Nápověda Doporučujeme:
  • Toto téma obsahuje celkem 3,493 odpovědí. Do diskuze (275 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Duke a poslední změna proběhla před 8 roky a 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,536. až 2,550. (celkem z 3,494)
  • Autor
    Příspěvky
  • #95396
    otapa
    Účastník
    (308 odpovědí)

    Ahoj ,trochu odbočím,není to o Norsku ale je to taky o vodě…..

    Byl jsem o víkendu na kolách v Rakousku po Dunaji.Samozřejmě jsem po vodě,rybách a rybářích pořád pošilhával a po nějaké sklence veltlínku mě napadla jedna věc.

    Máte někdo představu ,jak hluboko do vnitrozemí se po řece projevuje odliv a příliv z moře??

    #95399
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Na takový dotaz není jednoduché odpovědět. Jsou značné rozdíly. Záleží na zeměpisné poloze ústící řeky. Např. u Amazoinky je to x kilometrů. U menší řeky to budou asi stovky metrů. V některých mořích představuje rozdíl mezi přílivem a odlivem např. 1 m a někde I 10+m. Působí na to jistě více aspektů. Při úplňku jsou rozdíly větší atd.

    #95401
    jirka66
    Účastník
    (353 odpovědí)

    A z toho logicky vyplývá, ze se příliv projeví zhruba do místa, které má nadmořskou výšku do výšky přílivu. A při odlivu se tok řeky možná trochu zrychlí i o kus dál.:-)

    #95402
    kim
    Účastník
    (1879 odpovědí)

    Jak píše jirka 66 to je. Já jsem se plavil od ústí řek do vnitrozemí jen v Malajsii a Thajsku. Tam to tak fungovalo. Někde najdu fota a dám je sem. Když se odkryjí vlivem odlivu bahnité břehy vylézají krabící houslisti – mají krásné zbarvení a lezci – tedy druh ryb.

    #95403
    otapa
    Účastník
    (308 odpovědí)

    No právě kluci….všechny jednoduchý věco jsou už dávno vyřešený a teď nám zbývají jen ty složitý:-D

    že je to různý vím a taky vím že těch km je to dost.

    V Londýně Tenže kolísá dle přílivu a odlivu úplně stejně jako kanál LM a je to podle mě nějakých 20 – 30 km.

    Já jsem právě pozorovoval ten Dunaj (a odhadem to může být 1500 km se spoustou překážek.

    Výška hladiny se nijak dramaticky neměnila.Co se ale během dne měnilo ,byla rychlost toku. A to velmi výrazně.Byly chvíle,kdy to skoro stálo a zase opačně to valilo jak blbý,že se do vody nedalo vlézt.A tak mi vrtá hlavou,čím to může být……

    #95404
    Doršák
    Účastník
    (1115 odpovědí)

    PEN napsal: Pafka napsal:

    Skoda, ze Sroubek nezna houby, ten rika hrib vsemu

    Když může říkat rybníku kulatý potok, proč by vochomurka nemohla byt hřib.

    To PEN : Kolaté potok PENe, ve Šroubkově vždy kolaté…:)

    #95408
    stipko
    Účastník
    (984 odpovědí)

    To Otapa:

    Kolísanie rýchlosti prúdenia na Dunaji samozrejme nieje spôsobené prílivom a odlivom.

    Už len preto, že Dunaj vo Viedni má nmv cca.160m.

    Hore vodou je v Rakúsku pár priehrad, tak zrýchlenie prúdenia bude skôr následok “mletia” turbín alebo plavebných komôr.

    #95409
    otapa
    Účastník
    (308 odpovědí)

    hmm asi jo,na ty turbíny jsem nějak zapomněl a je fakt ,že přes den většinou ta voda tekla a při setmění to zpomalovalo…To má určitou logiku-:)

    #95412
    Anonymní uživatel
    Neaktivní
    (3572 odpovědí)

    stipko napsal:

    To Otapa:

    Kolísanie rýchlosti prúdenia na Dunaji samozrejme nieje spôsobené prílivom a odlivom.

    Už len preto, že Dunaj vo Viedni má nmv cca.160m.

    Hore vodou je v Rakúsku pár priehrad, tak zrýchlenie prúdenia bude skôr následok “mletia” turbín alebo plavebných komôr.

    Asi 10 roku jsem pracoval v luznich lesech okolo Gabcikova a z po Komarno.Muzu jen potvrdit,ze kolisani hladiny a sily proudu je zpusobeno umele prutokem vody v elektrarnach a hlavne gabcikovskym stupnem.

    Obrovska masa vody z puvodniho koryta Dunaje byla odklonena do umelych kanalu a nadrzi.Predstavte si,ze vodni dilo Gabcikovo disponuje elektrarnou o prumernem rocnim vykonu 1.650 GWh a plavebni komory jsou 2 a kazda ma objem priblizne 110 – 120 m3 vody.

    Takze jen vypusteni plavebni komory zesili prutok v umelem korytu a pri spojeni koryta se starym tokem Dunaje /coz je za obci Sap/ se proudy a vyska hladiny prakticky stale meni.

    Z toho duvodu se vytvorily na hlavnim toku reky umele prehrazky z obrovskych kamenu,aby se tyto zmeny az tak silne neprojevovaly.

    Dale ovlivnuji silu prutoku I umele zaplavy ktere se dle potreby vpousti do luznich lesu ,ktere by v soucasnych klimatickych podminkach

    bez teto pomoci uz davno vyschnuly.

    #95415
    jigin1
    Účastník
    (984 odpovědí)

    jo a za těmi přehrádkami stojí candáti…a pořádni…:-P8-O

    #95417
    Anonymní uživatel
    Neaktivní
    (3572 odpovědí)

    jigin1 napsal:

    jo a za těmi přehrádkami stojí candáti…a pořádni…

    a v zime mnici

    #95418
    Vojtko
    Účastník
    (325 odpovědí)

    dedo145 napsal:

    a plavebni komory jsou 2 a kazda ma objem priblizne 110 – 120 m3 vody.

    Ja si myslím, že tie plavebné komory sú trochu väčšie ako 120 m3 vody:-D:-D:-D

    #95419
    mima
    Účastník
    (312 odpovědí)

    vojtko napsal: dedo145 napsal:

    a plavebni komory jsou 2 a kazda ma objem priblizne 110 – 120 m3 vody.

    Ja si myslím, že tie plavebné komory sú trochu väčšie ako 120 m3 vody

    Dedovi tam chýbajú tri nuly.

    #95438
    Petr Novák
    Účastník
    (1356 odpovědí)

    Dorsak napsal:

    PEN napsal: Pafka napsal:

    Skoda, ze Sroubek nezna houby, ten rika hrib vsemu

    Když může říkat rybníku kulatý potok, proč by vochomurka nemohla byt hřib.

    To PEN : Kolaté potok PENe, ve Šroubkově vždy kolaté…:)

    Sorry, slovník v mobilu. Slovo kolaté už jsem si uložil do slovníku

    #95452
    lacoh
    Člen
    (792 odpovědí)

    jirka66 napsal: A z toho logicky vyplývá, ze se příliv projeví zhruba do místa, které má nadmořskou výšku do výšky přílivu. A při odlivu se tok řeky možná trochu zrychlí i o kus dál.

    otapa napsal: .. je to různý vím a taky vím že těch km je to dost.

    Za môjho pobytu za mlákou sme často chodili chytať na James River pod piliere diaľničného mostu neďaleko Richmondu. Je to asi 140 km po prúde od ústia rieky. Väčšinou sa tam dalo chytať len cca 1-2 hodiny pred vrcholom prílivu a po začiatku odlivu kedy sa na určitú dobu prúdenie vody úlne zastavilo a vyzeralo to tam ako na jazere. Pred a po tejto dobe bol už silný prúd a predný elektromotor nebol schopný udržať čln na lovných miestach.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 2,536. až 2,550. (celkem z 3,494)

Téma ‚Zajimavosti’ nepřijímá nové odpovědi.

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(6)
(20)
(164)
(26)

Nahrávání ... Nahrávání ...