Nápověda Doporučujeme:

Pozdní léto na Bakkanu 1/2

Hlavní cíl jsou makrely

Na začátek musím upřesnit, proč jsem tady. Musím nachytat makrely, abych zajistil pro celou rodinu přísun omega tři mastných kyselin na celou zimu. Prostě udírna nesmí vyhasnout. Lovu makrel jsem podřídil úplně vše. Takže lovím na stříbro zakončené 60g pilříkem, aby pomalu klesal sloupcem a lákal makrely. Včera jsem při ohledání lokality projel dopoledne levou stranu směrem k majáku. Byl to velký pohřeb. Zkoušel jsem výjezd na kanál kolen tyčí. Potom jsem si šněroval kolem břehu zkoušel snad sedm míst až do ústí fjordu. Byla to velká „zábava“, vycházelo to jedna makrela za hodinu.

pozdni_leto_bakkan1_2

Jak najít makrelu

O makrelách je známo, že se toulají hodně daleko na otevřeném oceánu a mohou kdekoliv odbočit přímo k pobřeží, jsou však určité oblasti, kterým dávají přednost. Všeobecně se dá říci, že to jsou nejčastěji mělčiny 15 – 20m se širokými a otevřenými písčitými zálivy, ale narazíte na ně také v ústí fjordů, na skalnatých rozích. Mnohé zálivy se při vrcholícím přílivu stávají hlubokými a pak za nimi bývá stupňovitý břeh. To je důvod, proč zde můžeme narazit při vrcholícím přílivu na makrely, které rychle loví podél zadního okraje zlomu. Skalnaté rohové úseky pobřeží, které ohraničují tyto zálivy z obou stran, jsou pro náš lov mnohem nejvhodnější.

pozdni_leto_bakkan1_3

Systém na úspěšný lov

Vyzkoušel jsem i Dypfest, kde jsme s Béděm byli dva roky na zad velmi úspěšní, ale i tam nic, ani ťuk na hloubce 120–150m. Úplně zoufalí najíždíme do ústí fjordu, zkouším roh 20–30m. Nic, prostě tady makrely fakt nejsou. Vracíme se zpět a mám fakt pět makrel jen k obědu. Odpoledne jsem se vydal na pravou stranu směrem k ZOO až ke krvavému majáku, ale tady to bylo ještě horší. Za 3h lovu jedna makrela. Takový výprask jsem tady dlouho nedostal. Zbývá jediná možnost – vydat se ráno na Mellstain. Vybral jsem si SZ stranu s plotnami kolem 20–40m. Nejdříve brali jen malí keleři, kteří zde jsou v miliónových počtech. Řekl bych, že snad dovedou vytlačit makrely. Proto jsme vyjížděli z hejna a na okrajích byly makrely. Byly místa, kdy jsem půl hodiny tahal kelírka jednoho za druhým a makrela ani jedna. Bylo to zoufalství, věděl jsem, že pokud chci makrely, tak nesmím navázat gumu a zachytat si tresky nebo polacky. Musím vydržet u stříbra a pilkříka 60g, aby pomalu propadal sloupcem a vábil makrely.

pozdni_leto_bakkan1_7

Dokonalý dravec

Podobně jako tuňák patří makrela do čeledi makrelovitých. Žijí na otevřeném moři a jsou velmi hbitými plavci. Jejich charakteristickým znakem je, že postrádají plovací měchýř. Plovací měchýř ryb zajišťuje možnost přizpůsobení váhy tlaku vody a díky tomu jsou ryby schopné plout. Ryby, které žijí na dně nebo jsou výrazně rychlými plavci (jako například makrela) nemají dokonale vyvinutý plovací měchýř. Tato fyzická vlastnost činní makrelu extrémně pohyblivou a pomáhá jí uniknout velkým predátorům, jakými jsou například treska obecná, žralok sleďový, kosatka nebo sviňucha. Má to však i jednu nevýhodu, aby se neutopila, musí být v neustálém pohybu, zato může lovit v různých hloubkách.

pozdni_leto_bakkan1_1

Občas se povede i treska

Ten den bylo na vodě fakt horko, takže jsem se brzy vyslékali. A myslím, že jsme si i trochu spálili čumáky. Hejna kelerů a makrel sledovali i větší dravci, tak se mě podařilo na pilkříka ulovit i krásnou tresku. To už jsem ani nedoufal, protože jsem nástrahu udržoval v půlce sloupce, kde se dal předpokládat výskyt makrel. Na hloubce 52m si tato treska vyjela minimálně 15m do sloupce, aby si mohla pochutnat na tomto pilkříku, kde totálně zničila trojháček, který se vyléčil kleštěmi.

pozdni_leto_bakkan1_4

Péče o úlovek

Makrely bylo nutné okamžitě na vodě vykuchat a uložit do thermo boxu na led, aby se nezačali kazit. Konečně se daří, ryby berou, ale táta dostává záběr mnohem větší, než jsme zvyklí, že by tři makrely zaráz? Ne, je to jinak, pilkříka sežral ostroun. Kroutí se jako krokodýl a zaráží trn do ruky. Zpočátku nevěnujeme zranění pozornost, ale rána pořád krvácí a chtěla by odborně ošetřit. Fakt jsem nevěděl, že žralok ostroun se jmenuje podle těchto nebezpečných trnů. Okamžitě zastupuji zdravostní sestru, ale nemáme lékárničku, abych ránu vyčistil a zalepil. Nevadí, použijeme hadru na utírání rukou. Táta musí vydržet! Trochu to štípe, nevadí, chytáme dál, makrely jsou pod námi. Berou pěkní tlusťoši.

pozdni_leto_bakkan1_5

Přejít na:

Pozdní léto na Bakkanu 1/2

Pozdní léto na Bakkanu 2/2

 

Autor: Sim

Foto: Sim

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...