Nápověda Doporučujeme:

Polak “Rytíř” Středního Norska 1/5

Mám to pořád před očima, když jsem poprvé spatřil pod molem v Norsku zelené torpédo honíci rybičky. Neměl jsem ani potuchy o jakou rybu se jedná, ale rozhodně jsem ji chtěl ulovit… jak jsem záhy zjistil, nebude to tak snadné. Pořád pamatuji na ty rozklepané ruce, když přišel razantní záběr snad na stou gumu, kterou jsem mu nabízel. Ulovením prvního Polaka odstartovalo mou neskutečnou touhu po lovu této fantastické ryby.

polak_rytir_str_norska1_1

Intenzivně proplouvá mělčiny

Tehdy jsem ucítil, že je to ryba, za kterou se chci do Norska vracet a věnovat se jejímu lovu. V sérii článků se Vám pokusím popsat zkušenosti a poznatky, jak ulovit toho svého Polaka. Treska Polak je jednou z prvních ryb, s kterou se rybář při rybolovu v Norsku potká. Polak intenzivně proplouvá mělčiny kolem břehů a z velkou pravděpodností je to první ryba, kterou rybáři uvidí při pohledu do vody. Patří ke komerčně nejlovenejším rybám. Polak by se dal přirovnat svým životem a chovánim k našim bolenům. Neunavný dravec, intenzivně lovící rybičky, ho predurčuje k modernímu sportovnímu lovu na moři. Vytváří hlavně v ranních stádíích mnoho četná hejna. Ve vyšším věku tvoří spíš skupiny intenzivně lovící v mělkých vodách.

Nejlepší loviště pro sportovní rybáře

Pro sportovní rybáře je právě tato skupina ryb zajimavá. Nejlepší loviště v Europě pro sportovní rybáře se vyskytují kolem nesčetných ostrůvku a mělčin středního Norska. Chaluhové mělčiny vytváří výborné podmínky k rozmnožování a životu těchto ryb. Stavba těla Polaka je idealni pro lov rybiček, která tvoří hlavní potravní složku. Velké oči Polaka dokážou zaregistrovat i poměrně malou kořist na větší vzdálenost a ve špatných světelných podmínkach. Tato přednost je ideálni pro využití různých vláčecích nástrach při sportovním rybolovu.

polak_rytir_str_norska1_3

Polak je veliký bojovník

Nejzajimavější období pro lov Polaků je konec května až do pozdního podzimu. Po výtěru intenzívně prolovuje mělčiny a doplňuje ztracenou energii. Je zajimavé, že část Polaků se stěhuje do hlubin moře a není raritou ho ulovit i ve více jak v 100 metrech. Polak žijíci v hloubkách se specializuje na lov hlubokomořských rybiček a krevet, to mu dáva trochu jiné proporce těla, jak Polakům lovícich na mělčinách. Polak z hloubek má tělo podstatně vyšší, výrazné oči a stříbrná barva někdy vytváří pocit, že se jedná o úplně jiný druh ryb. Polak, tak jak treska skvrnitá, vytváři mnoho baravných variant, podle prostředí ve kterém se právě vyskytuje. Polak je veliký bojovník a jeho lov patří k nejadrenalinovejším lovům v Norsku.

polak_rytir_str_norska1_4

Lov by se dal shrnout na tři základní metody a to:

  • LOV NA PODMORSKÝCH HORÁCH A HRANÁCH
  • LOV V PŘÍBOJI
  • LOV NA MĚLČINÁCH

Pro všechny metody lovu platí určité specifikace v používání nástrah, prutů a jiného vybavení. Proto, kdo se chce intenzivněji věnovat lovu Polaků, se nezaobejde bez několika prutů a většího množství nástrah. Hlavně nástrah je při lovu Polaků docela velká spotřeba, jelikož se povětšině lovi na mělčinách a v chaluhách, kde o vázky není nouze.

polak_rytir_str_norska1_6

Ulovení Polaka nad metr je už složitejší

Samozřejmě, znalost prostředí a lokalit, driftu, odlivu a přílivu, práce se sonarem a počasí předurčují úspěšnost lovu. Nejčastejší chybou, se kterou se potkávam, je předimenzování nářadí. Je to jak lovit pstruhy nářadím na kapry. Chytnout s tím rybu jde, ale zážitek nulový. Obvykle se Polaci loví ve velikostech kolem 70–80cm a hmotnosti 3–5kg. Ulovení Polaka nad metr je už složitejší a chce to perfektní znalost prostředí a míst, kde takhle velcí Polaci loví potravu. Zato souboj s metrovým Polakem je zážitek, který jen tak lehce z paměti nezmizí.

polak_rytir_str_norska1_2

S utrženou nástrahou v tlamě

Polak je zdatný soupěř a jeho prudké výpady jsou pověstné. Dokážou nepřipraveného rybáře hodně překvapit a samozřejmě utržený Polak je ten „největší“. Kolikrát se i mně stalo, žej sem přišel o rybu, která podle předpokladů mohla mít metr a o pár minut se povedl chytnout Polak sotva 70cm s mojí utrženou nástrahou v tlamě. Nejvíce Polaků se ztrácí po vázkach, kdy se trhají uváznuté nástrahy. Povětšinou se dotáhne brzda a pak se zapomene samozřejmě povolit.

polak_rytir_str_norska1_5

Silné hodiny jsou ráno

Pak prudký záběr a výpad vede k utržení ryby. Stáva se to i mně… to si pak nadávam do blbců. Hlavně všechny poučuji, že nemají na to zapomínat. Polaci mají svoje hodiny, kdy intenzivně loví. Silné hodiny jsou ráno za svítání a pak v podvečer. Samozřejmě, že se dají lovit i během celého dne, ale zde se projevuje jeho pověstná opatrnost, přesně jak u bolena. Tehdy musíte přepnout na „vyšší level“ a změnit celou taktiku lovu.

polak_rytir_str_norska1_7

 

Přejít na:

 

Autor: Jiggin

Foto: Jiggin

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...