Nápověda Doporučujeme:

Hledá se Halibut 1/2

Platýs obecný patří do čeledi platýsů a obvykle je vnímán jako nejpopulárnější zástupce této čeledi. Jako místo k životu si platýsi převážně vybírají mořské dno. Vzhledem k tomu, že mají rádi velmi slanou studenou vodu, zřídka kdy se vyskytují v blízkosti ústí řeky tzv. brakické vodě. Většinou žijí v hloubce od 30 do 200 metrů, v Norském a Barentsově moři také v hloubce až 400 metrů. Platýs obecný je opravdovým mistrem v přizpůsobování své barvy okolí. Dokáže na sebe vzít barvu půdy a v případě nebezpečí se dovede zahrabat i do písku. Zvláště fascinující jsou jeho oči. Jedno z nich je schopné se dívat vpřed a druhé se dívá ve stejnou chvíli dozadu. Platýs obecný dorůstá do impozantní velikosti až 300 centimetrů při hmotnosti 350 kilogramů. Jedná se o dlouhověkou rybu, nejstarší chycený platýs měl téměř 50 let.Jakmile mláďata dosáhnout určité délky cca 15cm, putuje levé oko přes vrchní část těla doprava a ryby začínají plavat na mořském dnu na plocho, levou stranou ke dnu. Vrchní strana těla ryby se zbarvuje podle toho, kde se platýs nachází a tak má různé hnědé odstíny se světle až tmavě hnědočervenými fleky. Spodní strana, také nazývána nepigmentovaná strana, je bílá. Dospělé ryby jsou velmi dravé, mezi jejich jídelníček patří hlavně ryby jako jsou tresky skvrnité nebo tmavé. Malí jedinci se živí krevetami nebo kraby.

hleda_se_halibut13

 

  • Toužíte po úlovku této exotické ryby?
  • Ptáte se, kde se zdržuje?
  • Dá se na jeho lov specializovat?
  • Na jakou nástrahu se dá ulovit?
  • Jaké roční období je nejlepší pro lov Halibuta?

Pokud jste si na všechy otázky odpověděli ano, je tento článek určen přímo pro vás. Platýs obecný většinou nazývaný halibut patří v Norsku mezi velmi ceněné ryby a jeho úlovky se stávají velkým rybářským svátkem. Pokud chceme halibuta ulovit měli by jsme vědět něco o jeho biologických vlastnostech.

hleda_se_halibut16

 

Výskyt Halibuta a vhodný termín pro lov

Dospělé ryby se většinou zdržují na otevřeném oceánu, pokud se však rozhodnout lovit, putují denně v době přílivu až 30 km směrem k pobřeží. Samička platýse klade až půl miliónu vajíček. Platýs se vytírá v poměrně dlouhém období prosinec až duben. Po tření bývá velmi hladový a stahuje se k pobřeží, aby se nasytil. Vhodným obdobím pro jeho lov je tedy duben až květen a srpen až září. Vlivem obrovské délky norského pobřeží, se období tření velmi liší a úlovek halibuta můžete čekat prakticky kdykoli.

hleda_se_halibut12

 

Lovíme na hloubkách

Těmto vlastnostem musíme tedy přizpůsobit i vlastní lov. Čestnost úlovků halibuta v Norsku stoupá směrem k severu. Obecně platí, že pokud se vydáme až na nejsevernější oblast tzv. Finmark, máme šanci největší. Rybáři lovící ve středním Norsku si rovněž zoufat nemusí, neboť i zde se dá halibut ulovit, ale procentuální šance je podstatně nižší. Na záběr od halibuta by jsme měli být náležitě připraveni, neboť může přijít kdykoli. Já bych doporučoval minimálně 30lbs prut s multiplikátorem o kapacitě 300m pletenky s nosností 51kg. Jako nástrahu můžeme zvolit asi nejoblíbenější švédský pilkr o gramáži 500 – 700g. V poslední době se velmi prosazuje megajig, což je vlastně velká jigová hlava osazená velkým riperem 22cm. Neměli bychom rovněž opomenout lov na celou rybu spuštěnou ke dnu, jako nástraha se používá malý keller nebo treska jednoskvrnná. Pokud najdete místo s hojným výskytem tresky jednoskvrnné, buďte si jisti, že halibuti nebudou daleko. Nastražená ryba se zatíží olovem a ozdobí pevným trojháčkem ve velikosti 5/0. Tato nástraha se potom táhne při dně, někdy je dobré zvednout nástrahu do sloupce, klidně i 10m nade dno.

hleda_se_halibut15

Přejít na:

 

Text: Michal Simčo

Foto: Pavel Brázda

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(12)
(106)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...