou se tato ryba může pyšnit je přezdívka černé torpédo a toto slengové jméno jednoznačně vypovídá o tom, že se jedná o opravdu bojovnou a zároveň velmi rychlou rybu.

 

Kde hledat velké kelery

Vhodné podmořské hory si můžete najít pomocí webové stránky Gislink.no, kde si snadno vyhledáte oblast, ve které budete lovit a poté stisknete tlačítko sjøkart. Následně se vám zobrazí mapa hloubek a vy tak budete moci hledat podmořské hory a další různá místa pro lov velikých kelerů ještě před výjezdem na moře. Další možností je vyhledání vhodných lovišť pomocí software Garmin přímo v lodi na navigačním přístroji. Pokud si nebudete jisti, že na tato místa dorazíte přesně, opět si můžete z mapy na webu vytáhnout GPS souřadnice těchto míst a poté je naťukat do echolotu s GPS.

 

Lov na přívlač

Na přívlačový prut do dvou set gramů se pobavíte s kusem měřícím například pouhých osmdesát centimetrů. Častokrát se vám taky stane, že už budete opravdu v koncích, a to nejen se silami, ale například i s pletenkou ve vašem navijáku. Kdybych měl bezprostředně zapisovat postřehy ze soubojů s kelery přes metr, určitě by mi nestačilo pár stran papíru, možná i celý zápisníček, a tak se raději zaměřím na informace, které by pro vás mohli být přínosné a třeba tak pomohu i někomu dalšímu splnit si sen o opravdu veliké tresce tmavé. Navíc mnohem lepší variantou je, když si člověk vyzkouší souboj s tak krásnou rybou na vlastní kůži, než aby slyšel podrobnosti o stylu boje této ryby z druhé ruky. Tak pojďme na to.

 

Lov s multiplikátorem

Při pilkrování na hloubkách potvrdil multiplikátor Daiwa 500 potvrdil svoje kvality, jak při lovu tresek na dně, tak i při lovu kelerů ve sloupci. S pomocí funkce Jig/Pickup doslova vdechnete své gumové rybě život, lov halibutů nikdy nebyl tak snadný, jak s tímto multiplikátorem. Také lov velkých kelerů ve sloupci je výbornou záležitostí, díky digitálnímu počítadlu odvinuté šňůry máte přesné informace, v jaké hloubce se vaše nástraha pohybuje. Stačí nastavit potenciometrem vhodnou rychlost, jakou se má nástraha pohybovat a velcí keleři, lovící rybky uprostřed vodního sloupce určitě neodolají.  Za sebe musím říct, že mě D500 velmi příjemně překvapila svojí univerzálností, pro použití na různé způsoby lovu. Rybolov jsem si dokonale užil a příští rok jede zase určitě semnou!

 

Multiplikátor s malou spotřebou

Daiwa 500 má malou spotřebu elektrické energie, s doporučenou baterií 12V/7Ah vydrží až 14hodin nonstop lovu na stometrových hlubinách. Svojí elektrickou sílou si hravě poradí s nástrahami od 100g až do 1000g. Součástí balení jsou elektrické kabely s pojistkou proti přepólování multiplikátoru. Koncovky jdoucí na baterii jsou osazeny kroko svorkami, které chrání baterii proti ulomení kontaktu, při nenadálé situaci v lodi. Multiplikátor je vhodný i na rybolov z držáku na lodi, prostě nastavíte požadovanou hloubku a pohyb lodi už sám vykoná fyzicky náročné pilkrování za vás. Stačí jen bedlivě sledovat špičku prutu, jakmile se ohne, hra začíná…

 

Přejít na:

 

Autor Michal Simčo

Foto rybolovnorsko.cz

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...