Nápověda Doporučujeme:

Grefsnesvagen 2015

Kemp v Grefsnesvagenu na ostrově Hitra není potřeba zvláště představovat. Za ty léta jím prošlo spousta vláčkařů a začátečníků, kteří své rybářské srdce zanechaly v Norsku. Pro mnohé je tato lokalita „odrazovým můstkem“ pro další expedice a dobrodružství. Mně a kamarádům nám tato lokalita přirostla k srdci. Také jsem stál před rozhodnutím, jestli každý rok budu měnit místa a poznávat Norsko, nebo zůstanu v jedné lokalitě. Na jedno jsem přišel hned na začátku, a to, že pro úspěch je nutné znát perfektně lokalitu. Druhý důvod byli Polaci na mělčinách… Za ty roky jsme odzkoušeli spoustu technik, nářadí a nástrah, až se z toho vyvinula skupina nadšenců, kamarádů, kteří se podílejí na zdokonalování lehké vláčky v Norsku. Naší snahy si všiml i jeden významný výrobce rybářského náčiní a přišla nabídka, která se neodmítá.

grefsnesvagen_2015_6

Život testera

Vzniknul Aquantic Team. Rok 2015, je čtvrtý rok naši spolupráce a letos jsme naplánovali dvě výpravy za Polaky. Termín jsme zvolili na 4.6–16.6 a 30.8–12.9. Přípravy začaly už začátkem roku. Dávala se do hromady parta a rozdělovaly úkoly. S netrpělivostí jsme očekávali, co nám připraví výrobce na testování. Spousta lidí si řekne, to se jim chytá, když mají za sebou sponzory, ale není to tak „růžové“ jak to vypadá. Každý rok chytáte s novým náčiním a nikdy nevíte, jestli vám sedne a jak se bude chovat při zdolávaní ryb. Od dubna nepřetržitě „visíme“ na rybolovu Norsko a sledujeme rozběh sezony. Počasí, počasí a zas počasí… celé jaro je souboj s počasím. Víme, že všechno letos bude o měsíc opožděné a v hlavě se mi míchají všechny možné varianty.

grefsnesvagen_2015_11

Vítr a zase vítr

S výběrem termínu je to ošemetné, přírodě neporučíš a může se stát cokoliv. Proto je potřebné mít dopředu připravený náhradní scénař. Těší mě, že se znovu potkám se Salmonem , Radkem a taky s dalšími kluky. Jak se blíží termín odjezdu nervozita stoupá. Už víme, že to bude souboj s počasím. Malá jiskra naděje je samotná lokalita se spousta ostrůvkami, kde se dá schovat i za silnějšího větru. Cesta proběhla v pohodě a už nás vítá pochmurné počasí v Grefsnu. Jakoby nám příroda naznačila, že si máme pospíšit. Víme, že máme jeden a půl dne na rozchytání a pak se pořádně rozfouká. Trochu mi je líto nováčků, hned na poprvé chytnout takové špatné počasí je pech.

grefsnesvagen_2015_10

Na první nához

Po prvotním shonu s ubytováním a přípravě náčiní vyrážíme na vodu v poledne. Na lodi jsme ostřílená parta, ale je to jen na pár hodin, neboť jsem slíbil nováčkům, že je zasvětím do lovu polaků. Při výjezdu se zastavujeme hned u první skály, a tak trochu opomíjená, všichni spěchají dozadu a většinou zůstává nepovšimnutá. Navázaný mám flashjig. Poslední roky je to nástraha, s kterou už rituálně začínám sezonu. Nový prut, naviják a šnůra s návazcem vzbuzují ve mně mnoho otazníků. Pomalu plujeme ke skále a hledám vhodnou polohu pro první nához. Kolegové jsou už také připraveni a už to letí… Každý máme jinou nátrahu. Po dopadu a pár návinů se ozýva Milan je tam… v tom Maťovi taky zazpívá cívka a mně od toho překvapení málem vylít prut z ruky, jen taktak jsem stihl povolit ještě dotaženou brzdu. Tři polaci najednou, to je to kouzlo prvního náhozu. Tři nádherní polaci, a tradičně šli na zpátek, abychom si nerozlobili Poseidona, pak už pokračovalo standardní obchytávání ostrůvků a nespočet soubojů s polaky a obecňačkami.

grefsnesvagen_2015_2

Barva nástrahy rozhoduje

Je docela silný drift a rozhoduje umění správně najet k ostrůvkum. Pořád myslím na nováčky, jak se jim asi daří. První poznatek byl, že ryby berou líp na statické vedení nástrahy, proto se rozhodujeme používat hlavně Zoomy a nové Slim Jeany, na obě nástrahy berou ryby spolehlivě, ale je to spíš chytání jak s feeedrem, po dvou hodinách přestupují k nováčkům a učím je základy. Docela to zvládají, jen se jim nezamlouvá, že musí pouštět ryby pod 60cm. Množství hezkých ryb jich nakonec upokojí a míra 60cm se stáva pro ně samozřejmost. Jeden s poznatků byla barva nástrah, na kterou reagovali ryby. Polaci do večerních hodin brali skvěle tmavěfialové a pak světlé barvy. U obecnaček hlavně oranžové odstíny. Pomalu se horší počasí a už víme ,že pár dní nás nečeká nic hezkého. Třetí den všichni oddychují a dobíjejí energii. Nikomu ani tak nevadí, že se nedá jít na vodu. Další den od rána mám jednu návštěvu za druhou, rozebíráme pořád dokola taktiky, systémy navazování, až se rozhodnu udělat přednášku v kongresovým centru. Jsem překvapený vybavením centra a hlavně to, že mi bezvadně fungují prezentace. Téměř všichni se zájezdu se účastní a rozproudila se dlouhá výměna zkušeností.

grefsnesvagen_2015_1

Rybářské závody

S otázkou udělat závody jsem se potýkal už v minulých letech. Až teď je možnost vyplnit neutěšenou dobu závody, dáváme hlavy do hromady a vymýšlíme pravidla. Juraj, zkušený fotbalový funkcionář se nabídl dělat hlavní rozhodčího a já budu ředitelem. Celkem se nám přihlásilo 43 lidí, téměř celý zájezd. Soutěžit se bude na dlouhých molech. Dobu jsme zvolili na příliv. Soutěžilo se ve třech disciplínách a to první ryba, největší ryba a největší počet ryb. Bylo zajímavé sledovat přípravu. Každý se chystal na něco jiného a napětí bylo všude cítit. V poledne se otevřela obloha a na celou akci nám svítilo sluníčko a utišil se vítr, no prostě paráda. Taky nás poctil návštěvou Honza Dufek s přítelkyní, a daroval nám skvělé ceny. Závod byl odstartován v 16 hodin a hned první nához učinil vítězem,, První ryba,, nováčka Helenku… Bylo zajímavé sledovat jednotlivé taktiky rybářů. Kolega vsadil na platýzy a povedlo se mu ulovit celkem 3 kusy. Další zvolili místo u výtoku s filetárny a bodovali obecňačkami nej 72cm. Vítěz o největší počet ulovil celkem 9 ryb.

grefsnesvagen_2015_7

Práce s nováčky

Akce se mimořádně povedla a hezky vyplnila prostoj se špatným počasím. Po vyhlášení se znovu zatáhlo a začalo pršet vodorovně. Počasí nám dává naději na poslední dva dni. Doplňujeme energii a čeká nás 48hodinový maraton na vodě. Já začínam opět s nováčky a povedli se nádherné ryby. Relativně zklidněné počasí dává možnost testovat další nástrahy a slibně to vypadá se Slim jimami. Polaci reagují na ně skvěle, akorát musíme najít správný háček. Správné použití háčků na jednotlivé nástrahy je samostatná kapitola, o které napíšu později. Co dodat na závěr….Počasí neporučíš, snažili jsme se z minima vytěžit maximum a myslím ,že se to povedlo. Stálo to enormní úsilí, s nováčky i na úkor svého pohodlí, ale vznikly nové přátelství, utvrdily se ty staré a o tom to celé Norsko je! Nejen o rybách. Podzim už byl o něčem jiném.

grefsnesvagen_2015_9

Autor: Pavel Vyboh (jiggin)

Foto: Pavel Vyboh (jiggin)

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...