Nápověda Doporučujeme:

Alandské štikobraní – nebraní 1/2

Alandy – štičí ráj, nebo mýtus? Každý z nás někdy snil o vodě, kde ryby berou doslova na hod, a my se jen snažíme selektovat naši preferovanou a cílenou, ať už velikostí, nebo druhem. Po mnoha letech zkušeností s rybolovem a spoustě uskutečněných výprav do podobných „rájů“ už vím, že realita je mnohdy naprosto odlišná. I ryby mají své dny, nebo spíš většinou nemají, a i kdyby braly doslova na hod, tak nám zrovna nebude přát počasí nebo jako v předchozích pár letech nastane nepříznivá covidová situace a omezení možnosti cestovat.

Covid vše oddálil

Již několik let jsem uvažoval o výpravě na finském souostroví Alandy, ale vždy jsem upřednostnil jinou možnost cestování. Když konečně padla volba na tuto destinaci, tak mi lockdown vše zhatil a odsunul o pár let. Letos konečně nastala ta pravá chvíle. S kolegou jsme se připojili k výpravě party, která jezdí na Alandy již několik let a v podstatě se začala specializovat na cílený lov největších štik dané oblasti. Od začátku jsem věděl, že si chci místní vodu užít se vším všudy.

Odlehlá lokalita

Rád bych si prostě především zachytal, ať už velké, či menší ryby… s možností ulovit vysněnou metrovku. Dlouhá cesta autem proběhla bez větších problémů. Příjezd na odlehlou lokalitu v odpoledních hodinách sliboval nová dobrodružství. Ta jsme se ale vzhledem k pokročilému času, který se zde navíc posunul o hodinu dopředu, rozhodli odložit až na druhý den. U účelově zařízené chatky pro čtyři osoby jsem asi nejvíc ocenil saunu, kterou jsme hojně využívali po návratu z celodenního rybolovu v chladném počasí. Po zabydlení, navázání montáží a převzetí lodí se čtyřkou motorem jsme obdrželi i mapu revíru s mnoha super tipy na top místa. Co teď s tím? Rozhodli jsme se, že nejlepší bude průzkum bojem, a nakonec mu věnovali skoro čtyři dny. Závěr byl jasný, všechno je jinak.

Velké štiky jsou opatrné

Ryby vůbec nespolupracují, nevyskytují se tam, kde by je rybář čekal, a fungují úplně jiné barvy a velikosti nástrah, než jsme u štik zvyklí. V zátokách je šance ulovit jen menší velikosti štik, na což se zaměřuje mnoho lodí. Větší ryby lze chytit spíše na volné vodě. Já jsem měl velké štěstí, když se mi třetí den rybaření podařilo ulovit rybu, kterou jsme nazvali „big mama 100+“. Zlákala ji top nástraha Bisswunder od Quantum, jež je vyvinutá pro cílený lov štik. Rázem jsem byl o něco klidnější, protože můj cíl výpravy byl splněn. Dostat zde štiku přes jeden metr délky není rozhodně samozřejmost. Mnoho rybářů se za celou dobu pobytu nedostalo ani přes 90 cm.

Okouni jsou při chuti

Získali jsme také super tip na výborné okouní místo. Po pár hodech bylo jasné, že se zde nacházejí i jedinci 40+. Okouni nás baví, a tak jsme se zde rozhodli zakotvit na zbytek dne. K našemu překvapení se zde v záběrech střídali okouni se štikami. Štiky nešly pod míru 70 cm a podařilo se nám ulovit i velikosti 90+, což byl na prut Quantum 4Street Subway King super adrenalin. Padnul návrh, že než se lopotit po celém jezeře a hledat náhodné ryby, budeme raději jezdit hlavně na toto místo (bohužel velmi větrné), kde byla zábava skoro vždy zaručená.

Woblery i gumy

Chtělo to jen pořádně vypilovat techniku lovu a zvolit správné nástrahy, které musely být v co nejsvětlejších barvách. V této lokalitě moc nefungovaly wobblery, a tak přišly na řadu různé jiné typy nástrah, kterých jsme sice měli dostatek, avšak spíše v tmavších odstínech. Jak jsem již psal, ryby upřednostňovaly světlejší barvy, a tak došlo i na gumy, které jsem měl s sebou v podstatě náhodně. U nás bych o nich asi moc neuvažoval, ale zde fungovaly parádně.

Autor Martin Lapec

https://tackle-box.eu/cs/b/quantum

https://www.korum.co.uk/en/search?query=snapper

5 komentářů

  1. Na Alandech jsme byli před 4 roky a totálně jsme vybuchli. Nejsme žádní fanatici, takže jsme jezdili jen za slušného počasí. Ryby byly malé a málo. Odradilo nás to a teď už jezdíme jen do Norska.

    1. Bohužel takhle tam dopadne 90% rybářů. Je to obrovská a těžká voda, kde je všechno úplně jinak, než u nás v CZ. My jsme měli to štěstí, že jsme po cca 4 dnech přišli jak na ně, a tak jsme si to parádně užili.

  2. Jaké období je na Alandech nejlepší? Dá se tam zachytat i na popíky? Děkuji za odpověď.

    1. Určitě nejlepší je za mě první turnus jaro, když se třou sledi a koljušky, tak se štiky po vytření sjíždí z širokého okolí a cpou se…bohužel tohle období je pokaždé jinak, a tak se trefit, kdy ty největší žerou není jednoduché…kolegové co tam jezdí několik let, a chytaj jen nástrahy 25+, tak měli v podstatě úspěch den před odjezdem…na popíky se určitě spletou kudly, kterých je v zátokách dost, ale ty velký se držej spíš v hloubkách…

  3. Díky. Zámej, co tam byl asi 2x, tak mi tvrdí, že nejlepší je tam květen, kdy jsou štiky na mělčinách a třou se. A prej v té době se dá 80-90cm štika chytit z hladiny na popa. Ještě se zeptám, jestli se může nějaká ryba ponechat a odvést zamrazená domů?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...