Nápověda Doporučujeme:

Harbak 2020 1/2

25.10.2019 jsme si závazně objednali termín ubytování v Harbaku a to na 24.8. – 3.9.2020. Ubytování včetně hliníkové lodě o délce 20ft/50ps-4t/Echolot, GPS nás mělo vyjít na 54760,- Kč. 1. záloha činila 15000,- a byla splatná k 31.10.2019, zbytek se musel doplatit nejpozději do 19.7.2020. Dále jsme si objednali trajekt a to na 22.8.2020 22:30 (Rostock-Trelleborg) – zpáteční 4.9.2020 7:30 (Trelleborg-Rostock). Cena za trajekt činila 7570,- a zahrnovala 4 cestující a 1 vozidlo do 8 m délky (v našem případě karavan). Veškerou potřebnou dokumentaci nám poslali emailem.

 

Cesta s Covidem 19

Kvůli “pandemii” Covid 19 jsme do poslední chvíle nevěděli, zda-li bude možné vůbec výpravu uskutečnit. Norsko nepřijímalo turisty z České republiky pouze s nařízenou karanténou. 19.8.2020 zavolala paní Boudná a sdělila nám, že vycestování je možné. Pan Harbak vše zajistil tak, aby karanténa proběhla v jeho režii a plně legálně. 22.8. jsme vyrazili cca kolem 12:00 hod ze Šumperka a trasa vedla přes Polsko a Německo do přístavu Rostock. Trajekt pluje cca 6hod podle klimatických podmínek na moři. 23.8. ráno jsme dorazily do Trelleborgu ve Švédsku a pokračovali dál k Norským hranicím. Na hranicích si nás norská celní správa odstavila a šla prověřit . Po 10 minutách se vrátili zpět, (volali přímo panu Harbakovi) a sdělila nám, že je vše v pořádku a popřáli šťastnou cestu. V Norsku jsme mohli zastavovat pouze na čerpacích stanicích a nikde se zbytečně nezdržovat. Kousek před Trondheimem jsme zastavili a po náročné cestě přespali do rána. Další den ráno už nás čekal pouze druhý trajekt a to z Flakku do Rokviku který jezdí každých 30 min a platí se rovnou na trajektu. Po 30 minutách jsme byli zpátky na pevnině a pokračovali zhruba hodinu do cíle naší cesty. V Harbaku na nás čekalo horší počasí a silný vítr, ubytovali jsme se, převzali jsme si loď a potřebné informace pro pobyt.

 

Používáme vlastní echolot

Z předchozí zkušenost jsme si dovezli vlastní echolot se sondou. Pan Harbak nám ochotně půjčil další baterii. Echolot co je na lodi není sice špatný, ale pokud se chytá pod 120 m hloubky nevysílá přesné informace. Začalo se s přípravami na rybolov. Jako první a nejdůležitější věc je zjistit si počasí a především vítr na další den. Počasí však sledujeme neustále, protože se může i rychle změnit a dostat nás tak do nebezpečných situací. Podle počasí tak chystáme nejen rybářskou výbavu, ale i třeba oblečení. Předpověď počasí sledujeme přes yr.no.

 

Naše rybářské vybavení

Používáme lehký přívlačový baitcastový prut s gramáží 10-90 g konkrétně se jedná o zakázkovou lahůdku od Pavol Gabura (SK) s navijákem Abu Garcia Premier a se šňurou Huprovka 10 kg na které lovíme Tresky Polak, Obecňačky, Makrely a všechno co nám atakuje nástrahu do hloubky 30 m. Sekundární přívlačák spin s gramáží 10-35 (jako náhrada – nepoužit) a na větší hloubky používáme baitcastový prut Black Cat Silu Cast 180 g, který máme osazený navijákem Abu Garcia Revo Toro Beast se šňůrou Huprovka 31k g, na které lovíme Kelery (do 100 m hloubky). Pod 100 m jsme totožný prut osadili navijákem Okuma Tesoro 10S a Daiwa Tanacom 500 se šňůrou Huprovka 43 kg, na které lovíme Mníky a Okouníky.

 

Nezapomenout plovoucí kotvu

Podběrák s pogumovanou síťkou a delší rukojetí. Ten náš konkrétní byl Savage Gear Competion pro landing nets. 4.bedny vybavení pokaždé orientované na jiný druh ryb a rybolovu. Padák na zpomalení driftu od značky Black cat. Oblečení: nejvhodnější pro tuto roční dobu a lokalitu je lehčí oblečení, ale zároveň s dostatečným vodním sloupcem a odolností proti větru. Je to kvůli tomu, že ráno může být teplota 8 stupňů, pak se přes poledne snadno vyšplhá přes 20 stupňů a pak zase prudce klesá, do toho silný vítr / úplné bezvětří nebo, ostré slunce. Nedoporučujeme plovoucí oblek, nebo alespoň nám nepřijde tahle varianta komfortní.

 

Doporučené oblečení

Naše konkrétní oblečení které jsme zároveň i zvolili pro testování: Prsačky Scierra W-SEAM 20000mm vodní sloupec s gumákami Lemigo, prsačky Scierra X-16000 (16000mm vodní sloupec) s filcovými boty X- Force Felt Sole a třetí kalhoty Savage gear WP performace s gumáky Lemigo. Bundy jsme použili Quantum Outdor Jacket a Prologic Bank Bound 3 – season camo fishing jacket. Vše jsme doplnili pouze o termo prádlo a lehkou vestu. O obličej se nám postarali nákrčníky, čepice a brýle od značky Pelagic a Black cat. Shodli jsme se, že oblečení fungovalo všem na jedničku a nebyly k tomu žádné výhrady. Nezapomenout na opalovací krém a sluneční brýle! Jako aplikaci pro kontrolu mořského dna a gps souřadnic používáme aplikaci: https://www.navionics.com/fin/apps/navionics-boating

 

Lov Polaků a Obecňaček

Ryby hledáme kolem ostrovů ideálně s řasami na dně, nebo na podvodních horách, kde se pohybuje hloubka od 2,5-15 m. Nám nejvíce brali v 5 metrech. Pozor hloubka se mění značně podle přílivu a odlivu. Pokud používáme jako kmen vlasec – dáme pouze 50 cm 0,40 mm fluorocarbonu spojený dvojitým uzlem. Jestli používáme jako kmen šňůru – dáme 200 cm 0,40 mm fluorocarbonu spojený uzlem FG knot . Je to proto, protože Polak velmi dobře vidí. Jako nástrahu používáme gumičky japonského typu a to konkrétně Quantum 4-street B-ASS a nejlepší velikost a barva 3.6 inch flashy silver. Jigové hlavičky jsme používali od značky Savage Gear a to v rozmezí 7,5 g – 12,5 g a vel. háčku 3/0, 4/0. Může se to někomu zdát jako velice malá gramáž, ale vskutku to opravdu funguje mnohem lépe než hlavičky 20g +. Je to proto, že pomalým chodem nástrahy přesvědčíme i opatrné, nebo nelovící ryby, které bývají nezřídka kapitální.

 

Přejít na:

 

Editoval za FORFISHER.CZ Jiří Hoždora

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(48)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...