Nápověda Doporučujeme:

Hledá se Halibut 2/2

Záběr od halibuta poznáte okamžitě. Ze začátku to vypadá jako vázka, která se po chvíli rozjede a vezme vám klidně i 20m pletenky. Pokud se po záběru ryba nerozjede a vy cítíte pouze tupý tah, buďte si jisti, že máte skutečně vázku. Už jsem slyšel bezpočet báchorek o záběrech od obrovských halibutů, většinou se však jednalo o školácké chyby začátečníků, kteří nebyli schopni rozpoznat vázku od tahu ryby a dokázali jezdit kolem vázky klidně i hodinu, v domnění, že zdolávají svoji životní rybu. Do jaké hloubky tedy umístit svoji nástrahu? Zde je každá rada drahá, neboť záběr od platýse může přijít jak z hloubky cca 150m, tak i na mělčině kolem 20m. Souboj s trofejní halibutem nad 50kg patří mezi jedinečné adrenalinové zážitky, tato ryba se dovede několikrát potopit od hladiny až na dno. V některých případech se jako zdolávací pomůcka doporučuje harpuna. Já bych se spíše držel sportovního způsobu a sice nechat platýse unavit a po té mu přes ocas navléknout smyčku z provazu, pomocí které ho vtáhnete do lodi.

hleda_se_halibut22

 

Lov přívlačí

Nesmím však opomenout, že tato se dá také ulovit i na vláčku. V tomto případě nesmíme vůbec nic podcenit. Vaše výbava by se měla skládat z vláčecího prutu s akcí 50g až 190g v délce 2.4m. Větší délka se příliš nedoporučuje, kvůli složité manipulaci na lodi. Naviják by měl být celokovový bez plastových komponentů, které by mamutí tah nemusely vydržet. Pro přívlač jsou vhodné splétané šňůry o nosnosti 22kg nebo 39kg zakončené návazcem z monofilního vlacse o průměru 0,50mm. Jako propojení pletené šňůry a vlasce nám poslouží pevnostní obratlíky. Karabiny se mě příliš neosvědčily, protože je zde neustálé riziko otevření. Mnohem jistější je to navazovat natvrdo pomocí obratlíku. Pečlivé přípravě by měl projít i vláčecí pilkr, zejména kroužky by se měly zkontrolovat a vyměnit za pevností, potom se vám nestane, že o rybu přijdete těsně u lodi, vlivem nataženého kroužku.

hleda_se_halibut21

 

Vhodná místa pro přívlač

Jestliže chcete ulovit halibuta pomocí přívlače, navštivte ostrov Soroya. Tento ostrov se totiž nachází na nejsevernějším území Evropy. Ostrov má strategickou polohu, protože leží 25km na otevřeném moři. Pobřeží Soroya omývají vody Barentsova moře, které je velmi bohaté na ryby a právě hojný výskyt především tresky jednoskvrnné sem platýse přitahuje. V jarních měsících zde umí někteří naši kolegové ulovit i několik desítek kusů denně a přesvědčili mě, že se dá na tuto rybu opravdu specializovat. Zde se totiž nachází řada míst, kde se dá úspěšně uvláčet halibut. Jako nástraha vám poslouží jig 30 – 80g s twistrem nebo malým riperem 9 cm, nejlépe v barevných kombinacích hnědé, červené a bílé barvy. Velmi se nám také osvědčilo vláčet jigovou hlavu s malým kouskem filetky z tresky tmavé. Vhodná místa pro lov na vláčku jsou kolem pobřeží s hloubkami kolem 20 – 35m, kde voda v době přílivu velmi proudí. Zde nahazujeme nástrahu a záběr na sebe nedá dlouho čekat. Zajímavé je však to, že společníkem halibutů, při lovu na přívlač, bývá velmi často vlkouš a velmi zřídka treska obecná. Najdete-li tedy místo, kde taháte jednu tresku obecnou za druhou, halibuta zde nečekejte a změňte místo.

hleda_se_halibut23

 

Jaká je vaše šance?

Čím více víme o zvycích této ryby, tím mně přijde těžší ji ulovit. Nebavím se o velikostech do 10kg, kterých je v oblasti Finmarku opravdu hodně. Jeden den nachytáte na jednom místě spoustu halibutů a druhý den, ve stejný čas, tam není ani jeden. A není tam ani druhý, ani třetí den a dost možná, se už do konce vašeho pobytu neobjeví. A právě tento fakt je na rybařině krásný, protože žádný den strávený na rybách se neopakuje, tudíž je jedinečný. Přeji vám hodně štěstí při lovu halibutů!

hleda_se_halibut25

Přejít na:

 

Text: Michal Simčo

Foto: Pavel Brázda

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...