Nápověda Doporučujeme:

Nový rekord Tresky 2018

Z norského Kjollefjordu přišla velmi potěšující zpráva o úlovku tresky obecné s váhou 55,5kg. Chycena byla norským rybářem Tonny Laursenem, na systém automatického pilkrování – Juxa. Tento profesionální rybář potom rybu prodal do sítě francouzského obchodního řetězce. Exeplářů kolem 40kg se ve Finnarku uloví každoročně docela dost, ale úlovky přes 50kg již jsou úplnou raritou. Treska obecná je neskutečná ryba, která dokáže růst až do své smrti, odborná literatura udává, že může dorůst až 80kg při délce 180cm. Je to obrovský predátor, který je neustále na lovu. Takto velká ryba dokáže spořádat až 5kg sledů za den, což je neskutečných 1,8t sleďů za rok. Vědci z norského mořského institutu předpokládají, že je tato ryba až 20 let stará, to znamená, že se narodila někdy v 90. letech. V Barentsově moři se tresky dožívají až 24 let. To však neznamená, že každá treska doroste do těchto rozměrů, velmi záleží na tom, zda má tento predátor dostatek potravy.

 

Rekord na Soroya

Oficiální registrovaný rekord IGFA 28.4.2013 byl uloven na ostrově Soroya. Ryba se chlubila 160cm 47,025kg. Šťastným lovcem byl německý rybář l Michael Eisele. Ryba byla chycena 18km na otevřeném moři. Záběr přišel na hloubce 94m asi 25m nade dnem, teplota vody 3,4°C. Jako nástraha byla použita gumová ryba Cutbait Puffin 25cm. Michael byl na Soroya již podruhé, protože předtím mu vůbec nevyšlo počasí a z celého pobytu chytali pouze jeden den. Poté přišla vichřice a bylo dochytáno. Michael tvrdí, že kdo jede na Soroya na ryby musí být 100% připraven na záběr od obrovské ryby. Po útoku této tresky, si zpočátku myslel, že uvázl, ale opak byl pravdou. Byl si jistý, že to musí být ryba, protože svoji nástrahu viděl na echolotu ve sloupci. Ryba nijak zvlášť nebojovala, vzala si „pár“ metrů pletenky a asi za třicet minut byla na lodi.

 

Zdroj: www.nrk.no

Foto: Kristoffer Svendsen Pedersen

6 komentářů

  1. Jasný důkaz toho, že systém kvót má smysl. Troufám si říct, že co do počtu ryb, je norské moře jedno z nejživějších moří světa.

  2. No, píchnu asi do vosího hnízda, ale nevidím na lovu obtěžkaných tresek nic dobrého a právě povolení rybolovu v období tření mi nedává ke kvótám smysl. Honění za hmotnostními rekordy v tomto období mi za korektní moc nepřipadá a masení takových ryb příliš etické není. Maso v tomto období nemůže být kvalitní a vyříznutí pouze několikakilového filetu ze hřbetu ryby k její hmotnosti si s rybářskou etikou ruku moc nepodává. Je to každého věc a názor, ale mě je osobně nad zabitými matečnými rybami smutno.

  3. meky má pravdu. Připojuji se k jeho názoru, taky se mi tato masařina nelíbí, i když je to proti logice legální.

  4. Škoda, že takto velké tresky jsou u pobřeží Norska jen jeden měsíc z roku. 🙁

  5. meky to vystihl přesně.
    Lovit matečné tresky plné jiker a na ,,druhé,, straně řešit kvóty………Nějak mi to nejde dohromady. Samozřejmě nejde o sportovní rybolov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...