Nápověda Doporučujeme:

Amatéři zpět na Maledivách 2/4

Takže je to 1:1 a nočním rybolovem máme jasně nad druhou lodí navrch. Moje radost však netrvala moc dlouho zasekávají krásnou jehlu, která divoce skotačí na hladině. Přijíždíme blíž a připravujeme oběd. Po obědě nastává hodinový polední klid, který všichni vítáme. Odpoledne zkoušíme popping, ale nedaří se. Takže navrhuji koupel a šnorchlovačku na korálovém útesu, všichni souhlasí. Jsme blízko místa turtle point, kde je zvýšený výskyt karety pravé. Doporučuji ještě popojet a porozhlédnout se právě tam. Ostatní se již osprchovali a tak se jim znovu do slané vody nechce. Já si však nechci tento zažitek nechat ujít a jdu do vody sám s Ramilem.

amateri_zpet_na_maledivach2_7

Unášeni silným proudem

Ještěže to tak dopadlo. Proud je velmi silný a unáší nás velmi rychle kolem korálových útesů. Míjíme hejno kranasů, papouščích ryb a jednoho perutýna. Konečně potkávám želvu asi 20kg, rychle jsem ji dohonil a pohladil. Tak a můžeme na palubu, moje dušička už má klid. Vynořil jsem se asi 500m od lodi. Zkouším plavat proti proudu, ale nejde to, máváním zkříženýma rukama nad hlavou dáváme posádce najevo, že k nim nedoplaveme a potřebujeme vyzvednout. Uf, jsme na palubě. „To bylo o fous“ pomyslel jsem si. Nikoho jsem tady do vody nenalákal, protože proud byl opravdu silný a situaci neodlehčilo ani moje vyprávění o setkání s velkou želvou.

Lov nad korálem

Pomalu se snáší soumrak a my hledáme místo pro noční rybolov. Kontroluji s kapitánem mapu a vybíráme místo, kam z resortů vyváží zbytky z kuchyně a chytačka tady bývá excelentní. Druhá loď kotví v závěsu za námi. Podává se večeře z čerstvého wahoo a jdeme chytat. První záběr přichází hned po 22hodině. Je rychlí a brutálně silný, ryba okamžitě roztáčí brzdu a po 15m jde do vázky. Nešlo s tím nic udělat, je to natvrdo v korálech. Trháme celou montáž a už hrčí druhý prut. „Rychle dotáhni brzdu“ křičím. Je pozdě, ztrácíme i druhou montáž. Dál přichází jeden neproměněný záběr a ryby si dávají přestávku.

amateri_zpet_na_maledivach2_1

Ryba večera

Na další kontakt s rybou čekáme asi hodinu. Ostatní to vzdávají a já zůstávám jen s Pavlem. Popíjíme pivko a posloucháme ticho noci. Najednou se charisma prudce ohýbá a kolega provádí nekompromisní zásek. Je to tady: „To bude ryba večera.“ A byla, asi 90cm velká červená ryba, kterou ani Maledivci nedokázali pojmenovat. Pavel jásá a budí posádku, aby mu prodali láhev vodky. Pěkně se nám to rozjíždí. Jdu do kuchyně pro džus a dáváme si drink. Ani jsem se nenapil a mám také záběr, bohužel ani já nedovedu rybu ubrzdit a návazec i s lankem jsem upálil. Začínám mít obavy, jestli to takto půjde dál, tak zítra večer jsme bez olova.

amateri_zpet_na_maledivach2_6

Naporcovaná charisma

Než jsem navázal, tak Pavel zasekl další rybu a nechce ji do korálů pustit, vidím ohnutou charismu na svoje maximum. „ To nemůže pletenka vydržet“ napadlo mě. Najednou rup a prut je na tři díly! Už nenahazuji, dnes večer vyhrály ryby. Pavel je v klidu, moc ani ho to nevzalo, že přišel o prut. Dáváme jednoho panáčka na lepší zítřek a jdeme si lehnout.

amateri_zpet_na_maledivach2_4

Na výzvědech

Ráno po snídani neváhám a plavu na druhou loď vyzvědět, jak se jim dařilo v noci. Kluci nejsou moc nadšeni, tak se ani moc nechlubím a řekl jsem jim, že Pavel přišel o charismu. Požádal jsem o pár olov, které jsem si strčil za plavky a šup zase do vody a na naši loď. Jedeme trolovat na šelf. Dopoledne se nám povedla slušná baracuda a na druhé lodi tuňák asi 12kg.

amateri_zpet_na_maledivach2_3

Žlutoploutví přes 50kg mizí v hlubinách

Po obědě se vracíme na stejná místa a na hladině jsou z dálky vidět mohutná těla lovících tuňáků žlutoploutvých. Obě lodě okamžitě najíždí do místa, kde vaří voda a přichází záběry, já mám tuňáka asi 15kg, ale na druhé lodi zabralo něco mnohem většího. Zastavujeme lov a čekáme, co kluci zdolají. Háček z chobotnice sedí dobře a u hladiny se objevuje tělo žlutoploutvého odhadem přes 50kg. Maledivská posádka začíná jásat, ale bylo příliš brzy. Ryba podniká ještě jeden výpad, za kormidlem nikdo nebyl a tak ryba dostává šanci zajet pod loď, kde přeřezává silon o hranu lodi, která je porostlá korálem. Zklamání je obrovské, všichni jsou skleslí a nezbývá, než si připravit dobrý oběd a zkusit to znovu. Přátelsky dáváme na druhou loď půlku našeho tuňáka. Čerstvé steaky jsou obrovská pochoutka, někteří z nás jí takto čerstvou rybu úplně poprvé. Jedna taková porce by v Praze mohla stát hodně přes 600,–kč. Dobře jsme pojedli a vyrážíme na odpolední Big Game.

Přejít na:

 

Autor: Michal Simčo

(Sim) Foto: rybolovnorsko.cz

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...