Nápověda Doporučujeme:

Svérázný Madagaskar

Dva týdny na Madagaskaru utekly jako voda a to co jsme tam zažili při mořském rybolovu asi budeme z hlavy dostávat hodně dlouho. Příšerné vedro, nebe bez mráčku a ani kapka deště se na nás podepsaly brutálním způsobem. Deset hodin rybolovu denně v tomto pekle nás totálně odrovnalo. Kombinace tropické stravy, úpalu a úžehu s dehydratací způsobily, že z týdenního rybolovu na moři ani jeden člen výpravy neodchytal všechny dny. Někdy jsme vyjížděli jen ve dvou. Teploty na slunci dosahovaly 50 st.C a přes poledne pravidelně ustal i vítr, což byla opravdu smrtelná kombinace.

 

 

Vedro a dehydratace

Ač jsme každý za těch 10 hodin na lodi vypili v průměru 5 až 6 litrů tekutin, tak např. já jsem za celý týden nevymočil na lodi ani kapku !!! A aby toho ještě nebylo málo, tak nám francouzští kolegové rybáři, kteří chytali týden před námi sdělili, že ryby již 3 týdny neberou. Hlavně popping vůbec nefungoval a GTéčka, která jsme loni chytali jak na běžícím pásu, se odstěhovala někam do Humpolce a chytit alespoň jednu tuto rybu za týden se rovnalo zázraku.Francouzi, co tam jezdí 15 let to nikdy nezažili. Celý náš rybolov byl bojem o každou jednotlivou rybu. Bylo neuvěřitelné, jak ryby braly opatrně. Na hladině za týden prakticky nezaútočila jediná ryba!!! Poppery vůbec nefungovaly, lepší byly potápivé stickbaity a slidery.

 

 

Nedařilo se vůbec nic

Plachetníci si z nás dělali vyloženě prdel. Na trolling jich šlo po chobotničce minimálně 15 za týden, ale jen si mečem pohrávali s nástrahou nebo se rozjela brzda navijáku na 2 vteřiny a konec. Ve dvou případech se plachetník při souboji vypnul. Na chobotničky nám při trollingu zabralo i jedno mahi mahi a druhé nám překouslo 2,2 mm silnou šokovku narušenou mečem plachetníků. Na trolling fungovaly i hlubokopotápivé woblery Rapala nebo Nomad, na které braly hlavně kingfish, ale spousta kontaktů s nástrahou trvala jen 2 vteřiny. Z vedra i z ryb jsme byli na nervy. Nedařilo se nám vůbec nic. Hned první den mi na stickbait zabralo životní GTéčko kolem 40 kg. Krásný dlouhý souboj, ryba již zdolaná a ležící na boku na hladině. V tom jsem si ale všiml, že i když mám 1,5 m dlouhou šokovku od Varivas , tak tlamou ryby prochází pletenka!!!

 

 

2m baracuda, které se lekl i kapitán

Bylo mi jasné jak to skončí.Protože za šokovku to nešlo, tak jsem chtěl rybu přitáhnout k lodi prutem. Když jsem ale zabral , tak GTčko šňůru překouslo a zmizelo v hlubinách. Ještě týž den jsem dostal druhou šanci, ale cca 30 kg GTéčko mi po krátkém souboji narovnalo háček 6/0 od BKK!!! Další šanci jsem od Giant trevally nedostal. Prdel, kterou si z nás ale ryby v tom vedru dělaly, nebrala konce. Dvoumetrová barracuda, jejíž velikosti se lekl i místní kapitán lodi ,ukousla Romanovi 140 gm Rapala Magnum na 1 mm šokovce jako malinu. Menší barracudy nám to pro jistotu ukously i s ocelovým lankem. Ze Španělska jsem zvyklý, že se při lovu tuňáka modroploutvého vaří voda na hladině. Na Madagaskaru jsme to ale loni nezažili. Letos se nám to podařilo vidět 2 x a kapitán říkal, že je to tam vzácnost. Tuňák žlutoploutvý byl totiž jednou z našich vysněných druhů ryb , i když nedorůstá takové velikosti jako bluefin tuna.

 

 

Ryby mají těžce navrch

Jedno odpoledne lovili menší jedinci opravdu intenzivně , ale i když jsme při spinningu házeli stickbaity přímo do vývařiště, tak to ty potvory nechtěly vzít. Zkoušeli jsme zjemnit šokovku, měnit nástrahy nebo je jinak vodit, ale nic nefungovalo. A když už mi jeden tuňák zabral, tak po něm vyrazil dvoumetrový žralok a tuňáka mi “ odpreparoval “ z trojháku a nezapoměl mi přitom prokousnout woblera. Když už jsme ze zoufalství zkoušeli chytit alespoň něco na maso(půlmetrová bonita), tak nám “ něco” buď stáhlo rybu z 13/0 háku aniž bychom zaregistrovali záběr nebo nám při souboji “ něco” ukouslo 1 mm silný ocelový drát. A když už se Fandovi podařilo konečně na bonito zdolat cca 2 metry dlouhého žraloka, tak byl v šokovce a ocelovém lanku tak zamotán, že nám to u lodi totálně rozcupoval a urval lanko takovým způsobem, že po něm zůstal jen rozpletený copánek drátů.

 

 

Zničená 2x Stella 10 000

Vrcholem naší marnosti byl ale jigging.Po této výpravě toto slovo celá naše parta k smrti nenávidí. Nejenže celý týden házíte při poppingu stovky náhozů až 150 gm woblery, ale musíte také při speed jiggingu rychle tahat až 300 gm jiggy ze stometrových hloubek. A to byl v tom pekle naprostý očistec. Se synem jsme při tom zlikvidovali dva navijáky, které nevydržely tu brutální zátěž. Oba odešly do věčných lovišť při zdolávání ryb, kdy došlo k ulámání zubů na ozubených převodech. Jen pro zmínku- navijáky Stella 10000!!! A ta moje ryba byla určitě kolosální a vsadím krk, že mohla mít i přes 100 kg. Myslel jsem si, že táhnu dno, nešlo s tím vůbec hnout. Ten souboj by byl na hodiny. Nakonec mě “zachránil” naviják, který to nedal a ryba , která utrhla šokovku. Také Fanda ve stejnou chvíli zasekl podobné monstrum a také na 90 metrech jako já. I tady po asi 20 minutách tuhého boje opět zvítězila ryba, která utrhla šokovku aniž by ji Fanda zvedl více než 5 m ode dna.

 

 

 

Pod vodou je Jurský park

Za celý týden jsme nezdolali ani jednu velkou rybu na jigging!!! Buď se vyvlékly z háku nebo překously i ocelová lanka na asistenčním háčku na jiggu. Prostě naprostá marnost. Druhý týden už jsme jen relaxovali z té neskutečné dřiny a užívali si krás ostrova a podmořského života. Fanda si dal dva ponory s průvodcem z diving centra na místech , kde jsme pravidelně chytali. A to co tam viděl nazval jurským parkem. Přitom neviděl jediného žraloka. Pozoroval neskutečná hejna barrakud, kranasů, obrovské napoleony a více než stokilové kanice. Jeden byl naprosto monstrózní a prohlásil, že se lekl, když ho uviděl. Odhadl ho na 3 metry!!! V Mozambickém průlivu plavou neuvěřitelná monstra a můžeme jen doufat, že se nám je podaří příště zdolat. Musíme se ale lépe připravit na podmínky jaké tam mohou při rybolovu panovat. Jako všude na planetě se vše mění. To co platilo loni již neplatí. V období sucha prší , v období dešťů a cyklónů neprší tak jako v minulých letech a nejhorší cyklón dorazí na Madagaskar na přelomu března a dubna, kdy je již dávno po cyklónové sezóně. Mimochodem , další cyklón se právě nyní tvoří severně od Madagaskaru. Nyní se tam má ochlazovat neb je tam podzim a ono se otepluje. Voda má rekordních 31 stupňů.

 

 

 

Chudí ale šťastní místní obyvatelé

Chci jen říct, že do budoucna musíme počítat s tím, že i ryby nemusí brát ani na místech, kde je nich neskutečné množství a že nemusí fungovat ověřené techniky rybolovu, o kterých jsme byli předvědčeni, že fungují vždy a všude. O tom se mimochodem přesvědčila i parta 10 Francouzů, kteří tam s námi rybařili . Jezdí tam na ryby přes 10 let a nikdy toto nezažili. Celý týden rybolovu na Madagaskaru byla šílená otročina, sáhli jsme si opravdu na dno svých sil a vrátili se úplně vyšťavení. Já to ale miluju. Rozmanitost rybích druhů a technik jejich rybolovu je neuvěřitelná. Ve spojení s krásnou přírodou Madagaskaru a s úžasnými obyvateli této velmi chudé země je to kombinace, která mě naplňuje, nabíjí a dodává sílu , když se necítím dobře, protože si vždy připomenu ty neuvěřitelné obyvatele Madagaskaru a to v jakých podmínkách dokáží žít, pracovat a přežít. Přeji všem hodně sil do dalšího života a věřte, že v Evropě se máme všichni skvěle. Na Madagaskaru totiž termín “blbá nálada” neznají. A proto tam jsou všichni šťastní.

 

Autor Jiří Cempírek

 

Tento článek zatím nikdo nekomentoval, buďte první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(4)
(17)
(130)
(23)

Nahrávání ... Nahrávání ...