Hasvik, NO
temperature icon 7°C
zataženo
Trondheim, NO
temperature icon 15°C
skoro jasno
Oslo, NO
temperature icon 16°C
zataženo
Bergen, NO
temperature icon 13°C
jasno
Malé, MV
temperature icon 32°C
oblačno

Škrábání kelerů a slávky jedlé

Zdravím všechny. Chtěl bych se zeptat škrábete po ulovení kelery? já neškrábu nic a filety nechávám vždy s kůží ale četl sem že keler se šupinami po zamražení má podivnou příchut od šlemu co se uvolní z šupin. A ještě by mě zajímalo jíte někdo nasbírané slávky? Z obchodu jsou super, ale v Norsku sem je ještě nezkoušel.

Odpovědět

Kelery neškrabem, používáme obyčejný kořínkový kartáč.

Pouze břícho přetáhnem nožem.

Většínou jezdíme v srpnu a podle domácího slávky

v této době nejsou vhodné k jídlu. Přesto jsme to zkusily ,

bohužel to skřípalo mezi zuby většina slávek měla v sobě malé perly.

Kellery škrábeme, nedokážu si představit, že mám filet na talíři se šupinama. Co se slávek týká, někde jsem četl že přes léto jsou toxické, když jsme to ještě nevěděli nasbírali jsme je v červenci a byly super.

U veľkých kelerov sťahujeme kožu u menších škrabeme ryžákom.

Kellery a další neškrábu. Nemají "sklovité" šupiny jako např. sleď, kapr a pod. Pstruha také neškrábu. Před kuchyńskou úpravou je řádně omyji a spustí se sliz a filety jsou v naprostém pořádku. Něco jiného je, pokud se ryby stahují - s tím lze souhlasit i když k tomu mám své výhrady - důležité stopové prvky mezi kuží a svalovinou, o ty se stahování připravím.

Kellery čistím jenom kartáčem, slávky se loví od podzimu do jara /od září do března/, přes léto prý nesou moc dobré

To Kim:

Niečo na tom bude, ale veľký keler má už pod kožou viacej tuku, ktorý postupom času mení chuť ryby a tá koža už je tiež dosť hrubá. Naučil nás to Nór a čistenie rýb je veľmi rýchle.

Ale u menších rýb koža samozrejme zostáva. Ten ryžák funguje rýchlo a spoľahlivo.

Chlapi a jak ty slávky připravujete dejde nakej dobrej recept jedem začátkem května tak snad budou k jidlu dik;-)

S tím tukem je to pravda. Musím však sdělit zásadní věc: Nikdy nepoužívám při filetování sladkou vodu. Pouze mořskou - nedochází k znehodnocení filetů a déle si uchovají svoji konzistenci a pod. Nejsem sám. Co se týká slávek. Někteří je vaří a konzumují. Neviděl jsem, že by je nějak zvášť připravovali. Já z mořských plodů jím jen krabi a lobstry. Všemu ostatnímu se při cestách po světě důsledně vyhybám.

Všechno stahujem, ale je to o názoru a chuti. Někomu to chutná s kůží...

2vydra

kupované jsou již očištěné, ale ty si je budeš lovit asi sám, takže dobře očistit nejlépe kartáčkem a to je dost práce. Já je pak nasypu do hrnce bez vody, protože si jí pustí samy. Vaříš tak 5 minut, dokud se všechny neotevřou. Na poslední minutu přidáš sklenku vína /nebo aromatické kořalky, třeba třešňovice/ a to je vše. pak jen mlsáš.

My používáme na čištění kelerů vapku...je to supr,šupiny krásně slezou aniž by se ryba nějak znehodnotila. To stejné u všech ostatních ryb, po očištění zůstanou ryby pěkně čisté a po rozmrazení stačí jen lehce opláchnout a dájí se jíst i s kůží.. Tento způsob je ale limitovaný možností připojení vapky na vodu...Na ukázku dávám tímto způsobem očištěného halibuta - vrchní (slizká) část je dolů, aniž by se kůže jakkoliv porušila. Ale každému to vyhovuje jinak...

Když už jsme u tého jídla,dají se nějak využít i jikry? pokud ano, tak jak?

Pokud vím od mé kuchařky, slávky vaří dvakrát,v dosti osolené vodě, následně jsou vhodné osmažit na olivovém oleji a ochutit dle libosti,doporučuji sušený česnek a fiškoření, kapka tatarky, citron.

to: kagpa, nebude tou vapkou narušeno maso, podle mne určitě ano, je to přece jenom tlak vody,,,nebo ne?

kelery se snažím vůbec nevytahovat z vody a pokud už se stane, letí okamžitě zpět... obecňačky stahuju z kůže

  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.