Nápověda Doporučujeme:

Vlkouš vs. Leopard 2/2

S mořskou kočkou manipulujte velmi opatrně, je znám případ, kdy tato ryba ukousla rybáři prst na noze i přes gumovou holinku. Vlkouši pohlavně dospívají ve věku šesti až sedmi let. V období od října do ledna nakladou samičky na mořské dno až 25 000 jiker a samečci hlídají larvy, dokud se nevylíhnou, v tomto období bývají velmi agresívní. Vlkouš má vnitřní pohlavní orgány, proto dochází k oplodnění samice uvnitř jejího těla. Vývoj jiker trvá asi 2 měsíce. Larvy jsou dlouhé asi 1,2mm. Samice klade již oplodněné jikry velké 5 – 6mm na dno, v malých chomáčcích, v hloubce 40 – 200m.

vlkous_vs_leopard_29

Maso a kůže

Přestože vlkouš obecný není specifickým cílem rybářů, každý rok se na světě uloví přibližně 50 000 tun této ryby. Rybáři jsou nadmíru potěšeni, když se vlkouš objeví v jejich sítích a jeho ekonomický význam koresponduje s touto popularitou. Protože vlkouš obvykle končí v sítích rybářů pouze jako nechtěný úlovek, jeho maso je velmi ceněno a patří mezi kulinářské speciality. Při pečení nebo smažení se doporučuje stáhnout kůži, která má charakteristický zápach, potom už vám nic nebrání, vychutnat si svého vlkouše. Jeho maso je sněhově bílé, zároveň velmi pevné a šťavnaté. Jejich játra jsou velmi kvalitní, nebývají nikdy červavá a dají se přirovnat k tresčím játrům. Leopardí kůže je velmi oblíbená i v kožedělném průmyslu. Tyto výrobky patří k luxusnímu zboží, které je v Norsku velmi oblíbené. Z kůže se vyrábí vesty, peněženky, kabelky, boty…

vlkous_vs_leopard_28

Na vlkouše s přívlačí

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale nejúčinnějším způsobem lovu je přívlač! Ano, lehký vláčecí prut s akcí kolem 100g a vláčecí naviják ve velikosti 4000 s převodem 5:1 je to pravé ořechové. Lovit totiž budeme s jigovými hlavičkami 70g až 120g, nebo s magickým okem 100g až 150g, to kvůli proudům. Větší gramáže magických ok se nám neosvědčily, protože při zdolávání ryby s gramáží nad 200g docházelo velmi často ke ztrátě ryby, vlivem vytřepání nástrahy z tlamy. Jako nástrahu zvolíme twister v barevných kombinacích červené a bílé. Vlkouš rovněž neodolá nástraze v podobě nastražené filety tresky jednoskvrnné nebo tresky tmavé. Při lovu na magické oko se nám osvědčilo přidat k jedno háčku ještě návazec pletenky zakončený trojháčkem. Vlkouši jsou jako většina ryb norského moře velmi nenasytní a nástrahu doslova zhltnou a další trojháček jim v chuti určitě nezabrání. Twister nebo filetu spustíme ke dnu (20–30m) a pomalým pokyvováním špičky prutu s nástrahou pracujeme, abychom nástrahu nezvedly více než deset centimetrů ode dna.

vlkous_vs_leopard_25

Pilkrování přináší jen náhodné záběry

Vlkouš je totiž nejen ryba opatrná, ale také ryba líná, která si za nástrahou nevyjede několik metrů, jako třeba treska. Proto rybolov klasickým pilkrováním, je úlovek mořské kočky spíše dílem náhody než rybářského umu. Záběr vlkouše je nezaměnitelný s ostatními druhy ryb. Při pomalém zvedání špičky prutu pocítíte náhlé ztěžknutí. V tomto okamžiku je důležité nezazmatkovat a ukvapeně nezasekávat! Ryba nástrahu nejprve ochutná a po té si ji začne rovnat v tlamě, zde je dobré zhruba tři vteřiny vyčkat a potom zaseknout. Dobrý zásek mořské kočky, to je vždy loterie a dílo štěstí. Několikrát se nám stalo, že ryba byla zaseknuta do horního patra, kde se nachází zuby v podobě stoliček, se nám těsně pod lodí vyháčkovala pouhým potřepáním hlavy do stran. Naopak správný zásek tzv. do škraně je přímý zásah a můžete si být jisti, že o rybu nepřijdete.

Leoparda hledejte hlouběji

Strategie lovu Leoparda je úplně jiná. Velké jedince přes 1m začínáme hledat na stometrových hloubkách. Ve zkratce platí čím hlouběji, tím lépe. Od tohoto faktu se odvíjí i naše sestava. Nástrahou bude nerezový švédský pilker minimálně 800g se dvěma trojháčky. Prut by měl být 2.1m 300–800g cca 40lbs. Tvrdší prut se nedoporučuje, protože byste obtížně rozeznali záběr z velké hloubky. Pro tento způsob lovu skvěle poslouží elektrický multiplikátor s kapacitou 300–350m pletené šňůry o nosnosti 50kg a průměru 0,32–0,35mm. Pletenou šňůru zakončíme obratlíkem a pod obratlík navážeme silon 0,90mm, který je odolnější vůči ostrým zubům Leoparda více než pletenka. Na pilkr nedáváme maso, protože to by způsobilo vynášení nástrahy ode dna, což je v tomto případě nežádoucí. Tato ryba se převážně ukrývá na dně, a proto se doporučuje pilkrování v těsném kontaktu se dnem.

vlkous_vs_leopard_24

Autor: Michal Simčo

Foto: www.rybolovnorsko.cz

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(5)
(19)
(138)
(24)

Nahrávání ... Nahrávání ...