Nápověda Doporučujeme:

Ryba mělčin – Polak 1/2

Když pročítám příspěvky a prohlížím fotky ryb vyznavačů mořského rybolovu, drtivý podíl z nich se nese ve znamení ryby, která je mezi valnou většinou rybářů známá pod slengovým názvem „polak“. V moři okolo norského pobřeží žije pro sportovního rybáře mnoho dosažitelných a lovitelných druhů  ryb, ale polak, jak se zdá, je mezi nimi fenomén. Pokusím se proto zamyslet nad tím, co to tedy vlastně onen polak je, a vylučovací metodou zjistit, proč je mezi sportovními rybáři tak ostře sledovanou, nejvíce diskutovanou, všemi oblíbenou a zároveň i nejčastěji lovenou rybou…

 

Původ jména

Pollachius pollachius je latinský název ryby, která mezi mořskými rybáři zdomácněla pod názvem polak. Správné české jméno této ryby je sice treska sajda, ale zjednodušený výraz anglického názvu „pollock“ se tak zažil, že pod českým jménem sajda jí téměř už nikdo nezná a tento název nepoužívá. Tolik tedy k tomu, jak treska sajda ke svému jménu přišla….

 

Chuť masa

Existuje tedy vůbec nějaký logický a pádný důvod, proč je tak často chytanou a zároveň mezi rybáři tak oblíbenou rybou? Jako první mě napadá kvalita masa. Nic naplat, živit se něčím musíme a když je možnost, proč si nevybrat to, co je kvalitní a co nám nejvíce chutná… Můžeme vést polemiku o tom, která z treskovitých ryb je nejchutnější, každý bude upřednostňovat jinou, tu svoji, ale kdybych třeba jen v osolené vodě uvařil různé druhy tresek, pak vám zavázal oči a dal od každého druhu ochutnat, tak nikdo nepozná, která z nich je ta jeho oblíbená a už vůbec ne, jaká byla treska sajda. Možná jsem se teď někoho dotkl, ale jsem o tom skálopevně přesvědčen. Polak sice kvalitní a chutné maso zcela určitě má, ale má ho opravdu o tolik kvalitnější než podobné druhy ryb, aby byl právě kvůli masu tak žádaný a lovený? Samozřejmě nemá. Takže tudy cesta nevede a její oblíbenost v lepší kvalitě masa určitě nespočívá.

 

Intenzita souboje

Jako druhé mě napadá jeho bojovnost. Každý sportovní rybář prožívá nejkrásnější zážitky právě při zdolávání ryby a často si proto vybírá ty druhy ryb, které dokáží bojovat dlouho a tvrdě, aby si mohl svůj rybářský orgasmus užít co nejdéle a nejintenzivněji. Polak je sice dobrá volba a bojovnost mu rozhodně upřít nemůžeme, ale o co méně tvrdě dokáže hájit svůj život například treska tmavá? Já osobně z tohoto důvodu raději lovím právě je. Ta umí bojovat se stejnou intenzitou a tvrdostí jako polak, navíc se mnohem častěji chytají ryby měřící hodně přes metr, takže se i daleko častěji utkáváme se silnějším protivníkem a tím jsou i zážitky při zdolávání tresky tmavé z rybářského pohledu ještě cennější. Proto ani tudy cesta nevede a oblíbenost polaka nevysvětluje. Její větší průměrná lovená velikost, tedy i větší hmotnost a objem svaloviny, dělá černou tresku ještě tvrdším soupeřem a z tohoto pohledu se tedy logicky řadí před tresku polak.

 

Popis těla

Někteří rybáři oceňují i vzhled ryby, včetně její atraktivity. Polak, jako druh atraktivní není, protože jich při norském pobřeží žije nespočet, ale krásu mu popřít rozhodně nemůžeme. Jedná se o velice pohlednou rybu se zajímavou hlavou s dominantní předsunutou spodní čelistí a obrovskýma černýma očima, krásnou zlatavou barvou a silnou ocasní ploutví. Nádherný tvor, predátor, jak má být… Ale ruku na srdce, v čem za ním v kráse zaostává například již zmíněná treska tmavá? Černé torpédo s břichem v barvě slonové kosti, mohutné svalnaté tělo s širokými zády, nabité nezdolnou sílou a dynamickou energií… A co mořský ďas, je škaredej? Naopak! Každý kousíček jeho těla stojí za pozornost. Nádherný výtvor přírody, dokonalý příklad evoluce… A makrela? Ta svým vzhledem předčí všechny a její krásu nelze ani popsat. Takže kvůli atraktivnosti, estetičnosti a kráse, mu také před jinými rybami určitě přednost nedáváme…

 

Přejít na:

 

Autor: Jan Havlík (jerghanz)

Foto: rybolovnorsko.cz a HEKTOR Project

5 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lokality

Bakkan Wahl

Soroya

Seter Brygge

Madagaskar

Maledivy

Poslední fotogalerie

Madagaskar » listopad 2022

Maledivy » únor 2022

Tanzanie » Listopad 2022

Anketa

Jak hodnotíte system registrací a vývozu ryb?

(3)
(0)
(47)
(6)

Nahrávání ... Nahrávání ...