Nápověda Doporučujeme:

Test – montáž na halibuty Nordic

Jedná se o nejpovedenější sestavu na halibuty současnosti. S touto montáží mám odchytáno cca 20dní v Norsku. Mnoho mých kamarádů označilo chytání s touto montáží za rybolov pro “důchodce”. Je to velmi pohodlný způsob lovu, kdy spustíte ke dnu nástražní rybu a jen čekáte. Dělat nemusíte skoro nic. Jen si kontrolujete kontakt se dnem, abyste někde neuvázli. Karolína označila tento způsob lovu za „lazy fishing“, což znamená líný rybolov. Při rybolovu jsem přišel na hodně vychytávek, jak udělat tento systém ještě účinnější.

 

300g varianta

Montáž se 300g zátěží je vhodná na menší hloubky a písečné lavice 20-40m. Hlavní výhodou této montáže je posuvný jednoháček, který si jednoduše nastavíte dle velikosti nástražní ryby. Tento promyšlený systém se vážně moc povedl. Dá se používat na silnější přívlačové sestavě. Jako příklad uvedu Daiwa BG 4500 a Daiwa Ninja Charisma 2.4m 100-200g. Při této kombinaci vám neuniknou ani jemné, opatrné záběry od halibutů a každý souboj bude jedinečným zážitkem. Další doporučené vybavení je držák na prut, v žádném případě neodkládejte prut s nastraženou sestavou v lodi. Během zlomku vteřiny, kdy se otočíte, hrozí ztráta veškerého vybavení.

 

500g varianta

U montáže s 500g zátěží je jeden géčkový jednoháček opravdu žalostně málo. Mnohokrát se nám stalo, že ryba zaútočila na nastraženého kelera a několik minut odmotávala z brzdy navijáku, po dlouhém souboji se ryba vypla pár metrů pod lodí. Po bližším ohledání nástrahy nám došlo, že dravec držel kelera v tlamě jen za tělo a vůbec nebyl chycený za háček. Po této zkušenosti jsme došli k závěru, že je nezbytné navázat k jednoháčku ještě pomocný trojháček, který se bude umísťovat do řitní ploutve nástražní ryby. Potom seděly všechny záseky a ryby vůbec nepadaly.

 

Pasení kelera

Tato těžší se sestava je vhodná na pilkrovací prut 300-600g a multiplikátor s kapacitou cívky 300m. Výhodou této sestavy je, že není jednoúčelová pouze na halibuty, ale s velkým úspěchem jsme ji používali také na lov velkých tresek a mníků. Jistě každý z vás zná, že se při pilkrování podsekne malý keler a nechá se nade dnem tzv. pást, dokud si pro něj nepřijde velká treska. Často se však stane, že keler je špatně napichlý nebo příliš velký a vy budete sedět a čekat  na záběr zbytečně. Daleko lepší je kelera nastražit rovnou na tento sytem a být přesvědčen o tom, že moje nástraha je připravena ze 100% na útok velké ryby.

 

Při záběru vyčkejte

Při rybolovu buďte trpělivý a vyčkejte až ryba nástrahu sežere. Rozhodně se nevyplatí zasekávat nějaké drobné ťukání, to si to teprve dravec rovná v tlamě a chystá se to polknout. Halibut bere rybu na dvakrát. Nejprve chytí kelera někde v ocasní části a potom ho nasaje do tlamy. Pokud se Vám stane, že i tak nezaseknete rybu, pusťte nástrahu zpět ke dnu, protože dravec se pro ni zase vrátí. Já doporučuji zasekávat až to ryba tzv. sbalí a jede, to se projeví trvale ohnutou špicí a snahou roztočit brzdu navijáku.

 

Tip

Celá montáž se dá ještě zatraktivnit přidáním atraktantu Kvalvik. Požívali jsme kousek molitanu, do kterého jsme namačkali vábící směs, nechali jsme ji 5min zavadnout a potom jsme silně vonící molitan vsunuli kelerovi do tlamy. Po spuštění kelera ke dnu proudila voda skrz žábra a zanechávala za sebou pachovou stopu, která zvyšovala účinnost celé sestavy na maximum.

 

Hodnocení

Na jednu montáž jste schopni odchytat celou výpravu, protože při výrobě byly použity jen ty nejkvalitnější materiály jako jsou pevnostní obratlíky, fluorocarbon 1mm, speciálně vyvinuté olovo, které dává nástraze jedinečný chod a při spouštění nástrahy ke dnu nedochází ke zamotání celé sestavy. Dlouhý návazec poskytuje i opatrné rybě možnost nástrahu zhltnout, aniž by ucítila jakýkoli odpor. Nevýhodou je, že u 500g varianty si musíte přidat jeden trojháček a v případě vázky pravděpodobně utrnete i část pletenky, protože nosnost fluorocarbonu je někde kolem 60-70kg. Toto riziko lze však podstoupit, protože při tomto způsobu lovu máte velkou šanci na ulovení ryby 50kg+. Přeji Vám krásné chvíle u vody s touto výbornou montáží.

10% SLEVA

Pro získání slevy na montáže SG Nordic a atraktant Kvalvik zadejte do poznámky heslo “Test Nordic” při vytváření objednávky.

 

Autor Michal Simčo

Foto rybolovnorsko.cz

15 komentářů

  1. Ahoj Michale můžeš popsat jak se váže ten posuvný jednoháček náké videjko třeba dík

  2. Tak myslím, že Michal ten posuvný “volný” uzel drží záměrně (správný obchodník). Je to přeci jen podstata celého systému 😉 Podle mne by stačilo k fiksaci jednoháčku do určité pozice použít bužírku…

  3. Circle hook (Géčko) se používá z důvodu větší šance na přežití pouštěné ryby při C&R rybolovu a jednou z hlavních zásad jeho použití je nesekání záběru. Pouze po rozjezdu ryby se provádí dobrždění odvíjení. Z tohoto důvodu naprosto nechápu nadlepšování této výborné montáže dalšími nesmyslnými trojháky. Ryba má tím větší šanci na přežití, čím je háček zapíchnutý blíže k ústům. Circle hooky při správném použití drží rybu pevně na začátku tlamy. Ale je pravda, že semtam něco spadne. Pokud se ale neseká, tak je padání ryb minimální.

  4. Velmi dobře jsi to popsal, absolutně s tebou souhlasím. Další trojháček navíc je skutečne zbytečný.

  5. Já si myslím, že aktivní přivlač s gumovou rybou je na halibuta mnohem lákavější, než tažení polomrtvého kelera při dně.

  6. Místo toho olova vy možná bylo lepší použít pilkr bez háčku. Bude ve vodě “akčnější”.

  7. Pilkr v kombinaci s touto montáží je úplně špatně. Měsíčkové olovo má úplně jiný pohyb, pro horizontální chytání. Pilkr je dobrý pro vertikální lov ve sloupci, kde výborně pracuje.

  8. Průběžné olovo určitě lepší není, při záběru ryba cítí odpor zátěže. Opatrné ryby to nedoberou a nechytíš je. Půl měsíc s návazcem má tu výhodu, že ryba vezme do tlamy nástrahu a necítí nic, podobně jako u nás feeder.Proto je tam návazec z fluorocarbonu 1.2m. Jak ji spolkne rozjede se a ty ohnutím špičky poznáš záběr. V takových případech háček perfektně sedí v koutku tlamy.

  9. Mám zkušenost, že je dobré přidat pomocný trojháček i k variantě 500g. Měl jsem moc neproměněných záběrů, kdy to halibuti nedobírali a strhli mě rybu za ocas.

  10. Ačkoli jsem byl odpůrcem tohoto systému, neodolal a jeden jsem si koupil. Chytal jsem na něj asi 4dny na Seilandu a celkem se mi povedlo v srpnu 5 halibutů od 75cm do 121cm. Měl jsem tu 300g variantu, která mi vyhovola do 30-40m hloubek. Vše uloveno v okolních fjordech, kousek od břehu. Za mě velká spokojenost. Doporučuji, kupte si k tomu nějakou cívku na návazce, jinak se to blbě skladuje na lodi a dost se to motá. Nevíte o něčem?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(49)
(7)

Nahrávání ... Nahrávání ...