2 Tomek: K danému tématu stojí za to si prostudovat následující vlákna:
Multiplikátor
Elektrika na levou ruku
Osobně s klikou u NEVRHACÍHO multíku na pravé straně nemám problém, ale mít možnost volby rozhodně bych sáhnul po levorukém provedení.
Praxe i výše uvedené diskuse mi poskytly pro výběr multíku následující moudra:
1. Nad nebo pod prut - jednoznačně nad - má to své opodstatnění.
2. Klika nalevo nebo napravo - jen a pouze tak jak TOBĚ vyhovuje, míchat do toho jestli je někdo pravák nebo levák je (shark promine) pitomost možná vycházející z nějakých amerických, nebo jiných tradic založených na pro mě dost divném základu. (Vysvětlení: Jsem-li pravák, tak v pravé, tzn. silnější a šikovnější ruce chci mít prut, ne kličku).
Nicméně pro hlubokomořský lov to není zásadně rozhodující, praktický dopad tento princip pro mě začal mít v okamžiku kdy jsem začal používat vrhací multiplikátor, tam pak praváci s klikou na pravo pro každý nához přehazují prut z levé ruky do pravé a zase zpátky neb prutem v levé ruce prostě nejsou schopni tak dobře hodit.
Odvrácená strana mince: Těch pravorukých multíků je na trhu pořád větší výběr, pokud budeš někdy někde po světě (hlavně mimo Evropu) nucen lovit s půjčeným cajkem, je dost pravděpodobné že bude mít kliku napravo.
Ale už jsem zaznamenal v nabídce jedné moderně se chovající firmy vláčecí multíky vyráběné jen a pouze jako levoruké.
3. Počítadlo - když počítadlo na navijáku tak digitální, žádná potíž s přesností u něj není. O multíku s mechanickým ani neuvažuju, myslím že nemá smysl. Varianta multibarevné šňůry bude velmi dobře funkční, z mého pohledu na úkor komfortu. Kdo je finančně limitován tak že nedosáhne na multík s digi počítadlem, pravděpodobně toto řešení ocení. Zpočátku se mi už ta představa zdála být hodně nekomfortní, ale jestli si dobře vybavuju informaci že se dá sehnat šňůra o sedmi barvách střídajících se po 10ti metrech (shark jistě upřesní - díky), tak tady by asi problém s tím jestli červená byla první nebo druhá být nemusel (pokud mezi nimi je 60 metrů jiných barev, tak bych to asi měl poznat už jen pohledem na cívku).
Kvalitní počítadlo na prutě by asi fungovat mohlo - tam by se problém plné, nebo prázdné cívky projevovat neměl, ale nemám žádnou osobní zkušenost.
Na Tvůj dotaz mám následující odpověď: Bohužel nevím o žádném digitálním modelu který by splňoval všechny požadavky, takže budeš nucen ke kompromisu. Variant je jistě hromada, jako základní mě napadají:
1. Multibarevná šňůra + cokoliv levorukého co splňuje kapacitu od PENN, nebo nesmrtelná (v Česku asi dost nedoceněná) švédská klasika ABU Garcia Ambassadeur 7001 Chceš li ještě větší kapacitu tak se vyrábí i velikost 10001 (jedničky na konci označení modelu znamenají levoruká provedení). Relativně levné, superspolehlivé řešení splňující účel.
2. Ryobi ADSS 700 - výběhovej model, ale ještě se dá sehnat a mě zatím stále dobře slouží. Nevejdeš se však do peněz a klika je napravo.
3. Daiwa hypertanasensor 500 F - o kousek pomalejší převod, o 70g těžší, o něco dražší než Ryobi, ale jinak celkem vymazleně vypadající, bohužel zase klika napravo a cenově jsme už docela blízko k elektrikám.
4.WFT 855 Linecounter Po přečtení vlákna si udělej závěr, parametr kapacita šňůry moc vábně nevypadá, klika o5 napravo, pokud u firmy pracují konstruktéři neschopní se poučit nejen z cizích, ale dokonce ani z vlastních chyb, tak já takovou firmu svými penězi podporovat nehodlám (čas může ukázat že ten naviják nakonec přežije, ale já nejsem vhodnej pokusnej králík a důvěryhodný zdroj informací zdá se prozatím bohužel nemáme)
5. Daiwa ITs 150L je sice levoruká, má digitální počítadlo, ale bohužel udávanou kapacitou 130m 0,28 je pro hlubokou pilkrařinu mimo.
6. Elektriky jsou mimo jak finančně, tak umístěním kliky, levoruká Daiwa se sice vyrábí, ale zase nemá požadovanou kapacitu. Jeden zajímavý argument ve výše uvedených diskusích najdeš: u elektriky si mačkej navíjecí tlačítko kterou rukou chceš, těch posledních pár metrů už zvládneš dotočit i pravou.