Nápověda Doporučujeme:

Automatické mýto v Norsku

Norsko postupně zavádí nový systém výběru mýtného na nových silnicích, městských okruzích,v tunelech a dokonce i některé trajekty už také patří do systému. Od léta 2008 jsou na některých místech v provozu nové automatické mýtnice a každý rok přibývají další a další. Jejich průjezdem se zaznamená poznávací značka auta. Nové automatické stanice už dopředu varují cedulí „Do not stop“ Nezastavujte. Prostě bránou jen projedete.

autopas_norsko_2010_7

Je několik možností,jak mýtné uhradit:

Mýtné zaplatíte na nejbližší označené čerpací stanici nebo v kiosku. Sledujte ceduli s ukazatelem SERVICE. Zde vyplníte formulář, poté u pokladny zaplatíte (hotově nebo kartou) a obdržíte stvrzenku. Každý úsek má svou stanici, kde se platí. Na jednom místě nejde zaplatit ještě za jiné úseky po Norsku. Jiná místa mohou mít odlišný systém, dohody s jinými benzinovými stanicemi či obchody apod. Některé průjezdy upozorňují na tlačítko s nápisem ETTERBETALING/PAY LATER nebo STOPP PA BENSINSTASJON/STOP AT PETROL STATION apod. Řidič stiskne tlačítko a zajede k nejbližší benzinové stanici a mýtné tam zaplatí.

autopas_norsko_2010_8

Nebezpečí sankcí

Pokud tak neučiníte do tří pracovních dnů, přijde vám domů složenka k úhradě . Norské firmy, které vybírají mýto, spolupracují s londýnskou firmou Euro Parking Collection plc, která zajišťuje rozesílání poukázek. Po ověření v centrální databázi se zjistí majitel auta a na jeho adresu pak složenka přijde. Systém pracuje v tříměsíčním cyklu, takže se neradujte, pokud vás platba nezastihne doma hned po příjezdu z Norska. Vlastníkům vozidla také hrozí, že pokud fakturu skutečně obdrží, bude na mnohem vyšší částku, než byl poplatek za mýtné – budou do ní zahrnuty správní poplatky apod. Doporučuje se proto po průjezdu neobsluhovaným mýtným zajet na nejbližší jakoukoli benzinovou stanici a zeptat se, kde mýtné zaplatit. Pokud nezaplatíte složenku včas, přijde upomínka. Následně se pak vystavujete pokutě 300 NOK.

autopas_norsko_2010_6

AutoPASS

Systém AutoPASS připomíná naše mýtné pro kamiony (nebo chystané e-viněty pro dálniční poplatek). Jedná se o krabičku – čip, kterou v autě umístíte u zrcátka nebo za přední sklo. Pro zřízení Autopassu musíte nejdříve uzavřít smlouvu s některou ze společností, která čipy půjčuje, založit účet a zaplatit dopředu sumu, ze které se pak bude mýtné odečítat. Za zapůjčení čipu se platí vratná záloha 200 NOK. S krabičkou AutoPASS pak můžete volně projíždět mýtnými branami v pruhu označeném stejnojmenným nápisem. Při poklesu částky pod 75% kreditu je vám také zaslána nová faktura pro dobití kreditu. Po odjezdu z Norska můžete krabičku vrátit buď opět u společnosti poskytující systém AutoPASS nebo poštou. Nezapomeňte také vypovědět smlouvu. Tento systém se vyplatí při pobytu delším než tři měsíce. Zapůjčení čipu nabízí několik různých společností, najdete je na internetu. Bohužel většina informací je pouze v norštině. V Oslu můžete smlovu uzavřít a čip dostanete na benzínkach Esso. Čip se dá používat pro placení mýtného skoro po cele Skandinávii i ve Švédsku a Dánsku, dokonce se dá takhle zaplatit i některé trajektové spoje z Německa do Švédska http://easygo.com/nb.

autopas_norsko_2010_4

Registrace přes Internet

Další možnost platby, a pro nás turisty asi ta nejjednodušší, je registrace vašeho vozidla a kreditní karty přes internet:

Platby pak probíhají automaticky. Vyúčtování najdete opět na stránkách http://www.autopass.no

Z vaší kreditní karty bude stržena částka 300 NOK za osobní auto, 1000 NOK za auto nad 3,5 t, a z té se postupně čerpají platby za jednotlivé průjezdy. Automatickými mýtnými stanicemi projíždíte bez zastavení, nezdržujete se vyplňováním formulářů, nemusíte si půjčovat žádnou krabičku. Po vyčerpání sumy, kterou jste složili, bude automaticky stržena další částka ve stejné výši. Po 3 měsících po ukončení daného data platnosti (termín vašeho pobytu – vyplňuje se při registraci) končí i vyúčtování a případná částka, která vám ještě zbyla, bude vrácena zpět na vaše konto. Stav konta můžete sledovat na internetu. V přehledné tabulce je vyznačeno kdy a kudy jste za jakou částku projeli a kolik NOK vám ještě zbývá. Přihlásit se můžete i později – do 14 dnů po překročení hranic  – vyúčtování probíhá 14 dní zpětně.

autopas_norsko_2010_1

Seznam automatických mýtných stanic v Norsku

Oficiální informace jsou v angličtině na stránkách norské správy silnic http://www.vegvesen.no a http://www.autopass.no v několika jazycích.

autopas_norsko_2010_2

Autor: Jana Seitz (janka)

Foto: www.rybolovnorsko.cz

1 komentář

  1. Pokud jsem auto ani platební kartu nikde neregistroval a projel úsek s mýtem, přijde mě faktura?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(12)
(106)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...