Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu přívlač lehčí prut na polaky

  • Toto téma obsahuje celkem 36 odpovědí. Do diskuze (21 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel sachlj a poslední změna proběhla před 1 rokem a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 37)
  • Autor
    Příspěvky
  • #339709
    Lukas Adam
    Účastník
    (205 odpovědí)

    Podle mě to je v celku jedno …. gramáž do 100g max. Jednu dobu jsem chytal i na Shimano 15-4og a taky se dalo, jen to trochu trvalo, než jsem rybu vytáhl 😀

    Teď mám “bílou paní” Daiwa Pilk ve 2,7 50-100g a lepší prut jsem neměl, jenže ten už se nedá sehnat, resp. v čechách možná, ale já ho koupil na německém webu za daleko lepší peníz.

    • Odpověď byla upravena před 1 rokem a 11 měsíci uživatelem Lukas Adam.
    #339723
    tonny
    Účastník
    (3 odpovědí)

    Používám daiwa ninja 15-50g. Jelikož polaci většinou atakují opatrně, ucítíte i ten nejmenší drbanec. Vřele doporučuji, jsem s ním nadmíru spokojený.

    #339754
    Aryz
    Účastník
    (2 odpovědí)

    Pokud je tvoji cílovou rybou polack jako moji, můžu ti doporucit gramaz do max 20 gramu. Sam mám quantum ted nevím spodek tusim 8gr a strop 18. Mel jsem 20-60 a rybu jsem chytil, ale po zkusenostech se zpusobem zaberu polaka jsem jeste zjemnil. Ten prut s celkovou akci[ ne jen spicka] je úžasnej a myslím u mýho kamarada Halibutaka pred lety nestal víc nez 2500kc. Unese 22gr a vic do 20 metru nepotrebujes. Ja chytam jig 15-22g  na vinovej zoom, tusim Red ll.. to důlezite!! Druha nebo prvni vec v chytani polaka je zpusob vedeni nastrahy…. Prozradim pokud mas opravdu zajem… kluci mě zabijou😂😂😂

    #339756
    Cesar
    Účastník
    (155 odpovědí)

    Způsob vedení nástrahy na polaka nás zajímá všechny. Sem s tím. Díky.

    #339760
    tonny
    Účastník
    (3 odpovědí)

    Za 15 let co jezdím hlavně na polaky se osvědčil nejvíc způsob pomalé vláčky. Po dopadu na dno pomalu ale opravdu pomalu vláčím sloupcem k sobě. Žádné trhání, klepání ani podobné kraviny. Pouze čekáš na to krásné kousnutí. Někdy ti to oťukávají i 20m než to vezmou. Je úplně jedno jestli tam máš gumu, zoomku, nebo lehkého pilkera.

    #339764
    jegrhanz
    Účastník
    (234 odpovědí)

    Při lovu polaků (sajdy) je vedení nástrahy to úplně nejdůležitější. Práce s nástrahou má rozhodující význam, přesto není vední nástrahy nijak složité a zvládne to i začátečník. Základní rada je co nejblíže dna a co nejpomaleji. V chaluhových polích těsně nad chaluhami a rovněž co nejpomaleji. U obou je dobré (jestliže to podmínky dovolí) občas nechat návnadu klesnout až na dno a pár vteřin nechat ležet. Často a velice rád si vezme polak návnadu  i ze dna. Barvu neřeším, prutu také velký význam nedávám, ale chytám na horní hranici max. 60g. Výraz “prut na polaky” považuji za zavádějící až směšný. Zbytečně měkké pruty neuznávám. Prut ohnutý až pod loď vypadá sice efektně, brzda navijáku bzučí a lovci umocňuje pocit z vysilujícího souboje s “velikou” rybou, ale  to je asi tak celé. Dlouhé přetahování, díky prutu pracujícímu na hraně únosnosti, ničemu nepomáhá. Rozhodně ne rybě, kterou případně hodlám vrátit zpět vodě. Nad vraky, členitým dnem a chaluhovými poli, jste mimo úplně. V tomto prostředí je občas nutné použít hrubou sílu, což nám příliš měkký prut nedovolí. Zlámaných prutů, u ktrých rybáři zvolili špatnou gramáž, mám plnou kolnu. A jak jsem psal, barvu návnady neřeším, přestože i já mám svojí oblíbenou, ale jedná se pouze o osobní subjektivní názor. Když budou ryby aktivní, berou téměř na vše, jestliže neloví, tak ani barva nepomůže a záběry jsou pouze náhodné, reflexivní. Teď jsem se možná dotknul ožehavého tématu a rybářů, kteří na barvy nedají dopustit, především na tu “jejich”, ale na obhajobu svého názoru budiž použit fakt, že každý má tu, na kterou berou úplně nejlépe a to z celého barevného spektra. Jinak řečeno, dle oblíbenosti barev mezi jednotlivými rybáři, a to i zde na RN, berou na úplně všechny barvy (-:  Co ale určitě ovlivňuje úspěšnost, je samozřejmě aktivita ryb. Jsou dny, dokonce i týdny, kdy  neberou, reagují  díky vrozené dravosti pouze instinktivně, ale aktivně neloví a návnadu ignorují. Tam žádná barva nepomáhá. Naopak při vysoké aktivitě ryb,ani ryby barvu příliš neřeší a berou vše. Co ale úspěšnosti napomáhá, jsou světelné podmínky. Jak známo berou polaci především k večeru a to hlavně z toho důvodu, že se světelné podmínky ve vodě zhoršují. Uvedu příklad. Lov začal v podvečer v době, kdy ještě svítilo slunce. V lodi tří rybáři. Jeden chytal na zoomy a dva na vláčecí pilkříky. Rybář na gumu měl co drift to záběr, rybíři s pilkříky ani ťuk. S postupem času se ale světelné podmínky začaly zhoršovat a ve větší hloubce, kde již byly horší, začali polaci brát i na olověné rybičky. Ještě později, už za naprosté tmy, braly bez rozdílu na vše a to v celém vodním sloupci. Důkazem je obsah žaludku jednoho polaka, který obsahoval kromě nenatrávených ryb i březový klacek, dlouhý patnáct cm. a tlustý jako palec. Stejné pravidlo platí i brzy ráno při rozednívání. Jestliže tedy mohu lov polaků shrnout, zvolte prut se stropem okolo 50ti gramů, dobře pracující gumové nástrahy, především zoomy, veďte je u dna a pokud možno co nejpomaleji, barvu nijak neřešte protože i dle vašich příspěvků a oblíbenosti barev, berou na celé barevné spektrum. Počítejte spíše s tím, že váš lov, kromě aktivity ryb, budou ovlivňovat také podmínky světelné. Za jasných slunečných dnů bude přesvědčit ryby k záběru složitější, za zhoršených světelných podmínek o něco snažší. Lov polaků není žádná věda a zvládne ho i úplný začátečník.

    #339765
    Mino
    Účastník
    (42 odpovědí)

    Plne suhlasim, najviac a najvačšich polakov som nachytal od polnoci do 4 hodiny ráno. To je doba kedy vačšina rybarov spi a to je chyba.

    #339798
    Aryz
    Účastník
    (2 odpovědí)

    Tom založil pro mě moc zajímavé vlákno, rád se přiučím a tady se i stalo v povídání o nočním braní polaků. mám o čem ještě měsíc přemýšlet. Miluju noční rybolov jako takový,mám drobný postřeh z minulého roku o kterém jsem vlastně nepřemýšlel až do přečtení vašich zkušeností. chytáme parta šesti lidí polaky s největším uspěchem na ten vínový zoom, můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vésti spory,ale tak to prostě je. mám určitě 8-10 barevných i velikostních variant. zkoušeli jsme chytat všichni na tu pravou a pak i jeden zůstal ostatní změnili, výsledek jasný tak 1:5.. dost o nástraze. s příchodem tmy se osvědčil fluo torpedo jig, zase zkouška – dva zůstali u červeného a jeden dal fluo, výsledek nepoměr záběrů. uplná pecka ale přišla,když jsem vyndal fluo rybky 4 palce od ilexu, které jsem si vzal s sebou prvně jen tak na zkoušku, propuklo peklo na lodi, protože všichni hrabali v bednách po jakékoliv svíticí rybce.  na letošek jsem ilexy nesehnal, ale mám podobné od foxe, věřím ve stejný úspěch. je to naše zkušenost, není to dogma, jen jsem se podělil o zkušenost a třeba někomu pomůže. Už jsem napsal román, tak toho nechám, pokud tohle vlákno nezanikne, rád se podělím o zkušenot, proč používám tak jemný prut a přivedl k tomuto způsobu celou partu. abych nevypadal jako nějakej chytrolín, tak prozradím, že základ položila informace o způsobu záběru polaka od mého kamaráda Halibuťáka, který ho měl štěstí sledovat na vlastní oči. a zase … prostě to funguje…

    #339940
    Rustara
    Účastník
    (34 odpovědí)

    Poslal jsem Ti k tomu SZ

     

    #340993
    Kapitán lipánek
    Účastník
    (489 odpovědí)

    Já zkusil udělat nevšední povrchovou upravu na jigovky, tak.uvidíme 😁

    #341053
    Hucho
    Účastník
    (58 odpovědí)

    Velice zajímavé, tak pak napiš, jak to fungovalo. Ta barva je ze spreje?

    #342184
    sachlj
    Účastník
    (401 odpovědí)

    Osobní zkušenost z minulého týdne. Polaci se nejvíc chytaly v hloubkách 80-130 metrů těsně nade dnem a to na těžký pilkrovací prut s elektrickým multíkem, 500 gr stříbrným pilkrem a návazcem s paprikami. Čím větší červená paprika tím větší polak. 70-80 cm. Stačilo najít místo a tahal se jeden za druhým. Pravda … 30km na moři. V okolí přístavu “na dostřel golfového míčku” v mělčinách po 100 náhozech pak na přívlačový libovolný prut s pennem slammer 360 na 5cm žlutočervené kopyto jeden 80cm bojovník. Ale na maso a množství jednoznačně hloubky a pilkrování. Tenhle přišel kolegovi. Mě možná menší na obyčejný prut od mivardi a tentýž naviják. No jo, souboj parádní, až v prutu praskalo. Ale tohle bych chtěl od něčeho co pak pustím, třeba 150cm ostroun by potěšil na přívlačák a malou gumku..

    #342185
    masar
    Účastník
    (83 odpovědí)

    sachlj ….no nevím polaci, nešlo o kelery ?

    #342191
    sachlj
    Účastník
    (401 odpovědí)

    no doopravdy polaci….

    #342192
    vydra-cz
    Účastník
    (213 odpovědí)

    sachlj můžeš sem dát tu fotko polaka z těch 130 m díky

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 16. až 30. (celkem z 37)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu přívlač lehčí prut na polaky

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(14)
(113)
(17)

Nahrávání ... Nahrávání ...