Nápověda Doporučujeme:

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Levoruký multilikátor s ukazatelem odvinuté šňůry

  • Toto téma obsahuje celkem 65 odpovědí. Do diskuze (14 diskutujících) se naposledy zapojil uživatel Kliknis a poslední změna proběhla před 11 roky a 3 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 66)
  • Autor
    Příspěvky
  • #48623
    shark
    Člen
    (486 odpovědí)

    mam pocit ze debata na tuhle temu nekdy probehla.

    Me doporuceni bude jen vseobecne…

    1)levorukej multik jen pokud jsi levak,nebo pokud chces chytat vyslovene male ryby nekde na potoce.

    2)Ukazatel odvinute snury je BLBOST,nikdy to poradne nefunguje,kazi se to a zejmena je to naprosto nepresne!

    Jedine rozumne a presne reseni je vicebarevna snura.DOPORUCUJI!

    #48624
    sroubek282
    Účastník
    (6210 odpovědí)

    Když jsem chtěl taky koupit levoruký multík a sháněl jsem ho,tak jsem si myslel,že to bude top – jsem levák.Nakonec jsem stejně koupil klasiku na pravou ruku a není s tím žádný problém,okamžitě v Norsku zapomeneš že má kličku na pravé straně.Počítadlo má digi a funguje skvěle..

    #48625
    Kliknis
    Účastník
    (951 odpovědí)

    ano, tato bouřlivá debata už zde proběhla :-D, ale souhlasim s tim počítadlem, je to fakt blbost, vícebarevná šňůra je ideální.

    #48626
    Kliknis
    Účastník
    (951 odpovědí)

    Fórum RybolovNorsko.cz > Diskuze mořského rybolovu > Multiplikátor

    #4537
    tomek
    Člen
    (1 odpovědí)

    Zdravím všechny ve spolek, jedu poprvé do norska a scháním levoruký multiplikátor s ukazatelem odvinuté šňůry na pilkrování, aby se tam vešlo cca 300m pletenky a byl by cenově cca 3500kc.Možná ,že už tu byla podobná diskuze ,ale nenašel jsem ji. Děkuji za příspěvky. Tomek

    #48627
    dub
    Účastník
    (785 odpovědí)

    To Tomek : Postupne som vyskúšal tri druhy manual. mult. – za tú cenu som mohol mať elektrický. Neurob tú istú chybu. 😉

    #48629
    Michal
    Účastník
    (246 odpovědí)

    Už se vidím,jak počítám barvy při lovu například na 150 m,jsou-li po 10 m,musí to být radost…..na druhé straně mechanické počítadlo není spolehlivé.Na Ryobi mám digitální a zatím spokojenost a bez problémů,cena je sice kolem šesti tisíc,nepíšu o elektrice,ale možností je WFT Line Counter 855 za 4.200 u Michala v e-shopu.Těch 700 kč navíc dodá určitě rád Ježíšek….;-):-D:-D

    #48631
    shark
    Člen
    (486 odpovědí)

    to upir,nejdrive tu barevnou snuru vyskousej a pak srovnavej…

    #48633
    Michal
    Účastník
    (246 odpovědí)

    Proč budu zkoušet,když mi přesně ukazuje počítadlo na multíku???A opravdu nemám chuť při spouštění nástrahy sledovat šňůru,nebo při změně chytané hloubky dělat to samé a počítat…….ale každému vyhovuje něco jiného a já jen podávám svůj pohled na věc a nikomu nic nevnucuji.Kdo chce ať počítá odvinuté metry a kdo ne,ať si pořídí multík s počítadlem (digitálním)….pro mě je komfortnější a jednodušší druhá varianta.;-):-)

    #48637
    shark
    Člen
    (486 odpovědí)

    to upir,nevim jake mas pocitadlo…faktem je ze jsem se setkal s pocitadlem ktere pocitalo primo snuru a ne otacky civky…pokud mas neco takove tak to je jina.

    #48639
    Northwolf
    Účastník
    (659 odpovědí)

    2 Tomek: K danému tématu stojí za to si prostudovat následující vlákna:

    Multiplikátor

    Elektrika na levou ruku

    Osobně s klikou u NEVRHACÍHO multíku na pravé straně nemám problém, ale mít možnost volby rozhodně bych sáhnul po levorukém provedení.

    Praxe i výše uvedené diskuse mi poskytly pro výběr multíku následující moudra:

    1. Nad nebo pod prut – jednoznačně nad – má to své opodstatnění.

    2. Klika nalevo nebo napravo – jen a pouze tak jak TOBĚ vyhovuje, míchat do toho jestli je někdo pravák nebo levák je (shark promine) pitomost možná vycházející z nějakých amerických, nebo jiných tradic založených na pro mě dost divném základu. (Vysvětlení: Jsem-li pravák, tak v pravé, tzn. silnější a šikovnější ruce chci mít prut, ne kličku).

    Nicméně pro hlubokomořský lov to není zásadně rozhodující, praktický dopad tento princip pro mě začal mít v okamžiku kdy jsem začal používat vrhací multiplikátor, tam pak praváci s klikou na pravo pro každý nához přehazují prut z levé ruky do pravé a zase zpátky neb prutem v levé ruce prostě nejsou schopni tak dobře hodit.

    Odvrácená strana mince: Těch pravorukých multíků je na trhu pořád větší výběr, pokud budeš někdy někde po světě (hlavně mimo Evropu) nucen lovit s půjčeným cajkem, je dost pravděpodobné že bude mít kliku napravo.

    Ale už jsem zaznamenal v nabídce jedné moderně se chovající firmy vláčecí multíky vyráběné jen a pouze jako levoruké.

    3. Počítadlo – když počítadlo na navijáku tak digitální, žádná potíž s přesností u něj není. O multíku s mechanickým ani neuvažuju, myslím že nemá smysl. Varianta multibarevné šňůry bude velmi dobře funkční, z mého pohledu na úkor komfortu. Kdo je finančně limitován tak že nedosáhne na multík s digi počítadlem, pravděpodobně toto řešení ocení. Zpočátku se mi už ta představa zdála být hodně nekomfortní, ale jestli si dobře vybavuju informaci že se dá sehnat šňůra o sedmi barvách střídajících se po 10ti metrech (shark jistě upřesní – díky), tak tady by asi problém s tím jestli červená byla první nebo druhá být nemusel (pokud mezi nimi je 60 metrů jiných barev, tak bych to asi měl poznat už jen pohledem na cívku).

    Kvalitní počítadlo na prutě by asi fungovat mohlo – tam by se problém plné, nebo prázdné cívky projevovat neměl, ale nemám žádnou osobní zkušenost.

    Na Tvůj dotaz mám následující odpověď: Bohužel nevím o žádném digitálním modelu který by splňoval všechny požadavky, takže budeš nucen ke kompromisu. Variant je jistě hromada, jako základní mě napadají:

    1. Multibarevná šňůra + cokoliv levorukého co splňuje kapacitu od PENN, nebo nesmrtelná (v Česku asi dost nedoceněná) švédská klasika ABU Garcia Ambassadeur 7001 Chceš li ještě větší kapacitu tak se vyrábí i velikost 10001 (jedničky na konci označení modelu znamenají levoruká provedení). Relativně levné, superspolehlivé řešení splňující účel.

    2. Ryobi ADSS 700 – výběhovej model, ale ještě se dá sehnat a mě zatím stále dobře slouží. Nevejdeš se však do peněz a klika je napravo.

    3. Daiwa hypertanasensor 500 F – o kousek pomalejší převod, o 70g těžší, o něco dražší než Ryobi, ale jinak celkem vymazleně vypadající, bohužel zase klika napravo a cenově jsme už docela blízko k elektrikám.

    4.WFT 855 Linecounter Po přečtení vlákna si udělej závěr, parametr kapacita šňůry moc vábně nevypadá, klika o5 napravo, pokud u firmy pracují konstruktéři neschopní se poučit nejen z cizích, ale dokonce ani z vlastních chyb, tak já takovou firmu svými penězi podporovat nehodlám (čas může ukázat že ten naviják nakonec přežije, ale já nejsem vhodnej pokusnej králík a důvěryhodný zdroj informací zdá se prozatím bohužel nemáme)

    5. Daiwa ITs 150L je sice levoruká, má digitální počítadlo, ale bohužel udávanou kapacitou 130m 0,28 je pro hlubokou pilkrařinu mimo.

    6. Elektriky jsou mimo jak finančně, tak umístěním kliky, levoruká Daiwa se sice vyrábí, ale zase nemá požadovanou kapacitu. Jeden zajímavý argument ve výše uvedených diskusích najdeš: u elektriky si mačkej navíjecí tlačítko kterou rukou chceš, těch posledních pár metrů už zvládneš dotočit i pravou.

    #48640
    milos
    Účastník
    (228 odpovědí)

    Já vícebarevné šňůry používám. Věnuju se vláčení na hloubce a tohle byla jediná možnost jak si udělat představu v jaké hloubce mám gumu. Barvy nepočítám. Stačilo se naučit pořadí jak jdou barvy za sebou a pak pohledem na cívku vím kolikrát jsem odtočil všechny barvy a kterou barvu zrovna vidím. Něco tak jednoduchého by se naučil snad i trotl.

    #48646
    ZM
    Účastník
    (1125 odpovědí)

    Musím souhlasit s Kliknisem,mechanické počítadlo vzbuzuje prudké reakce,občas na ně příjdu v rybářské skříni a s odporem se odvracím.Digitální je určitě fajn,ale ani ono není stálým zázrakem,neboť při silnějším driftu neukazuje hloubku,ale odmotanou šňůru.Pak je dobré se podívat na echolot,hloubka tam je:-D.Nemáte-li výhled na echolot,můžete se zeptat toho kdo u něj je,u sehraných paret kamarádů to nečiní potíže,ale může se stát,jako mně,že je s vámi na lodi ignorant vzájemné informovanosti,škarohlíd a blb a hloubku vám neřekne a ještě vás někam pošle..Pak je výhodné mít různobarevnou šňůru,ale i u ní počítat s tím,že barvy postupně blednou k nerozeznání..Protože nechytám 14 dnů,ale už déle,jsem schopen podle času odvíjení nástrahy odhadnout v jaké jsem hloubce a konfrontovat to s údaji z echolotu, a moc se nemýlím.Ve chvílích kdy to nebere to docela potěší 😛 .

    Používám smekací naviják,vláčecí nástrahy i v hloubkách nad 100m.Dno je jasné.Místa ve sloupci se dají také najít bez počítadla.

    #48649
    JAKABO
    Účastník
    (2998 odpovědí)

    Jedna z lacných možností.Cormoran corboss 810.

    #48653
    mikr
    Účastník
    (202 odpovědí)

    Třeba je to laické ale docela to funguje. Najedu si na 10m dle echa. Pustím nástrahu na kterou budu chytat a stopnu si jak dlouho jí to trvá na dno. No a pak si na větší hloubce zkouším odpočítat co potřebuju. Když je velký drift tak jsi mimo. Ale za klidu plus mínus to jde. Jedná se o vláčku na těžkou používám volty.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (celkem z 66)

Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.

Úvodní stránka Fóra Diskuze mořského rybolovu Levoruký multilikátor s ukazatelem odvinuté šňůry

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(11)
(100)
(15)

Nahrávání ... Nahrávání ...